• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Śnieg - spektakl gościnny (1 opinia)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
data premiery:
28 sierpnia 2021
4.9
10 ocen
"ŚNIEG"
WG POWIEŚCI ORHANA PAMUKA


ŚNIEG na podstawie powieści Orhana Pamuka - koprodukcja GTS, wraca w styczniu na scenę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.​​ŚNIEG to powieść polityczna i poetycka zarazem. To marzenie, wręcz dystopijne o przyszłości, lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonale miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu - reżyser Bartosz Szydłowski mówi dziele Orhana Pamuka, tureckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2006), którego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.

Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!
- Orhan Pamuk, Śnieg

Poeta Ka, po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie, wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przyjeździe rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg konstruowanych przez wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów, którzy targają nim jak płatkiem śniegu. Musi się też zmierzyć z fake newsami, tworzonymi przez lokalne media, na zlecenie służb specjalnych i polityków. Tym, co może go ocalić, wydają się poezja i miłość.

Śnieg w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, jest pierwszą polską adaptacją powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 r.

- To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze, to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji? - Bartosz Szydłowski.

Na podstawie książki Orhana Pamuka pt. Śnieg (tytuł oryginalny: Kar) w tłumaczeniu Anny Polat, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.

Twórcy:
reżyseria: Bartosz Szydłowski
adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
choreografia: Dominika Knapik
muzyka: Dominik Strycharski
scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
wideo: Maciej Szczęśniak, Przemysław Czepurko
inspicjent: Marcin Stalmach

obsada:
Anna Paruszyńska-Czacka
Aleksandra Przybył
Marta Zięba
Paweł Charyton
Juliusz Chrząstowski
Szymon Czacki
Daniel Dobosz
Dominik Stroka
Artur Święs
Krzysztof Zarzecki

PRODUKCJA: Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
KOPRODUKCJA: Gdański Teatr Szekspirowski / Festiwal Solidarity of Arts
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Warszawa
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice
WSPÓŁFINANSOWANIE: Urząd Miejski w Gdańsku

Orhan Pamuk - turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla 2006 z dziedziny literatury.
W Turcji uchodzi za komentatora społecznego, jednak sam uważa się za autora fikcji literackiej, bez politycznych skłonności. Jest jednym z tureckich intelektualistów, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego. W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. Jego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków.

Opinie (1)

  • (opinia sprzed 1 roku)

    Powieść znakomita, ciekawe jak to wypadnie w teatrze.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery