• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Shakespeare's Sonnets and Songs

recital
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 10 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
Festiwal Szekspirowski
W.H. (Węgry)
Shakespeare's Sonnets and Songs
Koncert

Free jazz połączony z melorecytacją i teatralną improwizacją - to główne elementy koncertu W.H. Zespół składa się z najznakomitszych artystów węgierskiej sceny - każdy z nich wywodzi się z innego środowiska i każdego cechuje indywidualne podejście do muzyki oraz różne preferencje artystyczne. Kiedy wchodzą razem na scenę jako W.H., ta różnorodność przeradza się w jeden całkowicie unikatowy styl. Materią ich pracy są sonety Szekspira. Jego poezja wykorzystuje podwójne i wielokrotne znaczenia słów jako wyraziste środki ekspresji, podczas gdy żart przestaje być elementem zakazanym, a staje się wielce pożądanym impulsem kreatywnym. Podobne zabiegi można znaleźć w pieśniach miłosnych węgierskiego renesansu oraz wersetach Balassiego, Rimaya i Gyongyosiego (później także Csokonaia). Towarzyszący poezji akompaniament muzyczny ożywia wplecione w tekst nawiązania oraz wzmacnia lingwistyczne i retoryczne działanie wersów. W trakcie koncertu zobaczymy także wizualizacje wykorzystanych tekstów.

W przyćmionym świetle zasiada Czarna Dama z kolorowym turbanem na głowie. Wpatruje się przed siebie, jakby była sama, krzyczy w ciemność, jakby przeklinała, (...) rozmyśla, po czym zaczyna wysuwać kontrargumenty..., jakby na swoją obronę. Nikt nie wie, co się z nią dzieje: wygląda na zagniewaną, szczęśliwą, zadziorną i ponurą jednocześnie. W rzeczywistości recytuje jedynie Szekspira.

Wokal, teksty: Sena Dagadu
Wiolonczela: Albert Márkos
Gitara basowa: Samu Gryllus
Perkusja, gitara basowa: Hunor G. Szabó

-----

W.H. to formacja muzyczna założona przez wiolonczelistę i kompozytora Alberta Márkosa. Celem jej pracy jest przełożenie sonetów oraz innych dzieł Williama Szekspira na utwory muzyczne utrzymane w duchu współczesności. Nazwa zespołu odnosi się do monogramu użytego w czwartym wydaniu Sonetów Szekspira z 1609 roku, które dedykowane były tajemniczemu panu W.H. (dedykacja ta do dziś jest tematem niekończących się dyskusji). Shakespeare's Sonnets, pierwsza płyta formacji W.H. została nagrana została przez wytwórnię Bly Records w grudniu 2009 roku, jako specjalne jubileuszowe wydanie z okazji 400-setnej rocznicy pierwszej publikacji dzieł Szekspira. Drugi album - Crabbed Age and Youth/William Shakepseare's Sonnets & Songs - został wydany przez DDK Records i BlyWorx, przy wsparciu ze strony Węgierskiego Funduszu Kultury Narodowej. Będący kontynuacją pierwszej płyty, album jest kolejnym zbiorem klasycznych utworów (włączając osiem oryginalnych sonetów), wzbogaconym innymi piosenkami. Dwaj dodatkowi nowi muzycy, gitarzysta Márton Fenyvesi i klawiszowiec Ákos Zságer-Varga, wnoszą unikalne brzmienie.

MC Sena jest popularną na Węgrzech hip-hopową divą. Jej wokalne możliwości, w połączeniu ze zdolnościami improwizatorskimi trzech muzyków i szekspirowskim liryzmem, tworzą wybuchową mieszankę muzyki rozrywkowej niepozbawionej walorów edukacyjnych.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery