• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Skąd w nas strach przed wilkami? (1 opinia)

Wilki coraz częściej pojawiają się w lasach bliskich miastom, czy podchodzą pod osady ludzi. Skąd bierze się w nas strach przed wilkami? Jakie są ich zwyczaje i jaką pełnią funkcję w ekosystemie? O wilkach porozmawiamy z Maciejem Szewczykiem, który bada te zwierzęta w całej Europie Centralnej oraz na Pomorzu oraz Kamilą Kielar - podróżniczką, dziennikarką i fotografką. Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska. Spotkanie odbędzie się 24 marca o godz. 18.00 w IKM.

Wychowaliśmy się na bajkach i historiach o złych wilkach, co ukształtowało nasz stosunek do tych zwierząt. Wbrew temu, co się uważa, wilk jest gatunkiem drapieżnika, co do którego najmniej jest naukowo potwierdzonych doniesień o atakach na ludzi. Pojedyncze przypadki dotyczyły wilków, które zostały oswojone i uzależnione pokarmowo od człowieka. Są też kręgi, którym bardzo zależy na nagonce na drapieżniki. To grupy, które chcą, żeby zmieniono status prawny wilka z gatunku chronionego na łowny lub zwalczany, zupełnie ignorujące istotną rolę tych zwierząt w ekosystemach. Te środowiska podkręcają medialny szum o wilkach i są odpowiedzialne za tworzenie fake newsów. O tym, co to za grupy i dlaczego tak zależy im na nagonce na wilka porozmawiamy z podróżniczką i dziennikarką Kamilą Kielar, która specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach oraz Maciejem Szewczykiem, badaczem wilków z Uniwersytetu Gdańskiego.

Kamila Kielar, podróżniczka, dziennikarka, fotografka, mówczyni. Specjalizuje się w przyrodzie Północy, zwłaszcza niedźwiedziach. Nagrodzona m.in. Kolosem i nagrodą "National Geographic Traveler" w kategorii podróż roku. Pisze i fotografuje do magazynów przyrodniczych oraz reporterskich oraz prowadzi autorski podcast "Drzazgi świata".

Maciej Szewczyk, adiunkt na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim, bada wilki w całej Europie Centralnej oraz na Pomorzu, jest autorem licznych publikacji naukowych na ten temat.

Joanna Wiśniowska, dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami, publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Krytyce Politycznej, newonce.sport i magazynach Press oraz Kopalnia - Sztuka Futbolu. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem.

Opinie (1)

 • Serio?

  Bo wychowawczyni Pani Beatka tak mówiła.
  Tytuł sugeruje, ze to spotkanie dla waszych pociech, co w przedszkolu siedzą i tego nie wiedza ;)
  "Wilk jest głodny, wilk jest zły, wilk ma bardzo ostre kły" ;)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?