• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatr Formy (Polska)
Sąsiad

Spektakl pantomimy opowiadający o życiu toczącym się w pewnej kamienicy. Przedstawienie ujęte jest w trzech odcinkach telenoweli pantomimicznej odgrywanej jeden po drugim. Osią spektaklu stały się wątki z życia codziennego mieszkańców na poszczególnych piętrach, w których dzieje się akcja sztuki.

Jednakże głównym wątkiem staje się los samotnego pana Stanisława - bezrobotnego polonisty mieszkającego na strychu. Jego pasją jest podglądanie gwiazd i sąsiadów. Pewnego dnia pan Stanisław spostrzega, że ilekroć napuszcza wody do wanny, w odbiciu jawi mu się wizja upragnionej kobiety. Problem w tym, że nieustanny chlupot wody w porach nocnych przeszkadza sąsiadom. Jak łatwo się domyśleć, pan Stanisław szybko staje się ofiarą sąsiedzkiej bezsilności.

Spektakl zwięzły, groteskowy, zabawny, obfitujący w rubaszny humor, ale i w poetycką subtelność oraz wzruszenie. Stawia pytanie o granice inności. Na ile bycie "innym" przeszkadza innym?


Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996, założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, który wywodzi się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Interesuje ich współczesność i człowiek teraźniejszy - z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością, Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy.
Operując międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (2)

 • Forma dla każdego (opinia sprzed 11 lat)

  W ubiegłym roku widowiskowa Walka postu z karnawałem, teraz Sąsiad - groteskowa pantomima, na którą warto przyjechać niezależnie od pogody (na szczęście dopisała). Spektakle Teatru Forma ogląda się z niezmienną przyjemnością, niezależnie od rodzaju przedstawienia, które zawodowi aktorzy prezentują publiczności. Niebanalne i dopracowane, zawierające elementy dla widza o różnym poziomie znajomości sztuki teatralnej. Bardzo się cieszę, że przyjechali do Trójmiasta po raz kolejny!

  • 0 0

 • wszystko czego w teatrze oczekuje (opinia sprzed 11 lat)

  Piękne przedstawienie - moim zdaniem wyrózniające sie ze spektakli FETY. Jeszcze nie wiem czym - może profesjonalizmem aktorów, a może kompletną, bliska nam wszystkim - bo opisującą codzienność - historią opowiedzianą w sposób wartki, nienudny, z uzyciem ruchu, gestów, uczuc malujących sie na twarzach mimów i przejmującej muzyki. Brawo dla Teatru Forma! Na prawde podobalo mi się :-)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery