• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sen o Gdańsku w 2016 roku Anny Czekanowicz

Anna Czekanowicz
24 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 13 lat) 
Anna Czekanowicz -poetka, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds.kultury Anna Czekanowicz -poetka, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds.kultury

Kontynuujemy dyskusję o drodze, jaką Trójmiasto powinno obrać w dążeniu do zdobycia miana Europejskiej Stolicy Kultury. Pomagają nam w tym ludzie świata kultury. Prezentujemy ich felietony poświęcone wizji Gdańska w 2016 roku. Dziś o swoim marzeniu o Metropoli Gdańskiej opowiada poetka oraz dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury - Anna Czekanowicz.Sen z 2009 roku

Bez względu na to, co na temat "wróżenia z fusów", czyli snucia wizji przyszłości, myśleli i myślą Bell, Castells, Popper, Fukuyama, czy Stasiuk, należy jednak z wielkim prawdopodobieństwem założyć, że rok 2016 w Gdańsku się zdarzy...

Nie było mnie w naszym mieście od sześciu lat. Pamiętam trudną wiosnę kryzysu finansowego roku 2009. Teraz też jest wiosna, tyle że siedem lat później. Kryzys został podobno zażegnany na zawsze. Jadę do mojego miasta, które od stycznia nosi prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Siedzę w przedziale pierwszej klasy IC Warszawa - Gdańsk, który z prędkością 250 km na godzinę pokonuje przestrzeń. Mój asystent, potomek w prostej linii zrodzony z wyobraźni Philipa K.Dicka, dość monotonnie przedstawia esencję wszystkich materiałów medialnych, jakie zostały opublikowane na temat Gdańska w ostatnim roku. Czasami, kiedy przechodzi z relacji głosowej na relację filmową, występują zakłócenia, wywołane zapewne drganiami wagonu.

Sporo analiz na temat gdańskiego fenomenu, który zdecydował o przyznaniu tytułu. Gdańsk zwyciężył dzięki podjęciu niespotykanej dotąd w żadnym miejscu świata decyzji o utworzeniu I Europejskiej Specjalnej Strefy Wolnej Kultury, mającej służyć prowadzeniu działalności kulturalnej na preferencyjnych warunkach.

Na mocy tej decyzji od 2011 roku do Gdańska zaczęła napływać niespotykana dotąd liczba inwestycji z dziedziny przemysłów okołokulturowych, zaś w wybudowanym na terenach Młodego Miasta, nowej gdańskiej dzielnicy, usytuowanej na terenach byłej Stoczni Gdańskiej, Europejskim Centrum Solidarności, rozpoczął działania międzynarodowy panel ekspertów opracowujących nowe regulacje mające doprowadzić do nieograniczonego dostępu do dóbr kultury.

Tylko w Gdańsku można, włączając się w działania liczącej kilka tysięcy osób grupy wolontariuszy, swobodnie korzystać ze wszystkich dostępnych na terenie Wolnej Strefy Kultury, produktów ludzkiego umysłu i wyobraźni. Niebagatelne znaczenie odegrała w tym dziele ofensywa organizacji pozarządowych zapoczątkowana już w 2008 roku pod hasłem "Włącz się kulturalnie!"

Dojeżdżamy. Dworzec Gdańsk Główny. Na peronach gazony pełne wiosennych bratków. Na wietrze łopoczą kolorowe flagi. Do tunelu, który poprowadzi nas ku Młodemu Miastu, zjeżdżamy ruchomych chodnikiem, kiedy dopada nas słodki miękki alt: - Proszę państwa, za chwilę znajdziecie się w uznanej za najciekawszą w Europie, multimedialnej galerii sztuki współczesnej. To nie tunel kolejowy, to najgorętsze miejsce wymiany doświadczeń najmłodszych europejskich artystów.

Koło Biblioteki Polskiej Akademii Nauk przystaję mimo woli, by choć przez moment posłuchać i popatrzeć na znakomitą wizualizację nagrania Kantaty Adwentowej Freislicha.

Dochodzimy do gmachu ECS, gdzie trwa nieustające budowanie pomnika solidarności - rośnie góra kamyków, którą mozolnie układają gdańszczanie i turyści pielgrzymujący tutaj z całego świata. Stajemy w kolejce, by także dorzucić swój kamyk.

Z pobliskiego nabrzeża taksówka wodna zabiera nas do twierdzy Wisłoujście, gdzie umiejscowione zostało Centrum Wolontariuszy Europejskiej Stolicy Kultury. Wita nas kolorowy, wielojęzyczny tłum. Za chwilę staniemy się jego cząstką, za chwilę i my dołączymy do którejś z grup i zanurzymy się w życie tego jedynego, nieporównywalnego z żadnym innym miasta.
Anna Czekanowicz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (24)

 • "Gdańsk zwyciężył dzięki podjęciu niespotykanej dotąd w żadnym miejscu świata decyzji o utworzeniu I Europejskiej Specjalnej Strefy Wolnej Kultury, mającej służyć prowadzeniu działalności kulturalnej na preferencyjnych warunkach.

  Na mocy tej decyzji od 2011 roku do Gdańska zaczęła napływać niespotykana dotąd liczba inwestycji z dziedziny przemysłów okołokulturowych, zaś w wybudowanym na terenach Młodego Miasta, nowej gdańskiej dzielnicy, usytuowanej na terenach byłej Stoczni Gdańskiej, Europejskim Centrum Solidarności, rozpoczął działania międzynarodowy panel ekspertów opracowujących nowe regulacje mające doprowadzić do nieograniczonego dostępu do dóbr kultury."

  Jeśli to są marzenia ... zaraz... dyrektor biura prezydenta , no cóż... Ale dobrą stroną będą te bratki na dworcu.

  • 4 4

 • Szanowna Pani! (1)

  Proszę przejść się przejściem podziemnym pomiędzy dworcem PKP i PKS a zobaczy Pani prawdziwy obraz Gdańska , który oglądają codziennie tysiące przechodnów.
  Kultura bardzo często zaczyna się w miejscu, gdzie trzeba użyć szarego mydła i szczotki ryżowej.
  Trudno jest zrozumieć projekt C jeżeli nie zrealizowano jeszcze projektu A.

  A co do kultury
  Nic się nie spodziewam
  Na waszych imprezach
  Kaszlę oraz ziewam.

  • 16 3

  • Przejście podziemne!!!

   W środku miasta. To cud polskiej urbanistyki, sam ten i 3 inne podziemne pierechodki wystarczą jako niespotykane zjawiska i wibitne osiągnięcia klubu skostniałych zawsze i wszędzie.

   • 0 0

 • dobrze, że p.Czekanowicz ma takie kolorowe sny

  zazdroszczę z całego serca taaakich kolorowych snów - a tak naprawde to do 2016 roku wydarzyć moze się dużo, ale jakoś wśród tych wydarzeń nie widzę Gdańska Kulturalną Stolicą Europy!! i oby przebudzenie nie było zbyt bolesne dla p.Dyrektor.

  • 8 5

 • Ale kwaśne wizje....

  hahaha - kobieto co ty jarałaś? Takie wizje to sie skończą w 2011 po decyzji, w której Gdańsk odpadnie. W naszym miesćie kultura jest tak zarządzana że nie ma szans a konkurencja nie śpi. Poza tym gdańszczanie chcą chyba czegoś konkretnego a nie wydawania milionów na "wizje" i kulturę kiedy każdego dnia stoi sie w wielokilometrowych korkach. Poza tym jakos nie wspomina się o zmarnowanych 15 tys na logo które zostało zmienione (dzięki Bogu)...

  • 11 7

 • Pseudoartyści

  Prawda jest taka że w Gdańsku jest za dużo pseudoartystów z zasługami roszczeniami o tzw ugruntowanej pozycji którzy uwielbiają bawić się w opiniotwórców cenzorów krytyków lub jak im wygodnie. Miasto nie podejmuje kroków w celu wspierania młodych artystów choćby z naszej Gdańskiej uczelni. W Gdańsku łatwiej kupić chiński obraz z kserokopiarki niż dotrzeć choćby do najkoszmarniejszego landszaftu młodego artysty czy też innej rzeźby którą można choćby wyeksponować w przedpokoju zamiast drewnianych hinduskich słoników z Galerii a jakże handlowej :-)
  Tzw ECS jak pokaże przyszłość będzie zapleczem finansowym dla miernych ale wiernych nic sobą nie reprezentujących ludzi ze środowiska. Pozostali (ci młodzi może jeszcze z marzeniami) będą zmuszani do popierania w imię poprawności politycznej jedynie słusznego nurtu artystycznego zarówno przez swoje prace jak i wypowiedzi a tematów poprawnych jest sporo a to wystawa drogi do wolności na tle homoseksualistów w PRL a to kultura Żydowska i jej twórcy w Gdańsku a to stara sztuka sakralna utracona w wyniku działań okupanta a to teatr szekspirowski na poziomie wybitnie amatorskim ważne że pieniądze z funduszy celowych wydane.
  A gdzie tu jest miejsce na kulturę dla Kowalskiego który i owszem poszedłby do filharmonii czy innego teatru nawet ale za bilety wstępu na doznania artystyczne wyda tyle że starczy na 4 "grille" mocno zakrapiane a po wyjściu z filharmonii okaże się że słuchał znakomitego artysty dawno zapomnianego na świecie ale dla chwały Gdańska sprowadzonego prezentującego nieznany nurt artystyczny swoim nieznanym stylem.
  Może lepiej przaśno wystawić fortepian na deptaku i niech chłopiec ze szkoły muzycznej nawet z błędami zagra coś Chopina za grosik do czapki a innemu młodemu malarzowi oddać za opłaty za media lokal miejski aby tam sprzedawał własne mogą być nawet kiepskie landszafty niż wspierać budowę "Galerii" handlowych które sprzedają dzieła Chińskie z kserokopiarek i inne Hinduskie taśmowo prefabrykowane

  • 9 5

 • co za sen haha

  smiesza mnie takie brednie i pseudointeletualne farmazony nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia:)

  • 7 7

 • poeta, tylko głowa nie ta

  Nie było mnie sześć lat, i dzięki temu Gdańsk miał szansę na zdobycie ESK, ale byłam wcześniej i było już za póżno żeby nadrobić stracone lata. Nie zdobył. Ale ja nie zmarnowałam tych sześciu lat. Jako zapomniana, niespełniona artystka "jaralam" co się dało, aby ożywić mój umysł, marząc o wizji, o tej chwili spełnienia, chociaż raz w życiu... I oto jest: "Wita nas kolorowy, wielojęzyczny tłum. Za chwilę staniemy się jego cząstką..."

  • 4 9

 • Za kwaśnie wizje...

  decyzja będzie 2011/2012 i wtedy zostanie przekazana i nagroda od EU oraz środki Ministerialne i partnerskie WTEDy mogą zrobić dużo i ciekawie tak że ani Ty ani Ty ani czy Ona nie będziemy kaszleć i ziewać na imrpezach.
  ale z takim podejściem do tego co nowe i ciewake i rozwojowe jakim podchodzimy zostaniemy wioską europejską. nie umiemy się cieszyć z aspiracji miasta i ich planów i marzeń. mamy Euro! będą drogi! będą! byłoby super aby wykorzystali tę okazję wraz ze środowiskami artystycznymi i twórczymi aby pokazać się na mapie europy jeszcze raz pod szyldem ESK.
  całym sercem kibicuję miastu BO DLACZEGO NIE!! bo co? bo się nie uda? kto wie? a może się uda i co wtedy powie kazdy z nas co był anty? ŻARTOWAŁEM? ALBO NO TO SUPER ZE BĘDZIE 26 IMPREZ DZIENNIE- oby:)

  w rzymie stoją w korkach, w wiedniu czy paryżu, Londyn stoi, poznań stoi...takie czasy! mamy samochody chcemy wyjechać chcemy na zakupy TO STOIMY W KORKACH...jak ktoś chce być sam na świecie to chyba pomylił planety!

  Nie krytykujmy działań ludzi, którzy chcą aby przyjezdni zostawiali u nas kasę. dla hoteli, dla gastronomii w galeriach, muzeach...dla nas...!! za tym pójdą drogi, teatry, galerie, boiska, place zabaw itd!

  moim marzeniem jest aby GDAŃSK SIĘ ZINTEGROWAŁ CZY PRZY EURO CZY ESK a nie psioczymy na siebie, wyzywamy, opluwamy i krytykujemy. co ty możesz zrobić dla Gdańska czy osiedla aby było dobrze? KRYTYKOWAĆ??? HAHAHAHAHA...powodzenia

  pozdrawiam forumiaków

  • 7 6

 • ESK i ECS

  jeśli ECS będzie działał tak jak działa w tej chwili - to chyba nic się nie będzie działo... - szkoda że nikt o tym nie mówi, że od miesiąca w tej instytucji nic się nie dzieje bo jest źle zarządzana
  a wszystko idzie z pieniędzy podatników

  mam nadzieję, że to jednak się zmieni i ECS będzie prężnie działał dla i z ESK

  • 4 3

 • MOLO ELKTRO ! ! !

  Zapraszamy na festiwal muzyki elektronicznej "MOLO ELEKTRO"
  w Sopocie, który odbędzie się 2 MAJA 2009 ROKU !
  Zagrają:
  Xlorite,
  Minoo,
  Vasen Piparjuuri,
  Gold Plated Face,
  Lud Hauza,
  Burma Project & M. Kulwas,
  oraz elita
  VANDERSON
  POLARIS
  W.G. KOMENDAREK jako gwiazda wieczoru
  start godzina 20:40 -
  koniec godzina 22:10 chyba że się spodoba :)
  Nejmano i NMLS.
  Zapraszamy!

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Trend Book 2022

wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy zgodnie z tradycją rozpoczynamy kolację wigilijną?

 

Najczęściej czytane