stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skalpel Big Band (11 opinii)

Duet Skalpel to dzisiaj już klasyka europejskiego nu jazzu. Na pierwszych dwóch albumach, "Skalpel" i "Konfusion", wydanych przez wytwórnię Ninja Tune, Marcin Cichy i Igor Pudło przełożyli na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Otwarcie bram: godz. 18:00
Start koncertu: godz. 20:00

jazz - koncerty w Trójmieście


Doceniony przez krytykę i melomanów, Skalpel miał okazję prezentować swoją twórczość zarówno publiczności klubowej (międzynarodowa trasa Ninja Tune ZEN TV), jak i podczas festiwali (Sacrum Profanum, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver). Zespół nie tylko zdobył Paszport Polityki, ale też przygotowywał oprawę muzyczną na galę 20-lecia tej prestiżowej nagrody.

Kiedy w 2014 Skalpel powrócił z nową płytą "Transit", stanowiła ona przejście od muzyki tworzonej z sampli w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Ta podróż ma aktualnie swój dalszy ciąg dzięki niespodziewanemu spotkaniu z aranżerem Patrykiem Piłasiewiczem. Patryk przedstawił pomysł na to, jak muzykę znaną z płyt Skalpela rozpisać na kilkunastoosobowy jazzowy big band. We współpracy z Marcinem i Igorem opracował partytury kilkunastu skalpelowych utworów.

Skalpel Big Band dopisał kolejny rozdział historii polskiego jazzu, odnosząc sukces na OFF Festiwalu 2018. Ten muzyczny projekt będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć podczas kolejnych koncertów już na początku 2019 roku.

Patryk Piłasiewicz - kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Działa na styku obszarów muzyki klasycznej, jazzu, elektroniki i ksperymentu interdyscyplinarnego. Pomysłodawca projektu Skalpel Big Band. Podstawą pomysłu jest idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem i pozostawienie muzykom big bandu przestrzeni do improwizacji.

Big Band tworzą muzycy związani z Poznaniem - wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ich sposób działania związany jest z jazzowym genotypem miasta Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana - twórczych eksperymentatorów, architektów brzmień i niestrudzonych poszukiwaczy. Big Band podąża ścieżką eksperymentu, sięgając po inspiracje do różnych gatunków, stylów i dziedzin sztuki. Każdy z muzyków jest autorem własnych projektów, często odbiegających od mainstreamu. Elektronika, sztuki wizualne, architektura, taniec, kryptologia to naturalne środowiska twórcze muzyków poznańskiego zespołu.

SKŁAD SKALPEL BIG BAND:
Marcin Cichy - elektronika
Igor Boxx - elektronika
Patryk Piłasiewicz - dyrygent
Piotr Banyś - puzon
Robert Borys Błoszyk - saksofon barytonowy, klarnet, klarnet basowy
Filip Chojnacki - piano, syntezatory
Rafał Dutkiewicz - perkusja
Maciej "Mustafa" Giżejewski - instrumenty perkusyjne
Seweryn Graniasty - saksofon altowy i barytonowy
Kacper Grzanka - trąbka, flugelhorn
Maciej Kociński - saksofon tenorowy i klarnet
Damian Kostka - kontrabas
Kacper Krupa - saksofon tenorowy
Piotr Rakowski - wibrafon
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorn
Filip Szulc - flet, saksofon altowy i barytonowy
Wojtek Świeca - gitara

Koncert zrealizowano ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Wydarzenia dodatkowe: 

*18.00 - Historia Opery Leśnej - Zwiedzanie z przewodnikiem
Z okazji 110. rocznicy otwarcia Opery Leśnej w Sopocie zapraszamy na spacer historyczny po Operze Leśnej, który odbędzie się w dniu 19 lipca 2019 roku przed koncertem jazzowym zespołu "Skalpel".
Tajemnice historii Opery Leśnej od pierwszych spektakli operowych, poprzez festiwale wagnerowskie aż po występy najsłynniejszych gwiazd estrady ostatnich dekad, a także zmienne losy samego obiektu i jego konstrukcji zdradzi Państwu Jagoda Załęska-Kaczko z Muzeum Sopotu.
Warunkiem wstępu jest zakup biletu na koncert.

*po koncercie - Jazz, New Jazz & Electronic Music Vinyl Set - DJ. ROMERO

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  45-80 zł
 • Kontakt
  58 555-84-00
Bilety w cenie 45 zł, 50zł, 60zł, 70zł, 80zł do nabycia:
- w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot, Plac Przyjaciół Sopotu 2
- w Kasie Opery Leśnej, Moniuszki 12, Sopot
oraz na www.operalesna.pl; www.bart.sopot.pl

Opinie (11) 1 zablokowana

 • W Operze Leśnej? (1)

  Będzie ładny niewypał. Więcej kasy wydane na wynajem obiektu i promocję niż zebrane z biletów.

  • 0 5

  • Byłem

   Tłoku nie było. Gdyby nie rozdali biletów po UM i innych zedeizetach, to na widowni byłaby tylko najbliższa familia.

   • 0 0

 • skalpel

  super .idę !

  • 4 1

 • Świetna muzka w Operze Leśnej ostatnimi czasy! (1)

  Garbarek, Skalpel... Oby tak dalej!

  Aczkolwiek dobrze by było gdyby trojmiasto.pl, jako główna tuba informacji kulturalnych i wszelakich, publikowało takie artykuły wcześniej niż jeden dzień przed wydarzeniem. :) Słabo, jak ktoś ma już plany, a i ceny biletów niemałe.

  • 3 2

  • informacja o koncercie jest juz od dawna na stronie no i wydaje mi sie ze cena 50 pln za koncert Big Bandu nie jest az tak niezrozumiala

   • 0 0

 • ...

  Zmarnowany potencjał. Z 17 muzykow można złożyć ze 4 dobre zespoły.

  • 1 2

 • T-shirt

  Wizeprezydentka była ubrana w t-shirt? Do opery na luzaka;).

  • 3 0

 • 40 min obsuwy...

  Pewnie rozdawali bilety i czekali aż ludzie sie zejda. A siedzenia twarde.

  • 2 1

 • Czy były bisy?

  Zaczęli coś grać? Wyszedłem po 3 oklaskach, bo muzycy ciągle stroili instrumenty.

  • 2 1

 • Ciężko bylo wysiedzieć godzine .

  Pani vice-prezydent ubrana , tak aby nie wyróżniać się od ekipy sprzątające i ochrony. Opòźnienie ,!! Słabe wydarzenie na 110 lat Opery Leśnej. Klapa na całego. Duży podziw dla oddanych muzyków Skalpela . Muzyka dla nielicznych.

  • 2 3

 • Cudowny koncert!

  Mój pierwszy koncert jazzowy, cudowna atmosfera, piekny koncert, świetnie nagłośniony i oświetlony. Piękna oprawa, wizualizacje i super pomysł z muzyką po koncercie, można było usiąść wypić drinka lub piwko w lesie przy chilloutowej muzyczce. Opera leśna w zupełnie innej odsłonie, bardzo przyjemny koncert :) czekam na kolejne!

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?

 

Najczęściej czytane