• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skarby Siedmiogrodu. Złotnictwo z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu, Rumunia

Muzeum Narodowe w Gdańsku kontynuuje współpracę z Muzeum Narodowym Brukenthala w Sibiu. Zobaczymy dwie wystawy - jedną przybliżającą złotnictwo, drugą malarstwo włoskie.

Skarby Siedmiogrodu. Złotnictwo z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu, Rumunia

Wystawa potrwa: 11.09.2011-22.01.2012

Złotnictwo siedmiogrodzkie stanowi istotny element kultury materialnej i artystycznej tego regionu Europy. Wystawa stworzy okazję do wzajemnego poznania i porównania wytwórczości złotniczej Prus i Siedmiogrodu - dwóch regionów o podobnej strukturze społecznej (wpływ kultury niemieckiej, dominacja silnych ośrodków miejskich, przewaga protestantyzmu) z północy i południa Europy Środkowej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż będzie to pierwsza w Polsce szersza prezentacja złotnictwa Siedmiogrodzkiego - zabytki z tego regionu nie są reprezentowane w zbiorach polskich oraz dotychczas nie były prezentowane na wystawach czasowych w naszym kraju. Zakres wystawy obejmuje złotnictwo od XIV do XIX w., przede wszystkim z warsztatów Sibiu oraz innych ośrodków transylwańskich, a także stołowe srebra austriackie i niemieckie (licznie importowane do Transylwanii).

Na ekspozycji znajdą się zarówno sprzęty katolickie jak i protestanckie, jak również naczynia świeckie. Szczególnie cenna jest liczna grupa wczesnych sreber sakralnych z okresu XIV-XVI w. (kielichy, puszki, monstrancje, krzyże). Są to przedmioty nierzadko o ciekawej formie i technice wykonania, nie stosowanej w rzemiośle gdańskim (np. kielichy mszalne zdobione filigranem) czy też stanowiące interesujący przykład dokumentów historycznych (np. srebrne epitafium Gregora Apaffi).

Na uwagę zasługuję wyroby wykonane z użyciem naturaliów (łupiny orzecha kokosowego, kości czy szlachetnego drewna). W prezentowanym zbiorze znajduje się także kilka dzieł unikatowych, o mistrzowskim poziomie rzemiosła, ciekawej ikonografii i znakomitej klasie artystycznej (np. kufel Semrigera II).

Wystawa wzbudzi zapewne żywe zainteresowanie oraz będzie atrakcyjna dla zwiedzających ze względu na dużą liczbę zgromadzonych okazałych, cennych przedmiotów, a czas jej ekspozycji pomyślano tak, by dostępna była dla turystów oraz dla młodzieży szkolnej i akademickiej. Jest to istotne także w kontekście edukacji studentów historii sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych uczelni w zakresie rzemiosła artystycznego.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach współpracy w tym samym czasie w Muzeum Narodowym Brukenthala w Sibiu (Rumunia) eksponowana będzie wystawa Nec Temere, Nec Timide. Arcydzieła malarstwa gdańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. (13 września 2011 - 29 stycznia 2012) a także złotnictwa pod tytułem Wyznania wiary, Symbole dumy. Dzieła złotników dla gdańskich patrycjuszy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku (2 września 2011 - 29 stycznia 2012).

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?