• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Soboty z Bankowcem

Wydarzenie w ramach

Zbliżają się 97. urodziny Gdyni. Z tej okazji swoje podwoje otworzy jedna z najciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu - Mini Muzeum "Bankowiec". Oprowadzania z przewodnikiem zaplanowano we wszystkie soboty lutego. Chętni będą mogli również dowiedzieć się więcej o projektancie Bankowca. 9 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się prelekcja pt. "Stanisław Ziołowski w Gdyni - architekt wyjątkowy".

Bankowiec jest uznawany za pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, który zbudowano w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Powstawał w latach 1935-1939. Inwestorem był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Do dziś ten budynek należy do najciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W 2009 roku z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej "Bankowiec" powstało tam Mini Muzeum "Bankowiec". To miejsce, które gościło już tysiące osób - zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców, jak i turystów. Jego kustoszką oraz animatorką jest Maria Piradoff-Link.

Chętni, którzy chcieliby zwiedzić muzeum, a także obejrzeć reprezentacyjną klatkę, hall i podwórze budynku oraz infrastrukturę schronu, będą mieli taką szansę. Wszystko z okazji 97. urodzin Gdyni. Oprowadzania z przewodnikiem odbędą się w soboty, 4, 11, 18 i 25 lutego o godz. 12.00. Start przy wejściu głównym do Bankowca (ul. 3 Maja 27).

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?