Wiadomości

stat

Solidarnie z Białorusią

Podczas akcji "Solidarni z Białorusią" zespół Recha zagra dwukrotnie
Podczas akcji "Solidarni z Białorusią" zespół Recha zagra dwukrotnie

W Sopocie i Gdańsku, podobnie jak w kilkunastu innych miastach na całym świecie, w ten weekend (25-27 marca) zabrzmi głos poparcia dla demokratycznej opozycji białoruskiej przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.W dniu 25 marca 1918 roku powstała Białoruska Republika Ludowa, uważana za początek białoruskiej państwowości. Tego dnia wielu Białorusinów obchodzi Dzień Wolności, święto, które jednak jest zakazane przez prezydenta Łukaszenkę i jego rząd.

W związku z tym Inicjatywa Wolna Białoruś od kilku lat organizuje w Warszawie akcję "Solidarni z Białorusią". W tym roku koncerty i wydarzenia towarzyszące odbędą się również w innych miejscach, także w Sopocie i Gdańsku.

W piątek o godz. 19:00 w Filharmonii Kameralnej Opery Leśnej w Sopocie wystąpią Zmicier Wajciuszkiewicz - białoruski muzyk i bard, oraz folkowo-rockowa grupa Recha. Bilety na to wydarzenie kosztują 20 i 10 zł. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc więźniom politycznym na Białorusi.

W sobotę o godz. 13 przy Długim Targu w Gdańsku odbędzie się demonstracja popierająca walkę z białoruskim reżimem a o 13:30 w gdańskim Teatrze w Oknie przy ul. Długiej 50/51 wystąpi z mini koncertem zespół Recha.

Organizatorami wydarzenia są uczący się w Trójmieście studenci z Białorusi, koło naukowe UG "Mozaika",biuro "Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016  oraz działające od lat w Sopocie Białoruskie Towarzystwo Kulturalne Chatka.

- Aby zostać "solidarnym z Białorusią" potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy przyjść w piątek do Opery Leśnej w Sopocie albo w sobotę na Długi Targ w Gdańsku. Zobaczyć nas, zaakceptować i poprzez swoją obecność okazać nam wsparcie - zachęca do wzięcia udziału Nadzieja Wiarbouskaja, koordynator projektu, Białorusinka, studentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku kulturoznawstwo.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15

grudnia

Actus Humanus Gdańsk,

15

grudnia

Menażki - Studenckie Spotka... Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych UG

28

grudnia

Filmowe podsumowanie roku 2018 Gdańsk, Kino Watra

Rozrywka

Alternatywny jarmark gwiazdkowy z rękodziełem i piwem
Alternatywny jarmark gwiazdkowy

Kulinaria

Szef kuchni z gwiazdkami Michelin otworzy lokal w Gdańsku
Szef z gwiazdkami Michelin w Gdańsku
Alternatywny jarmark gwiazdkowy z rękodziełem i piwem
Alternatywny jarmark gwiazdkowy

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów
Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów