stat
Wydarzenie już się odbyło

Samotnia Aleksandra Jurewicza

Książka mistrza wrażliwej, lirycznej obserwacji rzeczywistości, gdzie ani przez moment nie idziemy tropem utartych schematów. Ta proza może być śmiało materiałem szkoleniowym na dobrych kursach twórczego pisania dla zaawansowanych. Jest także taką przestrzenią dla czytelnika, gdzie można doświadczyć tego, co w życiu najważniejsze.  Miłość i śmierć, również uważność. W końcu, przenikająca wszystko wrażliwość, której w kontekście tej książki nie obawiam się nazwać doskonałą.

O książce:
"Samotnia" Aleksandera Jurewicza jest książką wyjątkową. Z jednej strony są tu przepełnione liryzmem rozważania dotyczące przemijania i śmierci. Z drugiej próby obserwacji tego, co tak unikalne i wyjątkowe w świecie zewnętrznym. Takie połączenie powoduje, że powstało, coś, co w sposób niezwykły połączyło, głęboko wewnętrzne rozważania samego autora z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje.  Wszystko to spaja postawa duchowa Jurewicza.  Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety - filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwie. Tytuły rozdziałów tej książki ("Życie i liryka" oraz "Popiół i wiatr") wydają się to podkreślać.

W projekt wydania książki Aleksandra Jurewicza zaangażowali się przyjaciele.

Hugon Lasecki - polski malarz, rysownik, pedagog  i poeta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz za granicą. Jego prace malarskie oraz rysunki znajdują się w zbiorach ważniejszych polskich galerii i muzeów, a także w kolekcjach prywatnych.  Wydał trzy tomy poezji.

Profesor Hugon Lasecki i jego córka Heloiza Lasecka-Giza obecna właścicielka obrazu ojca użyczyli nam obrazu pod tytułem "Chłopiec z lokomotywką" żeby dobrze oddać nastrój tekstu autora również w formie graficznej. Było to szczególne życzenie Aleksandra Jurewicza. Myśl, żeby książkę zilustrować grafiką, powstałą na podstawie tego obrazu, towarzyszyła mu już od dawna.

Mirosław Baka - znany aktor filmowy i teatralnych, przyjaciel autora "Samotni" zgodził się stworzyć z nami mini audiobook, czyli wersję audio jednego z rozdziałów książki. Panie Mirku z całego serca dziękujemy za mistrzowską, pod względem aktorskim, interpretację tekstu. Praca z Panem to przyjemność!

O autorze:
Aleksander Jurewicz  -  poeta i prozaik  urodzony w 1952 roku  w Lidzie. Autor kilku tomików poetyckich, m.in. Po drugiej stronie (1977), Nie strzelajcie do Beatlesów (1983), Dopóki jeszcze i inne wiersze (1991), powieści: W środku nocy (1980), Lida (1990, 1994, 2004,  2015), Pan Bóg nie słyszy głuchych (1995) , Prawdziwa ballada o miłości (2002) i Dzień przed końcem świata  (2008), zbiorów felietonów: Życie i liryka (1998) oraz Popiół i wiatr (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody bibliotekarzy "Pro libro legendo". Był nominowany  do literackiej nagrody Nike.

Spotkanie poprowadzą Ewa Miłek i Andrzej Fac.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Najwięcej scen teatralnych w Trójmieście posiada...