• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Sen nocy letniej - spektakl gościnny

kasy:
58 351-01-01
data premiery:
12 listopada 2019
Urodziny Szekspira / Sen nocy letniej
reż. Andrij Bilous / Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj / Ukraina


Nagrody i wyróżnienia:
Zdobywca Nagrody Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego "Księga Prospera" na 27. międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim.
Zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego World Theatre Education Alliance 2019 (Światowy Sojusz Edukacji Teatralnej) w Pekinie.

"Sen nocy letniej" to słynna komedia romantyczna Williama Szekspira. Odnajdujemy w niej z łatwością ducha Nocy Kupały - ludowego ukraińskiego święta. Jednym z jego głównych symboli jest kwiat paproci. Legenda głosi, że osoba, która o północy w Noc Kupały znajdzie kwiat paproci, zyska bogactwo i szczęście oraz na pewno znajdzie miłość. Artyści tworzą w spektaklu analogie do rodzimych mitów historycznych, a głównych bohaterów zmieniają z Greków w Ukraińców. Głównym celem jest tu bowiem nie tylko szekspirowska analiza ludzkich uczuć i ich komiczna transformacja, lecz także nałożenie ukraińskiej kultury narodowej na wielki dramat renesansowy.

Konieczne było znalezienie w tej historii klucza do kodu narodowego i dostosowanie go do teraźniejszości, do osób, które wciąż popełniają dokładnie te same, co dawniej błędy, które dla miłości wciąż gotowe są zrobić wszystko, świadomie, nieświadomie lub z powodu tajemniczej iskry, która przyszła z zewnątrz...

Nagrodę przyznano za wielość a zarazem spójność środków wyrazu teatralnego, której towarzyszy pogłębione odczytanie dramatu i precyzja w każdym detalu. Za bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu oraz umiejętne wpisanie go we własną tradycję, które sprawiło, że błądząc po lesie ateńskim przeżyliśmy jednocześnie Noc Kupały. Księga Prospera Nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie za najciekawsze sceniczne odczytanie utworów Williama Szekspira.
- Uzasadnienie Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego Nagroda "Księga Prospera"

Twórcy:
Reżyseria Andrij Bilous
Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj (Ukraina)
Reżyseria - Andrij Bilous
Choreografia - Nina Zmerzła
Kompozytor - Ilia Czoporow
Projektowanie oświetlenia - Mari Hakopjan

Obsada
Oberon/Tezeusz - Iwan Potapow
Tytania/Hipolita - Daria Hraczowa
Robin "Puk" Poczciwiec/Elf/Reżyser - Witalij Bobuch
Lizander - Illia Czoporow
Helena - Rusłana Petriakowa
Hermia - Nikoletta Moczani
Aktorzy i mieszkańcy lasu - trupa aktorska

Premiera - 12.11.2019
Język - ukraiński z napisami w języku polskim i angielskim


Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery