• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Sąd Ostateczny (68 opinii)

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
8 listopada 2017
8.0
3 oceny
Sąd Ostateczny
Krzysztof Knittel

Spektakl 16+.

Burzliwe losy jednego ze znamienitych europejskich dzieł malarskich, "Sądu ostatecznego" autorstwa Hansa Memlinga, stały się inspiracją dla autorów opery. Nowa produkcja przedstawi owianą mistycyzmem historię powstania i znaczenia tryptyku, zmagań jego twórcy jak oraz odbiorców, którzy mogli go podziwiać w różnych okolicznościach, realiach historycznych i miastach Europy. Wędrówka obrazu rozpoczęła się od łupu, który przywiódł go do Gdańska i w tym miejscu znajduje się on obecnie jako stały eksponat.

Scena Opery Bałtyckiej proponując "Sąd ostateczny" Krzysztofa Knittla pozwala za sprawą mnogości środków operowych odkryć to dzieło w nowym kontekście i pochylić się nad fundamentalnym tematem oceny życia ludzkiego w kontekście dobra i zła.

Autorem libretta jest Mirosław Bujko, muzykę stworzył ceniony za współczesne kompozycje Krzysztof Knittel. Główne partie wykonują znakomici polscy soliści.

Muzyka: Krzysztof Knittel
Libretto: Mirosław Bujko
Reżyseria: Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne: Szymon Morus
Scenografia: Damian Styrna
Kostiumy: Anna Chadaj
Ruch sceniczny: Iwona Runowska
Światła: Piotr Miszkiewicz
Multimedia: Eliasz Styrna
Kierownik chóru: Waldemar Górski
Kierownik baletu: Wojciech Warszawski
Korepetytor solistów: Michał Krężlewski
Asystent kierownika muzycznego: Bogdan Olędzki
Asystent reżysera: Magdalena Szlawska

Obsada:
Hans Memling - Robert Gierlach
Tomaso Portinari - Jan Jakub Monowid
Katarzyna Tanagli / Baron Denon - Anna Mikołajczyk
Ojciec Arago - Piotr Lempa
Adwokat Portinarich / Marszałek von Blucher/ Lew Charkow - Mariusz Godlewski
Paul Benecke / Burmistrz Gdańska / Esesman - Stanisław Kierner
Andrea Borghi / van Groote / Wikariusz - Zbigniew Malak
Car - Paweł Michalczuk
Urzędnik PRL - Mateusz Trepkowski
Józef Stalin - Waldemar Sadowski
Archanioł - Magdalena Chmielecka
Baron von Muhlmann - Paweł Faust
Adwokat Gdańska - Kamil Górzyński
Książę Dałgoruki - Rafał Sambor
Iwan Denisow - Paweł Klemens
Esesman - Wojciech Winnicki

Rajcy:
Marcin Banaś
Jacek Jasman
Jan Kurek

Bracia:
Krzysztof Brzozowski
Wojciech Dowgiałło
Wojciech Jurga

Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Chór Dziecięcy Canzonetta Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

-----

Krzysztof Knittel - ur. 1947 w Warszawie, studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziałach Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (u Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego). Brał udział w Kursach Zastosowań Matematyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk w Warszawie (1974) i w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1974 i 76). Od 1973 współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.

Mirosław M. Bujko (ur. 1951) − polski pisarz, muzykolog, muzykolog, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz i publicysta. Pracuje w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Od lat praktykuje iaidō - tradycyjną sztukę japońskiego miecza. Debiutował w 2003 roku napisaną dziesięć lat wcześniej Księgą uczynków (Nowy Świat 2003). Opublikował trylogię sensacyjną, którą tworzą książki Złoty Pociąg (W.A.B. 2006), Czerwony Byk (W.A.B. 2007) oraz Wyspy Szerszenia(W.A.B. 2008). Jego powieści były tłumaczone na języki niemiecki i portugalski. W 2009 roku, wraz z Waldemarem J. Dziakiem, opublikował powieść na temat północnokoreańskiego reżimu reżimu, Pająk z góry Katsuragi (W.A.B. 2009)

Szymon Morus - po ukończeniu studiów w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka pogłębiał wiedzę muzyczną na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Wojciecha Rajskiego. Nominowany do nagrody Młody Twórca Kultury 2012 oraz 2014. Współdziała z instytucjami kulturalnymi Wybrzeża. Jako Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane prowadzi ożywioną działalność artystyczną na terenie województwa pomorskiego. Jako dyrygent współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Sinfoniettą Consonus. Jest pomysłodawcą i organizatorem cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych projektów m.in.: Gdańskich Impresji Muzycznych, Coś klasycznego dla Żaka Gdańskiego czy Otwieramy bramy muzyki. W kwietniu 2013 razem z Orkiestrą Kameralną Progress wziął udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, z powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem NiemieckieJohannesa Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy Arnolda Schönberga.

W październiku 2013 roku, prowadząc gościnnie Sinfoniettę Consonus, dokonał rejestracji albumu zatytułowanego Explorations for keyboard and orchestra, w którym partię solową wykonywał sam Jordan Rudess - klawiszowiec legendarnego zespołu Dream Theater. Szymon Morus stale propaguje muzykę współczesną młodych, polskich kompozytorów, dokonując szeregu prawykonań, w tym m.in.: Phantasmagoria, Fickle plans Pawła Kwapińskiego, Przemawiam językiem zrozumiałym dla wszystkich Justyny Kowalskiej Lasoń, On the edge of conciousness Przemysława Schellera, Fonemy Kaszubskie Karola Nepelskiego czy In Credo Agnieszki Stulgińskiej. Od października 2013 roku jest związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. W sezonie artystycznym 2014/2015 Dyrygent - Rezydent Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Progress - młodego, dynamicznego, obchodzącego w 2014 roku jubileusz 5-lecia zespołu, który bierze udział w znaczących wydarzeniach muzycznych na terenie całego Pomorza.

Recenzja Trojmiasto.pl

Po premierze "Cyrulika sewilskiego" Opery Bałtyckiej Po premierze "Cyrulika sewilskiego" Opery Bałtyckiej

Po premierze "Cyrulika sewilskiego" Opery Bałtyckiej (95 opinii)

Kilkuminutową owacją na stojąco zakończyła się w piątkowy wieczór premiera "Cyrulika sewilskiego"...

17 listopada 2018

Dobre chęci to za mało. O "Sądzie Ostatecznym" w Operze Bałtyckiej Dobre chęci to za mało. O "Sądzie Ostatecznym" w Operze Bałtyckiej

Dobre chęci to za mało. O "Sądzie Ostatecznym" w Operze Bałtyckiej (103 opinie)

Próba stworzenia dzieła operowego od podstaw (zamówienie kompozytorskie), które będzie promować...

9 listopada 2017

Opinie (68) 3 zablokowane

 • zapałki pod powieki,mocna kawa i można oglądać (opinia sprzed 4 lat)

  słabe to

  • 2 0

 • Dyrekcja? (opinia sprzed 4 lat)

  To nie dyrekcja wygasza sztukę z operą włącznie, tylko głupawa WŁADZA.

  • 0 1

 • Gacie (opinia sprzed 4 lat)

  Soliści grają w gaciach, bo na spodnie nie starczyło. 500+?

  • 1 1

 • opis (opinia sprzed 4 lat)

  Opera na dobrym poziomie. Pierwszy akt nudnawa , wrażenie " obrazków z życia świętego " Drugi akt , wartki z elementami opery komicznej . Zadziwia chwyt reżysera (? ) ,że wszystkie postaci w drugim akcie grają w gaciach .... Orkiestra ,soliści , chór -na dobrym poziomie . Uroczy chór dzieci jak zwykle ubarwia przedstawienie . Generalnie -przedstawienia dobre . Muzyka nowoczesna ale bez udziwnień formalnych -da się słuchać .Ukłon autora w stronę " prostego ,normalnego "słuchacza.Brak arii -a autor dał by radę -ale jak sam powiedział ,obecnie się arii w operach nie daje .. Szkoda .Generalnie -polecam

  • 0 1

 • fan (opinia sprzed 4 lat)

  Mam wrażenie ,że dyrekcja WYGASZA operę ..

  • 3 0

 • widz 2 (opinia sprzed 4 lat)

  Nie wiem kto ma rację -ale wiem jedno .Pan dyrektor zastąpił Operę -budką z składankami . To pierwsza Opera bez oper !!! Sąd Ostateczny to jedyna premiera w sezonie . I to pewnie tylko dlatego ,że zakontraktowana przez poprzednią dyrekcję .A wczoraj ,przed protestem zadowolony dyrektor nawet się nie zająknął jakie ma plany . !! SKANDAL w Operze

  • 4 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł "Sąd Ostateczny" prowokuje pytanie, ile w nas jest dobra, a ile zła

  kultura (opinia sprzed 4 lat)

  A może tak więcej o co autorowi chodzi ? Jakie gniazdo ?

  • 0 0

 • Paweł jeden z najgorszych głosów w roli ssmana to (opinia sprzed 4 lat)

  jak Herr Otto Flick w allo allo !Pomiędzy lizusostwem a sztuką też powinny być granice.

  • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł "Sąd Ostateczny" prowokuje pytanie, ile w nas jest dobra, a ile zła

  (opinia sprzed 4 lat)

  Sprawdź oferty - będziesz wiedzieć

  • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł "Sąd Ostateczny" prowokuje pytanie, ile w nas jest dobra, a ile zła

  (opinia sprzed 4 lat)

  Już nie przesadzajcie ludzie z tym STRAJKIEM....lepiej wymieńcie niektóre osoby na bardziej profesjonalne....a nie takie, co się uczą....

  • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery