• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena Ratusza wypełniona osobowościami

Stefan Wesołowski
22 września 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego bywa sceną bardzo ciekawych koncertów. Tak będzie z pewnością i tym razem. Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego bywa sceną bardzo ciekawych koncertów. Tak będzie z pewnością i tym razem.

Ten koncert będzie wyjątkowy, bo wyjątkowe jest już samo zestawienie artystów. Nieczęsto zdarza się, żeby na jednej scenie stanęli muzycy o tak ciekawych życiorysach, których artystyczna droga jest jednocześnie powiązana z Trójmiastem. W czwartek, 23 września w Ratuszu Staromiejskim wystąpią Robert Kowalski, Radosław Kurek i Georgiy Lomakov.Jak doszło do współpracy trojga tak ciekawych osobowości?

- Z Radkiem łączy mnie wieloletnia przyjaźń muzyczna, graliśmy razem już za czasów licealnych i cały czas dążymy do tego, by móc jak najczęściej występować wspólnie. Georgiya z kolei znam już od dziesięciu lat, ale nie mieliśmy jak do tej pory okazji nic razem zagrać. To dość zabawne, bo gdy poznałem go z Radkiem, zdążyli w duecie wygrać międzynarodowy konkurs - śmieje się Robert Kowalski.

Skrzypek Robert Kowalski (rocznik 1985) jest gdańszczaninem, i tutaj też przez dwanaście lat uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Na ten etap edukacji przypadły pierwsze jego sukcesy, jednak dopiero wyjazd na studia do Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Monachium i doskonalenie umiejętności pod okiem wybitnego pedagoga, prof. Waleriego Gradowa, zaowocowały ważnymi nagrodami i występami w prestiżowych salach koncertowych.

Kowalski jest m.in. zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Val Tidone we Włoszech. Na zaproszenie organizacji Young Artists International od czterech lat reprezentuje Polskę na Festiwalu Międzynarodowych Laureatów, podczas którego występował w takich salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Walt Disney Hall w Los Angeles, Mozarteum w Salzburgu czy YMCA w Jerozolimie. Jeszcze w tym rok ukaże się płyta, która jest owocem jego współpracy z Konstantym Andrzejem Kulką oraz Cappellą Gedanensis.

Imponującymi osiągnięciami może pochwalić się także rok starszy pianista Radosław Kurek, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Należą do nich bez wątpienia nagrody na wielu międzynarodowych konkursach. Są one jednak bez znaczenia, jeśli nie pociągają za sobą zaproszeń koncertowych i uznania publiczności. Kurek tymczasem występował jako solista z Polską Filharmonią Bałtycką i parokrotnie z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, aktualnie jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) aktualnie orkiestr w Polsce.

Jeden z największych sukcesów Radosława Kurka łączy go z ostatnim z występujących muzyków - ukraińskim wiolonczelistą Georgyi Lomakovem. W 2008 roku zdobył z nim I nagrodę na Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). Urodzony w 1982 roku Lomakov odbył gruntowne studia na kilku niemieckich uczelniach pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów i koncertuje dziś na wielu ważnych scenach i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

W czwartek 23 września usłyszymy artystów w różnych konfiguracjach, bowiem w programie znalazły się Sonata Nr 1 G-dur op. 78 na skrzypce i fortepian J. Brahmsa, Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian F. Chopina, oraz Trio fortepianowe H-dur op.8 J. Brahmsa, w którym wreszcie wszyscy muzycy pojawią się razem. Koncert startuje o godz. 19 w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.

Wydarzenia

Koncert kameralny

15 zł
muzyka poważna

Miejsca

Opinie (4)

 • (1)

  I znowu marnowanie publicznych pieniędzy!!!!! Ludzie, opamiętajcie się!!!!!
  Drogi nie remontowane od lat, podwozie można sobie urwać, wygiąć felgi, a kasa idzie na darmozjadów!!!!!!
  Tylko bzdury potraficie pleść, fikać kozły i smiecić dokoła!!! Hańba!! Grzech!!

  • 4 18

  • przesiądź się na busa lub tramwaj, to efektywnie wykorzystasz publiczne pieniądze i felg nie zgubisz. Dla neiktórych kultura jest ważniejsza niż wożenie się :)

   • 8 0

 • Bober (1)

  Dlaczego Pan Kurek nie jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku,nie wiem.
  Świetny muzyk i wyróżnia się spośród innych .

  • 8 0

  • Pewnie, że się wyróżnia i życzę Mu światowej sławy!!! Z tego co wiem był tam pracownikiem prze rok, ale warunki pracy miał niezbyt ciekawe i za marne pieniądze.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który słynny polski reżyser rozpoczynał karierę teatralną w Teatrze Wybrzeże?

 

Najczęściej czytane