stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Solidarni z Białorusią - Wolność Kultury, Kultura Wolności (1 opinia)

Agnieszka Chylińska - Pink Punk Tour

gru 15

sobota, godz. 19:00 - 21:00

Gdynia,
bilety 69 - 99 zł
Kup bilet
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
25 marca w ramach ogólnoświatowej akcji Solidarni z Białorusią w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej na terenie Opery Leśnej w Sopocie odbędzie się Koncert Wolności.

Ta data nie została wybrana przypadkowo. Jest to dla Białorusinów Dzień Wolności. 25 marca 1918 roku powstała Białoruska Republika Ludowa, uważana za początek białoruskiej państwowości. Jednak obecnie to święto jest zakazane przez dyktatorski rząd Aleksandra Łukaszenki. Tego dnia w Mińsku ma się odbyć kolejna demonstracja opozycji, której głównym żądaniem będzie wyzwolenie więźniów politycznych.

Inicjatywa Wolna Białoruś organizuje co roku akcje solidarności z Białorusią w Warszawie. W związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi podobne wyrazy wsparcia są jeszcze bardziej potrzebne. Dlatego też w tym czasie koncerty solidarności odbędą się w różnych miastach w Polsce i na świecie.

Gdańsk i Pomorze to miejsce, gdzie wolność jest szczególnie ważna. Także wolność w sferze kultury. Gdańsk i Metropolia kandydują przecież do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 pod hasłem "Wolność kultury Kultura wolności". Nie mogło u nas zabraknąć akcji Solidarni z Białorusią.

Na koncercie w Sopocie wystąpią znani również w Polsce białoruscy muzycy: bard Zmicier Wajciuszkiewicz oraz zespół "Recha".

Zmicier Wajciuszkiewicz to artysta, któremu nieobce są różne style muzyczne: gra rock i world music, wykonuje poezję śpiewaną. Jest liderem zespołu "WZ-orkiestra". Artysta niejednokrotnie występował już w Polsce i Europie. Teraz jest w trakcie przygotowania nowego projektu - albumu piosenek z wierszami Rafała Wojaczka.

Zespół "Recha" gra folk, rock oraz muzykę akustyczną. Wiele razy brał udział w białoruskich festiwalach w Polsce Basowiszcza oraz Bardowska Jesień.

Sopocka akcja Solidarni z Białorusią w Trójmieście jest organizowana przez białoruskich studentów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz członków Studenckiego Koła Naukowego UG "Mozaika", przy wsparciu Inicjatywy Wolna Białoruś, Białoruskiego Towarzystwa Kulturalnego "Chatka", biura "Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat" oraz stowarzyszenia "Kultura Miejska".

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym prezydenta miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.