stat
Impreza już się odbyła

Smocze Łodzie na Motławie (2 opinie)

 • czwartek, 24 maja 2012, godz. 17:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk, Motława, Zielony Most - Długie Pobrzeże - Rybackie Pobrzeże
  Organizator: Narodowe Muzeum Morskie
 • Bilety
  wstęp wolny

Już po raz czwarty Centralne Muzeum Morskie wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym w Gdańsku zapraszają na Wyścig Smoczych Łodzi na Motławie. Regaty, w których wezmą udział załogi aż sześciu gdańskich muzeów odbędą się w najbliższy czwartek 24 maja o godz. 17:00.

Wyścigi smoczych łodzi organizowane są w ramach obchodów ustanowionego w 2008 r. Europejskiego Dnia Morza, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką odgrywa morze w naszym życiu. Wyścigi smoczych łodzi na stałe wpisały się w kalendarz gdańskich wydarzeń związanych z tym świętem, ściągając nad Motławę mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

W tegorocznym wyścigu wezmą udział załogi: Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskiego Centrum Solidarności, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz organizator - Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Regaty rozpoczną się od biegów eliminacyjnych na wysokości Zielonego Mostu. Meta znajdować się będzie na wysokości narożnika nabrzeża Centralnego Muzeum Morskiego na wyspie Ołowianka. "Jesteśmy przekonani, że zdobędziemy w tym roku I miejsce i puchar trafi w nasze ręce. Od marca spotykamy się na regularnych treningach i stanowimy zgraną, bardzo mocną drużynę" - mówi Brygida Sonnack z Centralnego Muzeum Morskiego.

Każda z łodzi składa się z 20-osobowej załogi, bębniarza oraz sternika. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce, twarzą do kierunku płynięcia. Bębniarz znajduje się na dziobie, jest zwrócony twarzą do załogi i wybija rytm wiosłowania, a także zagrzewa zawodników do walki i informuje ich o przebiegu wyścigu. Sternik zaś kieruje łodzią za pomocą długiego wiosła, stojąc.

Mierzące blisko 13 m długości smocze łodzie wywodzą się z dawnych tradycji chińskich. Co roku na brzegach rzeki Jangcy organizowano specjalne obrzędy, których celem było przebudzenie boga Smoka, władcy rzek i mórz. Chińczycy, płynąc w zdobionych łodziach, pragnęli ściągnąć na swoje ziemie urodzajny deszcz.

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • zabawa :) (1)

  Ojtam, ojtam..... a miała być dobra zabawa, a nie zacięta rywalizacja i o co chodzi z tym - cytuję: "Jesteśmy przekonani, że zdobędziemy w tym roku I miejsce i puchar trafi w nasze ręce"? (trochę pokory)
  Wszyscy jesteśmy przekonani, że zajmiemy I miejsce :)
  Stopy wody pod kilem :D

  • 7 3

  • jaka zabawa? wyścig to wyścig :P

   zabawa to jest dla widzów że mają pokaz

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Trylogię kryminalną: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" napisał mieszkający w Trójmieście: