• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Patronat

Sen nocy letniej

czas trwania:
60 min
data premiery:
29 lipca 2024
w ramach wydarzenia:
28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Spektakl tylko dla widzów dorosłych

Wybrane przedstawienie

Pozostałe terminy

Spektakl / Konkurs o Nowego Yoricka

Teatr Wybrzeże / Polska
Sen nocy letniej
reż. Miłka Dziasek


"Sen nocy letniej" to tekst afirmujący fantazje, opowiada o tej sferze naszego życia, w której jesteśmy jej całkowicie podlegli i oddani - opowiada o śnie. Nie jest to jednak afirmacja pozbawiona krytycyzmu - Szekspir doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że siła wyobraźni bywa destrukcyjna i mroczna, potrafi istotę ludzką opętać.

W spektaklu Miłki Dziasek wszystkie sny nocy letniej śni kobieta. Poprzez wyeksponowanie Tytanii, a także innych postaci kobiecych dramatu, twórcy chcieli poszerzyć horyzont szekspirowskiego świata o nowe, kobiece perspektywy. Wraz z Tytanią, Hipolitą, Hermią, Heleną oraz jeszcze jedną zapomnianą bohaterką "Snu nocy letniej" spektakl zabiera widza w podróż przez marzenia senne, obsesyjne pragnienia, głęboko skrywane tajemnice. Tak jak Oberon przy pomocy Puka mąci w głowie bohaterom dramatu i wprowadza ich w miłosne sny na jawie, tak twórcy spektaklu chcą chociaż na chwilę zaprosić widza do wypicia z nami magicznej mikstury i zanurzenia się w mroczny, surrealistyczny świat kobiecej nieświadomości. Po to, aby na końcu tej drogi obudzić się kimś innym.

Spektakl, za pomocą snów Tytani, bada, w jaki sposób pracuje w nas dzisiaj patriarchat. Twórcy zadają pytanie o to, czy można wyleczyć się z traum wynikających z głębokiego zinternalizowania patriarchalnych wzorców kulturowych. Przyglądają się też współczesnym kryzysom tożsamości oraz temu, jak redefiniują się dziś wzorce zarówno kobiecości, jak i męskości.

Twórcy
reżyseria: Miłka Dziasek
scenografia i kostiumy: Julia Ruszkowska
wideo: Igor Piątek
muzyka: Aleksandra Chmielewska
choreografia: Maria Bijak

Obsada
Justyna Bartoszewicz
Magdalena Boć
Piotr Chys
Jacek Labijak
Krzysztof Matuszewski
Marcin Miodek

Informacje dodatkowe
język polski z angielskimi napisami

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery