• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Sen Eurydyki (4 opinie)

spektakl dramatyczny teatr tańca performance
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
data premiery:
23 września 2011
10
2 oceny
Sen Eurydyki

"Sen Eurydyki" to projekt interdyscyplinarny, którego założeniem jest produkcja spektaklu na podstawie poematu Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka". W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Noblisty. Przedsięwzięcie powstaje w ramach obchodów tego jubileuszu i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl powstanie w oparciu między innymi o poemat Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka", jeden z ostatnich poematów napisanych przez poetę. Miłosz posłużył się tutaj jednym z najpiękniejszych i najbardziej tragicznych mitów greckich, by rozliczyć się z własną, osobistą tragedią - ze śmiercią ukochanej żony Carol, której zadedykował niniejszy utwór. Śmierć najbliższej osoby, obleczona w mitologiczne szaty, staje się dla artysty pretekstem do postawienia fundamentalnych pytań o sens życia, o wiarę, o granice poświęcenia dla sztuki.

To swego rodzaju credo Miłosza, jego spowiedź, tym bardziej przejmująca, że sam poeta zmarł w niespełna dwa lata po jej napisaniu. "Sen Eurydyki" to przedstawienie interdyscyplinarne (słowo, ruch, muzyka na żywo, wideo). Podstawowym założeniem całego projektu (spektaklu, panelu dyskusyjnego, warsztatów) jest wieloaspektowa prezentacja osoby Czesława Miłosza oraz jego sztuki. Takie podejście do twórczości polskiego Noblisty stwarza niecodzienną możliwość nawiązania dialogu pomiędzy artystami teatru, badaczami literatury, bliskimi współpracownikami poety i publicznością. Projekt zakłada poszerzenie współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej. Powstaje w kooperacji Klubu Żak z twórcami z Polski oraz z Grecji.

Reżyseria: Joanna Grabowiecka
Muzyka: Karolina Rec, Piotr Kurek
Kostiumy: Joanna Talejko

Wystąpią: Elpiniki Iosifina Papadaki, Sebastian Świerszcz oraz Jerzy Kiszkis i Halina Winiarska, którzy wcielą się w role Czesława Miłosza i Carol Thigpen-Miłosz

chór kobiet: Marta Hnat, Agata Jewstafiew, Agnieszka Kamińska, Roksana Kostyk, Zuzanna Ostrowska, Beata Szalkowska, Anna Szuchiewicz

-----

JOANNA GRABOWIECKA - studentka piątego roku na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Arts du spectacle na Université Paris VIII (2005) oraz teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Ukończyła roczne studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej pod kierunkiem Daniela Louradour (l'A.D.A.C., Paryż, 2002|2003). W 2004 odbyła staże w paryskim Théâtre de la Ville oraz w Comédie Française. W latach 2006-2008 uczestniczyła, jako pierwsza polska stażystka, w międzynarodowych warsztatach dramaturgicznych Université d'été européenne - la mousson d'été (Pont-à-Mousson, Francja).

Uczestniczka licznych warsztatów teatralnych oraz tanecznych m.in. pod kierunkiem Janusza Subicza i Nazareth Panadero z Tanztheater Pina Bausch (Niemcy) oraz Eduardo Gilio z Teatro Accion (Argentyna). Od 2009 roku należy do zespołu Teatro Accion International Group. Jej spektakle były prezentowane na festiwalach w Polsce, we Francji, w Serbii oraz w Niemczech na prestiżowym festiwalu Körber Studio Junge Regie (Thalia Theater w Hamburgu). W lutym 2011 wyreżyserowała spektakl Pułapka Crescendo w warszawskim Teatrze Studio w ramach projektu Studio in Progress. Reżyserowała czytania miedzy innymi w Laboratorium Dramatu ("Kamasutra", "Elektra" Sofoklesa, "Księga Psalmów"), w gdańskim Klubie Żak ("Postać" Pierre'a Charrasa) oraz w Teatrze Żydowskim ("Pamiętnik" Dawida Rubinowicza). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowe za rok 2008/2009.

JERZY KISZKIS - były aktor. Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze Wybrzeże nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i w telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk.

Przez ponad czterdzieści lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w gdańskim seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z seminarium w Pelplinie, a także przez kilka lat z wydziałem historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli. Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Gloria Artis" oraz Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". Dwukrotnie wyróżniony nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska, jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2010, wspólnie z żoną Haliną Winiarską, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości, w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych".

PIOTR KUREK - muzyk, kompozytor, współzałożyciel grupy Ślepcy. Ma na swoim koncie dwie solowe płyty, we współpracy z portugalską wytwórnią Crónica i lubelskim Ośrodkiem Rozdroża. Autor muzyki do spektakli teatralnych (Lubelski Teatr Tańca) i projekcji multimedialnych (kolektyw kilku.com). Koncertował na festiwalach teatralnych i muzycznych w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal Kody), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening), Francji (Traverses), Austrii (Elevate), Węgrzech (UH Fest), Białorusi i Hiszpanii. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.

ELPINIKI IOSIFINA PAPADAKI - urodziła się w Kanadzie w 1960. Studiowała w Szkole Tańca w Grecji i w Londynie. Od 1984 mieszka i pracuje w Ierapetra na Krecie. W 1991brała udział w Festiwalu Tańca A' Expressive w Chanii ze spektaklem Dejeuner du Matin z międzynarodowym, uznanym choreografem Foniadakisem. Od tego czasu prezentowała wiele spektakli na festiwalach na Krecie. W 2002 założyła własny teatr tańca i była inicjatorką wielu programów edukacyjnych dla dzieci, organizowała taneczne seminaria i warsztaty teatralne. Od 2000 roku jest choreografem Theatrical Group of City w Ierapetra. Jest także członkiem międzynarodowej grupy Teatro Accion kierowanej przez Eduardo Gilio.

KAROLINA REC - po odebraniu klasycznego wykształcenia muzycznego i współpracy z Polskim Chórem Kameralnym, podjęła próbę "odczarowania" wiolonczeli i zajęła się głównie muzyką improwizowaną, eksperymentalną i alternatywną. Uczy się również technik i improwizacji flamenco. Jest członkiem projektu Kings Of Caramel, współtwórcą akustycznego kwartetu Cieślak I Księżniczki, czy elektronicznego duetu Karolina Rec+Rafał Dętkoś (aka Rec&Abstrakt ). Brała gościnny udział w nagraniu kilku płyt (Kyst, D4D czy muzyki do nominowanego do Oscara filmu Królik po berlińsku). Współpracuje z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi (Smolik, Nathalie and The Loners, Patryk Zakrocki); występowała na licznych festiwalach (Off Festiwal, Re:wizje, Francophonic Festiwal, Offsesje w radiowej Trójce). Współtworzyła muzykę do spektakli Marii Miotk, Sopockiego Teatru Tańca, Good Girl Killer i Lubelskiego Teatru Tańca.

SEBASTIAN ŚWIERSZCZ - urodzony w 1980 w Gdańsku. W szkole średniej statystował w "Hamlecie" Krzysztofa Nazara w Teatrze Wybrzeże. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W Przerwanej Pieśni w reżyserii Komasy zagrał rolę Barona, za którą otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2005 roku. Tematem pracy magisterskiej był: Teatr Narodowy Jerzego Grzegorzewskiego. Jeszcze na IV roku studiów dyrektor Teatru Współczesnego Maciej Englert zaproponował mu rolę w realizowanym spektaklu "Transfer" Maksyma Kuroczkina, Tuż po szkole w 2004 roku został zaangażowany do Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tu zagrał w przedstawieniu Marka Fiedora "Wszystkim Zygmuntom między oczy..." W tym czasie zagrał także gościnnie w jeleniogórskim Teatrze im. C. K. Norwida rolę Parysa w "Romeo i Julii" Krzysztofa Rekowskiego. Obecnie aktor Teatru Współczesnego. Zagrał w spektaklach: "Wasza Ekscelencja" Izabeli Cywińskiej, "Wagon" Krzysztofa Zaleskiego, "Proces" i "To idzie Młodość" - obydwa spektakle w reżyserii Macieja Englerta. Współpracował z Robertem Wilsonem "Symptoms / Akropolis".

JOANNA TALEJKO - rocznik 1975. Absolwentka liceum Cervanesa i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2001 r. dyplom z wyróżnieniem na wydziale rzeźby, promotor Jan Kucz. Od 2003 r. w zawodzie kostiumografa i stylisty. Sesje fotograficzne do gazet - "Gala", "Malemen", "Polityka", "Sukces", "Press", "Exklusiv". Teledyski m. in - Anity Lipnickiej, Justyny Steczkowskiej, Natalii Przybysz (Sistars), Mikis i Wolski. Filmy Łódzkiej i Katowickiej szkoły filmowej, debiuty PISF. Przedstawienia Studia Teatralnego Koło. Ostatnia produkcja - przedstawienie Aleksandry Koniecznej "I nie było już nikogo" w Teatrze Dramatycznym.

HALINA WINIARSKA - aktorka; do historii polskiego teatru przeszła dwiema wielkimi rolami: Molly Bloom w Ulissesie Joyce'a (którą zagrała również na Biennale w Wenecji) i Raniewską w Wiśniowym sadzie Czechowa. Pracowała w teatrach Białegostoku, Rzeszowa, Zielonej Góry, Poznania i wreszcie (od 1966 do 2003) - Gdańska, z którym odtąd jest związana na stałe. Zagrała tu wiele znaczących i nagradzanych ról; m. in. tytułową Matkę w sztuce Witkacego, Alicję w Maleńkiej Alicji Albeego (nagroda aktorska na FTPP w Toruniu, 1971), tytułową Helenę w sztuce Eurypidesa (nagroda na Festiwalu w Toruniu, 1973) oraz wspomnianą już Raniewską (nagroda aktorska na Festiwalu w Kaliszu, 1985, i nagroda dziennikarzy na Festiwalu w Toruniu, 1986), Temidę w Prometeuszu Andrzejewskiego (główna nagroda "Złota kareta" na Festiwalu w Toruniu, 1986), Pastora w Godzinie kota Enquista (nagroda na festiwalu małych form w Szczecinie).

Była przewodniczącą ogólnopolskiej Solidarności Pracowników Teatru. W latach 1986-1990 uczestniczyła w pracach Prymasowskiej Rady Społecznej. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. 19 grudnia 1996 roku została powołana przez Radę Miasta Gdańska do Kapituły Medalu św. Wojciecha i Mściwoja II. W pracach tej kapituły uczestniczy do dziś. W roku 2002 otrzymała specjalną nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt pracy artystycznej. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem "Gloria Artis", Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". W roku 2010, wspólnie z mężem Jerzym Kiszkisem, została uhonorowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości, w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych".

Przeczytaj także

Opinie (4)

 • słabizna (opinia sprzed 12 lat)

  słabiutkie- na miarę powiatowego domu kultury- doceniam p.Kiszkisa i p.Winiarską, bo ich obecność na scenie dała ogromną siłę i profesjonalizm temu przedsięwzięciu, dziewczyny(myślę, że to jakaś grupka teatralna) dość fajnie śpiewały(szczególnie pierwszą pieśń) i to było ok, Eurydyka mimo swojej oryginalnej urody w zestawieniu w Orfeuszem wypadła mało interesująco czy też Orfeusz przy tak oryginalnej Eurydyce banalnie. Całość odbieram jako próbę, totalny debiut reżyserski-to jest zrozumiałe,każdy przecież kiedyś zaczyna, ale żeby z tego robić takie wydarzenie na "całe miasto" i za takie pieniądze(bilety)..no nie

  • 0 1

 • (opinia sprzed 12 lat)

  ale brzydula na zdjeciu...

  • 1 1

 • ULGI (1) (opinia sprzed 12 lat)

  Ulgi kogo dotyczą, uczniów i studentów ?

  • 1 1

  • Ulgi (opinia sprzed 12 lat)

   Uczniów, studentów i posiadaczy Karty do Kultury

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery