• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena to nie plac zabaw, widownia to nie stołówka. O dzieciach na koncertach

Ewa Palińska
27 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Scena jest miejscem pracy artystów. To oni decydują, kiedy dziecko może na nią wejść i co wolno mu na niej zrobić.

Ciekawych wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci organizuje się coraz więcej. Wiele z nich ma luźną formułę i opiera się na interakcji z publicznością, co jest dodatkowym atutem. To jednak, że organizatorzy nie wymagają od dzieci siedzenia na miejscu nie oznacza, że pozwalają im robić wszystko i wchodzić wszędzie. Rodzice powinni mieć to na uwadze i pilnować swoich pociech, zanim dojdzie do tragedii. Bo scena to nie plac zabaw. To warsztat pracy artystów.



Podczas koncertów dla najmłodszych:

Wprowadzenie dziecka na filharmoniczne salony nie jest rzeczą prostą. Z pomocą przychodzą organizatorzy różnego rodzaju wydarzeń artystycznych adresowanych właśnie do najmłodszych słuchaczy. Zdają sobie sprawę z tego, że maluchy nie wysiedzą w miejscu, dlatego dostosowują formułę w taki sposób, żeby dać słuchaczom jak największą swobodę ekspresji. Sami zresztą do takich aktywności zachęcają, zapraszając publiczność pod scenę czy do wspólnej zabawy. Warto jednak, aby rodzice mieli świadomość tego, że nikt nie daje dzieciom pełnej swobody. Artyści i organizatorzy nie są również w stanie upilnować każdego dziecka z osobna.

Scena to nie plac zabaw



Wielu rodziców zapomina, że scena to nie plac zabaw, a widownia to nie klub malucha. Jeśli siedząc na widowni puścimy dziecko pod scenę, to będzie tam pozostawione samo sobie. Oczywiście z punktu widzenia siedzących na widowni opiekunów czy rodziców wszystko wygląda cudnie - rozkoszne maluchy baraszkują pod sceną i próbują naśladować aktorów czy tancerzy, chodząc za nimi krok w krok. Kiedy jednak zmienia się perspektywa i sami znajdujemy się na scenie, taki widok budzi grozę.

Pojawią się zapewne głosy, że mocno przesadzam, bo co takiego może stać się dziecku na scenie. Otóż może bardzo wiele, bo zagrożenia czają się w każdym kącie. Weźmy choćby nagłośnienie - bez prądu nie zadziała, dlatego scena zwykle jest bardzo okablowana. Czasem takie przewody są ukryte, ale bardzo często znajdują się pod nogami wykonawców. Oni mają tego świadomość i potrafią zręcznie między nimi lawirować. Małe dziecko w najlepszym wypadku się potknie czy przewróci.

Scena to warsztat pracy artystów i jak w każdym warsztacie znajduje się na niej wiele narzędzi, również niebezpiecznych. Oczywiście nie zobaczymy tego z perspektywy widza - widzom serwuje się obraz wykreowany, a nie rzeczywisty. Zdarza się zatem, że to, co wydaje nam się puchate i mięciutkie, przez co szczególnie budzi ciekawość dziecka (np. elementy dekoracji czy rekwizyty), jest w rzeczywistości naszpikowane szpilkami, ciężkie czy ma ostre krawędzie i w razie upadku może dziecko mocno uszkodzić.

Choć upłynęło przeszło 20 lat, nadal mam w pamięci dziewczynkę z zespołu muzyki dawnej, której na głowę spadła lutnia, będąca elementem dekoracji (instrument zawieszony był nad teatralną sceną, nad głowami wykonawców). Mała artystka taniec dokończyła z uśmiechem na ustach (profesjonalistka!), a po zejściu ze sceny straciła przytomność. Trafiła do szpitala ze wstrząśnieniem mózgu.

Kiedy artyści proszą, żeby zabrać dzieci ze sceny, często jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Wykonawcy, dla przykładu, lawirowanie między kablami pod napięciem mają opanowane. Dzieci już nie. Kiedy artyści proszą, żeby zabrać dzieci ze sceny, często jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Wykonawcy, dla przykładu, lawirowanie między kablami pod napięciem mają opanowane. Dzieci już nie.

Artyści nie są animatorami. Oni na scenie pracują!



Kiedy odwiedzają naszą redakcję grupy nastolatków, staramy się opowiedzieć im o naszej pracy i pokazać, jak wygląda nasza zawodowa codzienność. Młodzież z zaciekawieniem przygląda się temu, co robimy, czasem staje po jednej czy drugiej stronie kamery, ale nikt nie siada do mojego komputera, nie dzwoni z mojego telefonu czy nie pije kawy z mojego kubka. Nie jestem nawet w stanie sobie takiej sytuacji wyobrazić.

Takim miejscem pracy dla aktorów czy muzyków jest scena. Przed występem mają na niej porozstawiane instrumenty, rekwizyty, czasem ściągi. Nic nie leży tam przypadkowo, a ułożenie każdego przedmiotu było ćwiczone wielokrotnie podczas prób. Dzięki temu aktor wie, gdzie i w którym momencie szukać konkretnych rekwizytów, a  oświetleniowiec - gdzie skierować strumień światła.

Leżące na scenie instrumenty zostały najprawdopodobniej nastrojone i zabezpieczone. Czasem mają zamontowane nagłośnienie, a nawet najmniejsza zmiana ustawienia wpłynie niekorzystnie na dźwięk. To narzędzia pracy muzyków, niejednokrotnie bardzo cenne. Dlaczego zatem rodzice nie tylko nie interweniują, kiedy dzieci takich instrumentów dotykają, ale jeszcze je do tego zachęcają? Czy u dentysty dzieci bawią się wiertłami? Czy ktoś sadza dziecko za sklepową kasą, żeby się pobawiło w skanowanie towarów?

Artyści nie sprawują opieki nad każdym dzieckiem z osobna. Rodzice powinni zatem nieustannie mieć je na oku.

Sztuka to nie prowizorka, tylko działanie według planu



Jak to rozkosznie wygląda, kiedy aktorzy robią swoje, a między nogami plączą im się zafascynowane dzieci. To znaczy rozkosznie wygląda z perspektywy widza, bo wykonawcy mogą mieć na ten temat przeciwne zdanie. Wyobraźmy sobie kierowcę miejskiego autobusu, który pokonuje codziennie tę samą trasę. Zna dokładnie swój rozkład jazdy, wie, na jakim skrzyżowaniu postoi dłużej, a gdzie będzie mógł nadrobić tempo. Wyobraźmy sobie teraz, że temu kierowcy każdego dnia ktoś ustawia słupki na drodze. Za każdym razem w innym miejscu i w innych odstępach. Drogę nadal ma do pokonania tę samą, ale rozkładu się już nie trzyma, bo musi na bieżąco reagować na nieprzewidziane przeszkody.

Tak samo czują się aktorzy, którym dzieci wbiegają na scenę. Wcześniej poświęcili wiele godzin na to, żeby wypracować każdy ruch, przećwiczyć ustawienie, ustalić rozkład rekwizytów. Wszystko po to, żeby widz otrzymał jak najlepszy produkt. Przestawienie najmniejszego elementu na scenie powoduje konsternację i może zakłócić przebieg koncertu czy widowiska.

Niedawno wybrałam się na koncert familijny. Niefrasobliwość rodziców, z jaką się spotkałam, przechodzi wszelkie pojęcie! Dzieci nie tylko wdarły się na scenę, ale zaczęły wręcz sabotować całe widowisko - przestawiały rekwizyty, zastawiały aktorom drogę, zaczepiały muzyków podczas gry. Z przerażeniem patrzyłam na kontrabasistę, który nie wiedział, czy ma grać i jakiemuś dziecku zrobić krzywdę smyczkiem czy przerwać występ.

Prawdziwe chwile grozy przeżyłam jednak wówczas, kiedy na scenę wbiegła para baletowa i dzieci, plącząc się artystom pod nogami, starały się naśladować ich ruchy. Przecież to nie był weselny walczyk! Baletmistrze przygotowali misterną choreografię, do której zrealizowania potrzebowali przestrzeni. Tej oczywiście nie mieli, bo dookoła wszędzie dzieci. I nie chodzi wyłącznie o komfort pracy artystów, ale o bezpieczeństwo.

Czy któryś z rodziców zadał sobie pytanie, co mogłoby się wydarzyć, gdyby taki tancerz dziecko kopnął bądź na nie wpadł lądując po wyskoku? Siła uderzenia byłaby przecież ogromna! Aktorzy starali się interweniować, ale dzieci było zbyt wiele, a ich tylko dwoje. Szczęśliwie udało im się dograć do końca, przy czym nerwy musieli mieć ze stali.

W ofercie trójmiejskich instytucji nie brakuje propozycji dla starszych dzieci i nastolatków. Na zdj. młodzież oczekująca na spotkanie z cyklu "Ściąga z opery" w Operze Bałtyckiej. W ofercie trójmiejskich instytucji nie brakuje propozycji dla starszych dzieci i nastolatków. Na zdj. młodzież oczekująca na spotkanie z cyklu "Ściąga z opery" w Operze Bałtyckiej.

Swoboda kontrolowana



Wszystko, co zostało napisane powyżej, można sprowadzić do jednego zdania: dajmy dzieciom swobodę, ale miejmy nad nimi kontrolę. Pozwalajmy dzieciom się wyszaleć, ale w granicach ustalonych przez wykonawców. Jeśli artyści proszą o zabranie dzieci ze sceny, to nie czekajmy, aż nasz dwu- czy trzylatek będzie na tyle duży, żeby zrozumieć polecenie, tylko zabierzmy go stamtąd niezwłocznie. Dla jego własnego dobra i z szacunku dla wykonawców.

Opinie (50) 1 zablokowana

  • Wrażenia z koncertu z filharmoni

    Zgadzam się w 100% z powyższym artykułem. Miałam takie same odczucia w czasie koncertu... Co niektórzy rodzice powinni to sobie przemyśleć!

    • 28 1

  • ale ja w ogole nie rozumiem (3)

    przeciez o to chodzilo: zeby wszyscy ludzie byli równi, byli bracmi. precz z burzujami, co uwazali ze do filharmonii trzeba się ladnie ubrać i cicho tam siedziec. a jak ktos nie ma ladnych ubran i nie lubi siedziec cicho? to co? ma przepraszam zostac w domu? to jest dyskryminacja ze względu na finanse oraz ograniczanie self-ekspreszyn! tym bardziej jesli chodzi o dzieci.

    mam nadzieje ze was pokręci, prawaki! teatr ma byc dla wszystkich, a biegające dzieci i smierdzacy menele i kaszka na fotelach....coz, widze ze komus przeszkadzają po prostu ludzie, tak? lepiej poluzujcie, wy teatralni purysci... ja sie tym na pewno nie przejme, razem z Anielą i Franciszkiem zaraz po czarnym protescie ciśniemy na koncercik do Filharmonii, potem do Łaźni na wystawe bo podobno znowu cos fajnego jest

    • 11 29

    • Już wiemy... (2)

      kto postanowił przeszkadzać. Jeżeli któś z Państwa - szerokiej widowni zobaczy dzieci biegające na lub pod sceną i krzyknie: "....Anielaaa!!!, Franciszeeek!!!!!" to bądźcie pewni że odwrócą się właśnie te dzieci.
      A tak na marginesie. Jasne, że dziecko zawoła na głos, zdarzyć się może że coś uleje - normalna sprawa, może kogoś nie stać na garnitur i przyjdzie normalnie ubrany. Nikt nie wyprosi z sali. Ale epatowanie buntem i manifestacja braku kultury osobistej wskazuje na brak przyzwoitości wyniesiony z domu. A na czarne białe czy tęczowe manifestację powinni chodzić ludzie którym chodzi o coś więcej niż bunt rozruba i zadyma.
      Zadziwiające jest że raczyła pani podać do publicznej wiadomości imiona swoich dzieci - brakuje tylko nazwiska.

      • 0 0

      • Moje nazwisko Kasztan (1)

        i twoje zlosliwosci nic tu nie dadza. razem z małymi kasztanami pojdziemy i pobrudzimy troche ten teatrzyk. YOLO

        • 0 0

        • Jeżeli Kobieta się przedstawia.....

          Gentlemanowi nie wypada inaczej: Makowski Adam :)

          • 0 0

  • czy mowa o ostatnim koncercie Vivaldi dla dzieci? (3)

    Byłam z moim dzieckiem i właśnie naszły mnie takie refleksje, ale głównie dotyczące rodziców.
    Nagrywanie wszystkiego smartfonami, jedzenie, głośne rozmowy. I faktycznie pełno dzieci przed scenną, które po kilku minutach z nudów i ciekawości wchodzą pod nogi muzykom.

    • 23 1

    • No właśnie- z nudów..

      • 1 3

    • ?

      No to było nudno czy ciekawie, ze postanowiły podejść bliżej? Cos tu sie nie zgadZa..

      • 0 1

    • nie rozumiem - koncert jest albo nie jest interaktywny - albo jest dla dzieci albo nie jest, albo się pozwala albo nie, w czym problem?

      • 0 6

  • Wuj Albin

    Myślę, że trza odważnie podejść do tematu i dodawać do biletów dla dzieci popkorn, cocakolę i kukurydzę! I dawać na scenę dzieci.by poznały smak szkół byznesu,! Wuj Albin to wujek dobra rada! Słuchać mnie nie pitol..)))

    • 4 3

  • zgadzam się (2)

    kilkukrotnie byłam w filharmonii na koncertach dedykowanych dzieciom i jestem przerażona zachowaniem rodziców. Pomijam, że mnie zawsze uczono, że do filharmonii trzeba ubrać się odświetnie. dzieci wpuszczone na scene przed koncertem brzdęgolące na koncertowym fortepianie dotykanie pulpitów zrzucanie nut, chodzenie po widwni wyciaganie jedzenia. Ręce opadają, wstyd mi jak na to patrze. żal artystów

    • 21 2

    • Polacy małe Polacy (1)

      "mnie zawsze uczono" (w 1920) i taki ma być cały świat. Dlaczego jesteście tacy nietolerancyjni i wsteczni Polacy?

      • 1 5

      • rozumiem, że w ramach protestu przeciwko zasadom nie masz problemu z tym, żeby defekować na ulicy?

        • 5 0

  • Szkoda, że

    w takich sytuacjach nie ma dużych panów w czarnych podkoszulkach delikatnie, acz stanowczo pokazujących wesołemu towarzystwu wyjście hehehe. Albo pozwolenia na wybuczenie burackiej gromadki ze sceny :D

    • 17 0

  • no nie jest tak do końca (4)

    Pani redaktor, na scenie nie może znajdować się nic, co jest niebezpieczne, to jest podstawa. Druga podstawa jest taka, że nikomu na scene wejść nie wolno poza osobami upoważnionymi a jeśli wchodzą widzowie - czy dorośli czy dzieci to tylko i wyłącznie za zgodą osób upoważnionych (aktorów, reżysera, organizatorów itd.). Jakieś głupoty pani wypisuje niestety. Pisze pani z perspektywy osoby, która prawdopodobnie nie tylko nie ma pojęcia o pracy na scenie, jak i o dzieciach. Nie zdarzyło mi się nigdy oglądać takich scen jak z thrillera, jakie pani opisuje - choć pracuje w kulturze od 20 lat i mam dzieci.

    • 1 17

    • Może i pracujesz w kulturze, ale raczej za biurkiem. Niestety sytuacje jakie są opisane w artykule zdarzają się bardzo często. A odnośnie tego, ze na scenie nie mogą się znajdować przedmioty niebezpieczne... przepisy sobie, a czyjaś wizja sobie.

      • 8 1

    • nie mylmy interaktywności z bezstresowym wychowaniem

      jeśli na scenie nie powinno znajdować się nic niebezpiecznego, to należałoby odłączyć ją od prądu, pozabierać kable, ale przede wszystkim instrumenty. Ostatnio w Gdyni jacyś państwo puścili na scene trzylatka i powiedzieli z rozbrajającą szczerością "chociaż godzina spokoju". Rodzice jakichś innych dzieciaków interweniowali w ostatniej chwili jak spadał ze schodów bo zaplątał się w kable. To też była impreza interaktywna podczas której dzieci mogły pozwolić na bardzo wiele, ale wykonawcy zastrzegli, że na scenę wchodzi się tylko wtedy, kiedy oni pozwolą.

      • 8 0

    • to, co nie jest niebezpieczne dla ciebie, może być niebezpieczne dla dziecka. masz dzieci i o tym nie wiesz?

      • 6 0

    • Chyba nie było Pani/Pana na tym właśnie koncercie. Ja byłam i naprawdę nie wyglądało to dobrze.

      • 2 0

  • błagam! (3)

    "dajmy dzieciom swobodę, ale miejmy nad nimi kontrolę" - błagam! ktoś kto pisze takie rzeczy nie ma pojęcia ani o dzieciach ani o swobodzie. Zamknąc dzieci w więzieniach! A po co pani chadza na te koncerte FAMILIJNE? Familijne czyli dla rodzin z dziećmi? Przecież to wykonawcy zapraszają lub nie zapraszają na scenę. Albo dzieciaki mogą wchodzić albo nie. A jak mogą i to wykonawcy je tam zaprosili - to już raczej nie jest dzieci wina, że "przeszkadzają". Jak mozna porównywac to do jazdy autobusem itd.?! Bzdury jakieś. Czym innym pani redaktor jest jeżdżenie autobusem a czym innym wycieczka autobusem zaplanowana. Tak samo czym innym jest koncert familijny i interakatywny gdy dzieci są zapraszane na scene a czym innym koncert po prostu. Ot i cała filozofia.

    • 0 21

    • wszystko z umiarem

      No tak, ale jak aktorzy proszą "dzieci wróćcie na miejsca, bo musimy zrobić miejsce dla tancerzy" to nie należałoby jednak"zabrać" swoje dziecko ze sceny?

      • 14 0

    • Czy na zorganizowanych wyjazdach dzieci wskakują kierowcy na kolana i próbują prowadzić autobus same?

      • 13 0

    • W pewnej chwili aktorzy poprosili dzieci, by wróciły na miejsca- reakcji nie było ani od dzieci, ani od rodziców. To po prostu przykre.

      • 5 0

  • Jestem mile zaskoczony

    że komentarze oburzonych matek Brajanów i Dżesik od bezstresowego wychowania znalazły się dopiero na drugiej stronie. Jest jeszcze jakaś nadzieja w tym narodzie.

    • 11 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?

 

Najczęściej czytane