stat
Impreza już się odbyła

Solidarity of Arts: Wolne Media 1981 - interaktywna instalacja multimedialna

  • piątek - niedziela, 19 - 21 sierpnia 2011,
    godz. 9:0021:00
  • Gdańsk, Okolice dworca PKP
  • wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł

Linie życia / Lifelines - Wystawa Franciszki Themerson

13 lipca - 13 października 2019, godz. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 7  zł
ulgowy 5  zł
Zrozumienie idei wystawy "Wolne Media 1981" wymaga krótkiej podróży w czasie. 30 lat temu, w wrześniu, rozpoczęły się obrady Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, na którym odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory w powojennej Polsce. Podczas tego zjazdu powstała również pierwsza niezależna ekipa telewizyjna. Był to zalążek zespołu Biura Informacyjno-Prasowego Solidarności (BIPS).

Wkrótce Solidarność zeszła do podziemia, a razem z nią wolna sztuka. Ale niezależne media swoją produkcją filmów i programów stworzyły zjawisko, które można nazwać niezależną medialną historią PRL. Wolne Media to interaktywna wystawa multimedialna, która pokazuje fragmenty niezależnych realizacji z okresu 1981-89. Powstanie Wolnych Mediów dało szansę realizatorom i reżyserom, którzy nie mogli nic realizować przed 1980 rokiem, lub których filmy były zatrzymane przez cenzurę PRL.

Na zjeździe Solidarności w 1981 roku wśród twórców niezależnych mediów byli m. in. Mirosław Chojecki (współzałożyciel KOR, szef oficyny NOWA i Studia Media Kontakt), Marek Łochwicki (współtwórca Studia Video Gdańsk) i Marek Owsiński (twórca Radia Solidarność i podziemnego Radia "S"). To oni będą głównymi przewodnikami multimedialnej wystawy. Wywiady z nimi przypomną losy podziemnych spektakli, teatrów, filmów, wystaw, nagrań, w których brali udział Ernest Bryll, Ewa Dałkowska, Agnieszka Holland, Jacek Petrycki, Kazimierz Kaczor, Jacek Fedorowicz, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Janda, Jan Pietrzak, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda i inni artyści, których widzowie zobaczą we fragmentach archiwalnych filmów oraz współcześnie: jako obserwatorów wspominających tamten czas.

Gdzie to można zobaczyć?

Na ekranie umieszczonym w okolicach dworca kolejowego Gdańsk Główny, na którym będą też wyświetlane zestawy złożone z fragmentów filmów "niepokornych", które powstawały w latach 1976-1980 w oficjalnym obiegu, ale wiele z nich trafiło na ekrany tylko dzięki Solidarności dopiero w 1981 roku. Każdy z zestawów będzie trwał około godziny. Będą to zatrzymane filmy dokumentalne B. Kosińskiego, M. Łozińskiego, K. Kieślowskiego i wielu innych dokumentalistów. Pokazane zostaną również filmy reżyserów Kina Moralnego Niepokoju, którym patronują A. Wajda i K. Kieślowski.

Filmy te ułożone zostały w cykle:
"Zmory stalinizmu", "Mała stabilizacja lat 60-tych", "Bunt rodzi się na prowincji" - lata 70-te,
oraz "Niech Zstąpi duch Twój" i "Narodziny Solidarności".

Projekcje będą trwały od godziny 9:00 do 21:00. Na stojącym w przestrzeni publicznej ekranie wyświetlane będą nie tylko filmy, ale także wypowiedzi mieszkańców Trójmiasta o tym, co wiedzą i pamiętają o latach 1981-89. Przeszłość sytuacji ekranowej nakładać się będzie na rzeczywistość, a fragmenty filmów uzupełnią wspomnienia ludzi, którzy tym samym odnajdą się po obu stronach dokumentu.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?