• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sitodruk dla Ukrainy

6 maja w Zbrojowni Sztuki odbędzie się zbiorowa wystawa prac sitodrukowych, która jest wynikiem akcji wspierającej Ukrainę.


"Sitodruk dla Ukrainy" to inicjatywa, która rozpoczęła się dzień po ataku Rosji na Ukrainę. Jej cel był prosty - przekazać jak najwyższą kwotę umożliwiającą wsparcie zarówno osobom zmuszonym do ucieczki przed wojną jak i ludności na terenie działań wojennych. Jednym z priorytetów był zakup leków i sprzętu pierwszej potrzeby służących ratowaniu życia.

Akcja polegała na współpracy 16 polskich twórców z fundacją ~morze działającą w pracowni sity.studio w tuBazie. Wybrani artyści i artystki przekazywali swoje projekty nawiązujące do aktualnej sytuacji, które następnie zostały przygotowane oraz wydrukowane w technice sitodruku i sprzedawane w internecie. W ciągu miesiąca powstało ponad 600 odbitek.

Dzięki zaangażowaniu artystów oraz całej ekipy ~morza wraz z wolontariuszami do dnia dzisiejszego udało się zebrać ponad 60 tysięcy złotych. Biorąc koszty wydruku na siebie, możliwe stało się przekazanie 100% wpłat z zakupu prac do trzech fundacji: Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Savchenko i Fundacja UNITERS i Euromajdan Warszawa. Inicjatywa wciąż trwa, a sitodruki można zamawiać poprzez stronę www.dlaukrainy.morze.design.

W ramach wystawy pojawią się nie tylko prace dostępne w sprzedaży, ale również wyjątkowe przebitki (przypadkowe połączenia projektów różnych twórców) powstałe mimochodem w trakcie druku.

Artyści i artystki biorący udział w akcji:
- Ada Zielińska
- Agata Królak
- Ania Gawron
- Anita Wasik
- Anna Rudak
- Eugenia Tynna
- Joanna Czaplewska
- Gosia Herba
- Patrycja Podkościelny
- Patryk Hardziej
- Kasia Pakuła
- Maciek Salamon
- Mariusz Waras (M-city)
- Sainer
- Vera King
- Vova Danilchyk

Akcja została zainspirowana przez ukraińską twórczynię - Eugenię Tynną. To właśnie ona jako pierwsza, w dniu ataku, zaczęła sprzedawać swoje sitodruki powstałe w ramach działań fundacji ~morze, a uzyskana z kwota wspomagała działania pomocowe w Ukrainie.

Organizator: ~morze / współorganizator: ASP Gdańsk

Opinie

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?