Festiwal carillonowy, Turmmusik - koncerty trębaczy wieżowych przy akompaniamencie dzwonów, z tradycyjnym przemarszem w asyście grupy rekonstrukcyjnej, festiwale organowe w katedrze oliwskiej, Bazylice Mariackiej, a także szereg bezpłatnych wydarzeń plenerowych, z Mozartianą na czele - to atrakcje, jakie czekają na melomanów w sierpniu. Poniżej podpowiadamy, na które propozycje warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na temat wszystkich koncertów znajdziecie w naszym Kalendarzu imprez.
Piątkowe koncerty w ramach Gdańskiego Festiwalu Carillonowego zakończone będą utworem zsynchronizowanym z Fontanną Heweliusza. Wyjątkowe pokazy światła i dźwięku można podziwiać od godz. 21:15.
Wszystkie koncerty transmitowane będą na Facebooku, na stronie Carillony Gdańskie.
W poniedziałek 8 sierpnia oraz w czwartki 4 i 11 sierpnia odbędą się ostatnie z tegorocznych koncertów Turmmusik, podczas których dla przebywających w naszym mieście słuchaczy występować będzie zespół Tubinatores Gedanseses. W repertuarze widowiskowych koncertów rozbrzmiewających z wież znajdą się utwory gdańskie i europejskie. Artyści rozpoczną swoje występy o godz. 17:30, na wieży kościoła św. Katarzyny. Następnie, barwnym korowodem, w asyście grupy rekonstrukcyjnej, przejdą do wieży kościoła św. Jana, skąd zagrają o godz. 18:45. Ostatni z koncertów, również po widowiskowym przemarszu, trębacze wieżowi zagrają z Ratusza Głównego Miasta o godz. 20.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" odbędzie się w dn. 21-27 sierpnia. W tym roku wystąpią między innymi: Cezary Paciorek z zespołem, Nando Citarella z zespołem, Polish String Quartet Berlin, Polski Zespół Basethornowy, znani soliści: Jarosław Bręk bas-baryton, Joanna Freszel sopran, Wojciech Gierlach bas, Piotr Maciejowski tenor, Roberta Mameli sopran, Leszek Możdżer fortepian.
Od 21 do 23 sierpnia odbędą się, wypełnione muzyką Mozarta, koncerty kameralne w Dworze Artusa, a od środy impreza przeniesie się do parku Oliwskiego. Podczas koncertów plenerowych, w których udział jest bezpłatny, będzie można posłuchać muzyki orkiestrowej, zobaczyć operę, a także posłuchać, jak muzykę patrona festiwalu interpretują jazzmani.
Zakończenie festiwalu tradycyjnie odbędzie się w katedrze oliwskiej i będzie to wydarzenie biletowane. Program koncertu finałowego wypełnią Benedictus sit Deus C-dur KV 117/66a, Ergo interest KV 143/73a oraz Dominicus Messe C-dur KV 66 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wyjątkową atmosferę zagwarantuje występ m.in. Polskiego Chóru Kameralnego, Academy für Alte Music Berlin pod dyrygenturą Jana Łukaszewskiego.
Muzyka w gdańskich zabytkach, zakończenie lata i Vivaldi
W piątek 12 sierpnia odbędzie się natomiast na Ołowiance Zakończenie Gdańskiego lata Muzycznego, z gościnnym udziałem The Whoop Group - przebojowego i energetycznego saksofonowego kwartetu. W programie Błękitna rapsodia Gershwina w aranżacji Jakuba Murasa oraz suity Griega. To zdecydowanie propozycja, którą warto polecić tym, którzy swoją przygodę ze słuchaniem muzyki poważnej dopiero zaczynają.
Zakończenie lata będzie jedynie umowne, bo tydzień później, również na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wybitny skrzypek Tomasz Tomaszewski, przy akompaniamencie gospodarzy, wykona Cztery pory roku Antonia Vivaldiego.