Wiadomości

Sochacki: światło i dźwięk to moje farby

Robert Sochacki w swojej twórczej pracy zajmuje się przede wszystkim wielkoformatowymi wizualizacjami oraz interaktywnymi instalacjami świetlnymi.
Robert Sochacki w swojej twórczej pracy zajmuje się przede wszystkim wielkoformatowymi wizualizacjami oraz interaktywnymi instalacjami świetlnymi. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trójmiejski artysta wizualny Robert Sochacki zamienił klatkę schodową na gdańskiej ASP w interaktywne laboratorium światła i dźwięku. Jego instalację, która jest elementem pracy doktorskiej, można oglądać do 18 marca.Robert Sochacki jest asystentem na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie na specjalności Sztuka w Przestrzeni Publicznej prowadzi swój autorski program poświęcony wykorzystaniu w sztuce światła i dźwięku. Te dwa środki artystycznego wyrazu są głównymi bohaterami jego pracy - przede wszystkim wielkoformatowych wizualizacji czy instalacji multimedialnych w zamkniętych przestrzeniach.

- Światło i dźwięk to moje farby - mówi Sochacki. - Zawsze jednak zwracam uwagę na odbiorcę mojej sztuki i staram się, aby nie był wyłącznie biernym widzem, ale wchodził z moimi pracami w interakcję.
Interakcja to również słowo klucz dla jego najnowszej pracy, którą zatytułował "Wybudzanie systemu". Można ją oglądać na klatce schodowej w budynku Wydziału Malarstwa ASP zobacz na mapie Gdańska. Do 22 lutego czynna jest w godz. 12-15 (wejście przez Wielką Aulę), a potem do 18 marca w godz. 12-18 (wejście przez Zbrojownię Sztuki). Wstęp wolny.

- Nie chciałem pokazywać tej pracy w galerii, ale w miejscu neutralnym, w pewien sposób niczyim, które jest otwarte na interpretacje - tłumaczy artysta. - Jest to instalacja świetlna, której oprogramowanie reaguje na dźwięk osób ją oglądających. Jest on następnie przetwarzany na efekty świetlne - zależne od zachowania widza. W ten sposób widz i system wzajemnie na siebie oddziałując, stwarzają za każdym razem nowe, osobiste dla każdego dzieło.
Instalacja "Wybudzanie systemu" jest elementem rozprawy doktorskiej Sochackiego poświęconej tematyce dzieła sztuki jako interaktywnej przestrzeni twórczej. Publiczna obrona odbędzie się 27 lutego.

- W maju planuję zorganizować międzynarodową konferencję poświęconą zagadnieniu światła na gdańskiej ASP. Będą też warsztaty kreatywnego wykorzystania tego medium na terenach postoczniowych - dodaje Sochacki. - Mam też kilka możliwości prezentowania mojej sztuki w Europie. Pomógł mi w tym m.in. udział w biennale światła w niemieckim Hildesheim, z którego właśnie wróciłem.
Zobacz też: Wizualizacje na ścianach gdańskie Żurawia i Sołdka

Opinie (30) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

10

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

Rozrywka

Slow Fest Sopot: kulinarny festiwal na Molo
Za nami Slow Fest Sopot na Molo

Kulinaria

Slow Fest Sopot: kulinarny festiwal na Molo
Za nami Slow Fest Sopot na Molo
Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?