• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Smile, please / Magdalena Kirklewska i Ksawery Kirklewski / Windows 2020

Zapraszamy na wystawę w ramach listopadowej odsłony cyklu Windows 2020. Nowe Zjawiska. Magdalena Kirklewska i Ksawery Kirklewski przygotują instalację przestrzenną wewnątrz LKW Gallery, zatytułowaną Smile, please. Ze względu na sytuację pandemiczną wernisaż wydarzenia został odwołany, natomiast wystawę będzie można oglądać przez szybę artystycznego Tira. Wejście do środka wobec obecnych obostrzeń jest niemożliwe.

maj 25-26

sobota - niedziela, godz. 21:00

Gdynia,
bilety 359 zł
ulgowy 299 zł

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł
Artyści poprzez swoją pracę reagują na bieżącą sytuację i opisują ją w następujący sposób:
Depresja dotyka 350 milionów ludzi rocznie i jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Czas pandemii COVID-19 i społecznej izolacji, kryzysu politycznego i gospodarczego ma destrukcyjny wpływ na naszą psychikę. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Boston University School of Public Health (BUSPH) liczba osób z objawami depresji w USA wzrosła z 8,5 % przed pandemią do 27,8% w kwietniu tego roku. Ten ponad trzykrotny wzrost to efekt czynników stresogennych związanych ze skutkami pandemii, a przede wszystkim z pogorszeniem się sytuacji finansowej. Pandemicznej fali depresji możemy oczekiwać również w Polsce.

Nasz kraj znajduje się w czołówce krajów europejskich z najwyższym odsetkiem chorych na depresję w populacji (5,1% w 2017 roku według WHO), a rocznie ponad 5000 Polaków popełnia samobójstwo. Jest to więc problem występujący powszechnie, dotyka osoby w różnych grupach wiekowych i społecznych. Mimo to, osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne w polskim społeczeństwie są stygmatyzowane i doświadczają dyskryminacji, która wynika z krzywdzących stereotypów dotyczących chorych psychicznie. Osoby chore doświadczające takich reakcji rzadziej decydują się na ujawnienie swojej choroby, rzadziej uzyskują wsparcie i częściej rezygnują z koniecznego leczenia. Depresja nie zawsze przyjmuje stereotypowy obraz osoby pogrążonej w smutku i ukrywającej się przed światem. Chorzy często zachowują pozory normalnego funkcjonowania ukrywając swój stan pod uśmiechem, a ich choroba pozostaje niezauważona przez otoczenie. Przełamanie tabuizacji depresji i wzajemna empatia może pomóc nam przetrwać ten trudny dla nas wszystkich okres.

Kuratorka: Anna Szynwelska

Więcej o artystach na www.laznia.pl oraz:
www.magdalenakirklewska.pl
www.instagram.com/magda.kirk
www.kirklewski.com
www.instagram.com/ksawerykomputery

Opinie

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?