• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sklepienia i filary w kościele św. Mikołaja przestały się ruszać

Katarzyna Moritz
9 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Bazylika św. Mikołaja ze względów bezpieczeństwa została zamknięta.
  • Ojciec Michał Osek, subprzeor klasztoru dominikanów w Gdańsku, koordynujący działania w celu ratowania świątyni.
  • Bazylika św. Mikołaja - nie wiadomo, jak długo będzie zamknięta.

Przestał przemieszczać się grunt pod kościołem św. Mikołaja zobacz na mapie Gdańska, a tym samym filary i ściany kościoła przestały się ruszać. Wkrótce w świątyni zostaną przeprowadzone badania georadarem, a w niedzielę wieczorem w kościele św. Jana zobacz na mapie Gdańska odbędzie się koncert charytatywny dla ratowania bazyliki.



Czy wspierasz akcje charytatywne dla ratowania zabytków?

Po tym, jak świątynię zamknięto w październiku z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną spowodowanego spękaniami sklepień i filaru z powodu rozluźnionego gruntu pod posadzką, w bazylice św. Mikołaja co kilka dni prowadzone są pomiary geodezyjne.

W czwartek pierwszy raz pomiar wykazał, że nie ma żadnego ruchu gruntu pod bazyliką i że filary i ściany przestały się ruszać.

- To bardzo dobra wiadomość dla nas, ale trzeba pamiętać, że może to być też związane z obecną, chłodną pogodą i ten grunt się inaczej zachowuje. Pytanie, czy na wiosnę pojawi się kolejny ruch gruntu? - zastanawia się ojciec Michał Osek, subprzeor klasztoru dominikanów w Gdańsku. - Uszkodzone sklepienia i filary są do naprawienia, ale obecnie jeszcze nie wiadomo, jaką metodą można tego dokonać, a to można zrobić dopiero po ustabilizowaniu gruntu.
Lada dzień do kościoła św. Mikołaja przyjedzie georadar, by zbadać dokładanie płyty posadzkowe oraz to, jak one są posadowione na podłożu. To badanie wcześniej nie było planowane, ale okazało się, że płytki w miejscu wykonanych wcześniej odkrywek znajdują się kilka centymetrów nad gruntem. Badanie jest po to, by nie uszkodzić zabytkowej posadzki - należy bowiem pamiętać, że znajdują się tam kilkusetletnie płyty nagrobne.

- Badania georadarem będą przydatne głównie konstruktorowi, by ocenił, czy sprzęt dokonujący odwiertów geotechnicznych oraz rusztowanie, które musimy ustawić, mogą być postawione na tej podłodze - tłumaczy ojciec Osek. - Jeżeli okazałoby się, że warstwy powietrza znajdujące się pod płytkami są na tyle duże w wyniku opadającego gruntu, że nie można ustawić żadnego rusztowania, to będzie dla nas duży kłopot. Dlatego chcemy mieć pewność, że to rusztowinie będzie wsporcze i nie będzie osiadało pod wpływem ciężaru tego sklepienia.
Badania związane z gruntem są niezbędne, gdyż pomorska konserwator zabytków w pierwszych dniach po podjęciu decyzji o zamknięciu kościoła sugerowała, że jedną z przyczyn osiadania filaru mogą być naruszone stosunki wodne w śródmieściu, gdzie w ostatnim czasie powstawały głębokie wykopy przy nowych inwestycjach.

W najbliższych dniach w bazylice nastąpi też sprawdzenie wszystkich pozostałych sklepień, w tym celu opracowano specjalną konstrukcję rusztowania. Istnieje bowiem obawa, że pozostałe sklepienia też mogły zostać naruszone, a tego nie widać, gdyż znajdują się na wysokości 17 m.

Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków wszystkie zabytki ruchome - takie jak ołtarze czy obrazy - zostaną w świątyni, gdyż ich demontaż oraz przenoszenie w inne środowisko może być dla nich szkodliwe.

Spękania na sklepieniach, szczeliny na kolumnach i wybrzuszona posadzka sprawiły, że podjęto w październiku decyzję o zamknięciu kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.

Spękania na sklepieniach, szczeliny na kolumnach i wybrzuszona posadzka sprawiły, że podjęto w październiku decyzję o zamknięciu kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.

Dominikanie przygotowują teraz dokumentację, prowadzone są inwentaryzacje, a także akcje charytatywne.

- Ludzie z całej Polski, ale oczywiście najliczniej z Gdańska, wspierają datkami prace w bazylice. Żeby wykonać pierwsze prace zabezpieczające i ekspertyzy potrzebujemy w sumie 100 tys. zł - podkreśla Osek.
Zbiórka na świątynię trwa w Czarnej Sali, w której odbywają się msze święte dla parafian w tygodniu, a także podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego - w Zbrojowni, gdzie ustawiono wielką skarbonę na datki.

Władze Gdańska zapowiedziały przekazanie na wykonanie konstrukcji zabezpieczającej około 300 tys. zł pochodzących z funduszy przeznaczonych na prace przy zabytkowych obiektach.

Kolejna okazja, by wesprzeć dominikanów w walce o uratowanie świątyni będzie w najbliższą niedzielę o godz. 20 podczas Koncertu dla Mikołaja, ale w sąsiednim kościele św. Jana, przy ul. Świętojańskiej 50.

Odbędzie się tam niezwykły charytatywny koncert pt. "Kompleta". To nowatorskie dzieło oparte na tekście modlitwy brewiarzowej, łączące muzykę nowoczesną z chorałem gregoriańskim. Utwór na dwa głosy, kwartet smyczkowy i delikatną elektronikę stworzył Stefan Wesołowski, wybitny kompozytor, skrzypek i producent muzyczny. Męską partię wokalną na gdańskim koncercie wykona jeden z najbardziej cenionych kantorów w Polsce specjalizujących się w chorale - Robert Pożarski. Ponadto wystąpią: Maja Siemińska - głos, Robert Pożarski - głos, Stefan Wesołowski - 1 skrzypce, Anita Jarzębska - 2 skrzypce, Sławomir Iwaniak - altówka, Anna Śmiszek - wiolonczela, Michał Jacaszek - elektronika.

Wierni tęsknią za kościołem, najlepszym dowodem jest to, że w niewielkiej Czarnej Sali na zakrystii, gdzie na co dzień odbywają się nabożeństwa, pojawia się bardzo dużo  wiernych, szczególnie wieczorem. Wierni tęsknią za kościołem, najlepszym dowodem jest to, że w niewielkiej Czarnej Sali na zakrystii, gdzie na co dzień odbywają się nabożeństwa, pojawia się bardzo dużo  wiernych, szczególnie wieczorem.


Przypomnijmy, że w związku z zamknięciem kościoła msze św. dominikanie odprawiają u sąsiadów. W niedzielę i święta nabożeństwa odprawiane są w Kaplicy Królewskiej w godz. 8:00, 11:30, 13:00, 16:00, 17:30, w kościele św. Jana o godz. 9:30 oraz w kościele św. Katarzyny w godz. 19:30, 21:00.

Na co dzień msze odbywają się w Czarnej Sali przyległej do kościoła (wejście od ul. Lawendowej lub przez dziedziniec klasztorny od ul. Pańskiej) w godzinach 8:00, 12:00, 15:00 (w piątki), 18:00, 19:00 (oprócz sobót).

Historia bazyliki św. Mikołaja

Choć budowę istniejącej do dziś świątyni zainicjowano w drugiej połowie XIV wieku, to pierwszy kościół w tym miejscu powstał najprawdopodobniej już w 1185 r.

W połowie XIII wieku pomorski książę Świętopełk przekazał świątynię dominikanom, sprowadzonym na te tereny przez św. Jacka. To oni podjęli decyzję o budowie przykościelnego klasztoru. Kilkanaście lat później, w 1260 r., papież Aleksander IV udzielił gdańskim dominikanom przywileju odpustu zupełnego na dzień 4 sierpnia. Do dziś świętujemy to nadanie w postaci Jarmarku św. Dominika.

Historia kościoła św. Mikołaja w Gedanopedii


Wydarzenia

Koncert dla Mikołaja

imprezy i akcje charytatywne

Miejsca

Opinie (212) ponad 20 zablokowanych

  • (5)

    super :)

    • 45 12

    • przestał się ruszać (1)

      orzekam więc zgon

      • 8 4

      • Widziałem sępy w okolicy

        • 2 2

    • cud!!!

      Trzeba teraz zacząć organizować pielgrzymki i inkasować monety

      • 8 5

    • wszystko sie zaczeło od waszego wejścia na strych ...

      • 0 0

    • Do czasu

      Proszę spojrzeć na artykuł o planowanych w okolicy parkingach podziemnych,i nie okazywać przedwcześnie radości

      • 2 0

  • Maly dreszczyk bedzie dla wchodzacych...

    • 26 21

  • (4)

    Dziwię się że potrzebują kasę na remont,badania.Wystarczy z kilku tac w innych kościołach zebrać,albo od kurii która opływa w luksusa...Choć jak wiadomo liczba chodzących i przyjmujących komunię drastycznie spada,ludzie wola iśc do galerii niż do Kościoła...a i dzięki "Klerowi" ludzie przejrzeli na oczy.Ja tam modlę się w małej izdebce,Bóg jest wszedzie a chyba najmniej go jak jest w Biblii zapisane w świątyniach budowanych reka ludzką.

    • 104 143

    • Błąd w nicku

      Pisze się tak jak się wymawia

      • 16 13

    • (1)

      Liczba przyjmujących Komunię to akurat rośnie. Sprawdź dane poproszę

      • 7 9

      • z ilości katolików

        Przechodzimy w jakość :) Duch Św. i modlitwy robią swoje :) Byliśmy i będziemy niestety w mniejszości... Szatan też nie próżnuje :/

        • 2 1

    • Statystyki

      W Polsce statystycznie spada liczba wiernych, ale wzrosła liczba przyjmujących komunię w stosunku do lat komuny.
      Info strona episkopatu z PDF na dole: https://episkopat.pl/statystyki-wzrost-uczestnictwa-w-niedzielnych-mszach-swietych-do-ok-40/

      Takie zjawisko należy interpretować bardzo pozytywnie, bo albo ktoś chce byc w Kościele łącznie z przystępowaniem do komunii, albo nie chce przychodzić wcale i go to wszystko w ogóle nie interesuje, więc Kościół w Polsce pod tym względem idzie we właściwym kierunku.

      W Gdańsku jest do wyboru do koloru parafii/zakonów (to nie jest to samo) i poziom odprawiania poszczególnych mszy w zależności od miejsca jest bardzo różny. Od zwykłego klepania praktycznie bez zrozumienia tu i ówdzie do prawdziwe przeżywanej kontemplacji, swiadomie wykładanej wiernym wiary i pociągającego przykładu kapłana.

      Tu moim zdaniem przodują franciszkanie (kościół św. Trójcy) i dominikanie z kościoła św. Mikołaja właśnie. Jeśli żarliwość w walce o wiernych komuś nie odpowiada w tych dwóch kościołach, to rzeczywiście można spokojnie skierować się do centrum handlowego i nie szukać niczego w kościele katolickim w Gdańsku.

      • 15 2

  • Niech sobie kościół sam za to płaci (10)

    Mi jakoś miasto nie finansuje remontu mieszkania

    • 105 190

    • zabytek (3)

      Jakbyś miał zabytkowe, to mógłbyś się ubiegać o dofinansowanie

      • 43 14

      • Oczywiscie..

        Mysle,ze jakby braciszkowie z Krakowa dolozyli sie do tych prac to nie odczuli by tego finansowo, a tak to zajmuja sie deweloperka, ale zapewne ida z duchem czasu...

        • 13 11

      • Jak masz przy domu drzewo zabytek a galezie wlaza juz do domu to masz problem z podcieciem tych galezi.

        • 11 1

      • zabytkowe mieszkanie to przekleństwo

        nigdy ci go nie ocieplą a jak chcesz zrobić jakikolwiek remont to musisz prosić o zgodę której nie dostaniesz

        • 14 4

    • ale do twojej nory nik nie wchodzi by podziwiac jak ten wspanialy zabytek jakim jest ten kosciol. (2)

      • 27 12

      • (1)

        Tego się kościele nauczyłeś?

        • 12 12

        • jesteśmy tylko ludzmi

          a zły kusi... Dążymy do świętości,ale nie jest to wcale takie łatwe...

          • 1 1

    • czy to dowcip

      jezeli miał byc to dowcip to do mnie nie trafił - chodzi o zabytek

      • 10 3

    • I słusznie

      bo skrytki na głupotę i warcholstwo nikt nie powinien finansować. Szkoda tylko że mając pustkę między uszami nie dowiesz się nigdy że coś ważnego zawdzięczasz religii. Podpis dobry,można go nieźle zinterpretować.

      • 2 2

    • no, tak bo akurat masz tak cenne

      bo akurat masz tak piękne, bezcenne i kilkusetletnie mieszkanie pustaku...

      • 0 0

  • dobra wiadomość (1)

    bardzo się cieszę

    • 72 13

    • Zawali się.

      • 3 6

  • Niech sobie zrobią koncert w Watykanie (8)

    na rzecz mikołaja. długo jeszcze będą zdzierać z nas?? Zresztą, co tam Watykan, sam Rydzyk wystarczy. Niech da, w końcu jest biznesmenem w sutannie.

    • 85 112

    • A kto ci każe płacić (6)

      Idź na zbiórkę kodu

      • 20 20

      • (5)

        Hmmm
        Jeśli płaci podatki to się dokłada, ale ty pewnie myślisz że miasto pieniądze sobie drukuje

        • 13 11

        • Zgoda są podatki (2)

          Ale gdy jedziesz np do innego miasta zwiedzać , to co robisz zwiedzasz bloki postawione w latach 70 czy jedziesz na stare miasto lub starówkę lub cokolwiek tam jest i fajnie tak popatrzeć na te zabytki, a teraz jakby jeden z drugim tak mówił że nie chce płacić to co najwyżej byś mógł oglądać budyniowe bloki . Wiesz wybierać każdy może na co chce płacić ale jednak mimo że ktoś obecnie tym zarządza to i tak powinno się to uchroni. Przed katastrofą. Deweloperzy już by zacierali rączki żeby zniszczyć stare miasto

          • 10 9

          • co ma kościół do zwiedzania? (1)

            weź się zastanów co piszesz!

            • 8 10

            • bardzo dużo , bo kościoły też się zwiedza.

              • 2 1

        • a miasto z czego czerpie zyski? z turystów? a turysci co zwiedzają i po co przyjeżdżają do Gdańska?

          • 1 1

        • Panstwo oddaje

          Co zrabowało.. Nadal na 30% majątku kościelnego żerują zarabiając lekko 190mln a oddają ledwie 94mln...

          • 0 1

    • Ojj oj

      aleś ty g.....a a gdańszczanka to będziesz jak zrozumiesz ducha tego miejsca (a w tym jest i religia). Bo z samego faktu iż ktoś wypsnął się tutaj na świat lub przywlókł parę lat wstecz to nikt nie jest gdańszczaninem.

      • 2 1

  • a co z tym placem wstydu w centrum miasta pomiędzy Świętojańską a Szeroką (5)

    ponoć właścicielem jest ten kościół,
    od wielu lat płot, a za nim jakieś zielsko rośnie

    • 73 18

    • Kościoły należy niszczyć bo to siedlisko zła (2)

      • 9 21

      • (1)

        Wystarczą egzorcyzmy, a kościoły można zostawić, niech sobie stoją.

        • 5 3

        • Diabli go wezmą.

          • 1 6

    • To badania archeologiczne. Zawsze tak jest przed planowaną zabudową.

      • 3 0

    • Będzie tam hotel

      Dla ksieży na wakacjach i pielgrzymów. 7 gwiazdkowy. Dla niewiernych ceny bedą tak wysokie aby rezygnowali co jest jasne.

      • 3 10

  • Będzie więcej. (11)

    Niech więcej kopią i budują na starym mieście to będzie więcej takich przypadków. Wstrząsy od bicia kafarem na Motławie przy budowie kładki i nabrzeży gdzieś musiały wyjść i wyszły.

    • 134 22

    • Piesek już nie wyje

      • 7 4

    • nic nie budować, nic nie robić

      konstruktywna opinia

      • 14 11

    • Kafar odpowiada za zakłócenia m.in. przepływu wód gruntowych?

      Przyczynił się, owszem, ale składowych było/jest więcej. Póki co, nie wiemy nawet, jakie tam są fundamenty, na czym i jak osadzone, itd...
      Chyba że jest już jakiś raport.

      • 16 3

    • (4)

      Drogi Tomku - może najpierw naucz się, gdzie jest Stare Miasto w Gdańsku. Bo jak widzę na budownictwie już się świetnie znasz ;)

      • 10 9

      • (3)

        Drogi gdańszczaninie mieszkam na starówce od ponad 40 lat więc starówka to nie tylko ul. Maiacka itp. lecz cały obszar od Targu Węglowego przez drogę Królewską aż po Szafarnię i ul. Szeroką.
        A przesunięcie 50m w prawo czy lewo nie robi różnicy.

        • 8 6

        • Pan z Warszawy, że na starówce mieszka?

          • 11 5

        • Nie ma starówki w Gdańsku! Jest Główne Miasto! Ej, gdańszczanie, jakaż mała wasza wiedza! (1)

          • 12 6

          • Przestań , każdy i tak wie o co chodzi, wychowałem się na Głównym Mieście na religię

            chodziłem do salek pomiędzy kościołem a Kaplicą Królewską i wszyscy mówiliśmy na ten rejon starówka a fachowo sobie nazywaj jak chcesz.

            • 3 0

    • MIIWŚ - domu (kamienice) przy Gazowni częściowo zalane

      było źle zawsze, hardkor zaczął się wraz z betonowaniem wanny. Dziś połowę mieszkańców wysiedlili, woda na metr w piwnicy. Tego nie było, to d**ilny, najgłupszy projekt III RP - muzeum kolesiostwa i bandyterki architektonicznej rozchwiał gruntem, aż poszło po Dominikanach

      • 14 10

    • (1)

      To nie stare miasto a Główne Miasto durniu.

      • 6 6

      • A bez wyzwisk też umiesz pisać?

        • 4 0

  • (1)

    Bóg tak chciał. Najpierw rozruszał, a potem uspokoił - taki z niego kawalarz!

    • 33 24

    • Rozruszał Twój Adamowicz

      Boga do tego nie mieszaj

      • 0 0

  • (1)

    Ważne jest aby remontować, a nie wyremontować.

    • 33 16

    • to zle

      Ci się skojarzyło. Nie karm swojego mózgu śmieciami -szanuj się!

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

spektakl dramatyczny

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najdłuższy festiwal teatralny w Trójmieście to:

 

Najczęściej czytane