• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Silna grupa ze śmietnika

słuchowisko
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
16 maja 2021
w ramach wydarzenia:
XII Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
"Silna grupa ze śmietnika" - premiera nowego słuchowiska familijnego z cyklu Uchosfera

Co robią przedmioty, kiedy trafią na śmietnik? Premiera nowego słuchowiska z cyklu Uchosfera Teatru Miniatura i Radia Gdańsk odbędzie się 16 maja o 16.00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru between.pomiędzy


Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do dawnych dzieł literatury. Do tej pory powstały dwa słuchowiska - "Frankenstein" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z muzyka Dominika Strycharskiego i "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz z muzyką Piotra Pawlaka.

Tym razem twórcy - reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski - sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. "Pomyślałem sobie, że warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem" - opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty. Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawią się i w słuchowisku. "Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium - śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu?".

Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska "Wątpliwości profesora Carstena" Grzegorza Borosa podczas 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Uchosfera jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu "Papety: z ostatniej chwili" czy cykl E-mocje wspierający rodziców w procesie wychowania, a dzieci w rozwoju emocjonalnym.

Dostęp bezpłatny na YouTube TeatrMiniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

Silna grupa ze śmietnika
słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej

adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Igor Gawlikowski
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski


obsada:
Piotr Srebrowski | Budzik
Krystian Wieczyński | Mężczyzna, Scyzoryk
Piotr Kłudka | Długopis
Wojciech Stachura | Gwizdek
Magdalena Żulińska | Uszczelka, Głos 1
Edyta Janusz-Ehrlich | Pinceta
Andrzej Żak | Autor
Jakub Ehrlich | Śmieć 1, Dzbanuszek
Jacek Gierczak | Śmieć 2
Hanna Miśkiewicz | Sąsiadka, Głos 2

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk
Partner: Festiwal Between.Pomiędzy

Premiera: 16 maja 2021, godz. 16.00 w ramach festiwalu Between.Pomiędzy
www.between.org.pl | YouTube Teatr Miniatura

Charakteryzacja do sesji fotograficznej promującej słuchowisko: STYLAB Laboratorium Stylu
Sesja fotograficzna: Piotr Pędziszewski

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura tworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki", powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk - "Tam, gdzie mieszka cisza" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz - otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery