Wiadomości

stat

"Sąd Ostateczny" dla każdego. Udany komiks o Hansie Memlingu

Z autorem komiksu, Łukaszem Pawlakiem, będzie można się spotkać we wtorek w Sali Memlinga Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Z autorem komiksu, Łukaszem Pawlakiem, będzie można się spotkać we wtorek w Sali Memlinga Muzeum Narodowego w Gdańsku. mat. prasowe

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to prawdziwa perła w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. To również jeden z tych obrazów, o których słyszał każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i wykształcenia. Ale ilu z nas wie, kim naprawdę był autor tego niesamowitego dzieła i w jakich okolicznościach ono powstawało? Te fakty przybliża komiks Łukasza Pawlaka pod tytułem "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu". Z autorem będzie można spotkać się we wtorek 25 lipca, w Sali Memlinga Muzeum Narodowego w Gdańsku. Będzie też można kupić komiks. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.W bieżącym roku przypadają dwie okrągłe rocznice związane z "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. 550 lat temu artysta rozpoczął malowanie obrazu, zaś 200 lat temu wybitne dzieło powróciło nad Motławę, skąd podczas wojen napoleońskich zostało kilka lat wcześniej wywiezione do Paryża. Nic dziwnego, że władze województwa pomorskiego i gdańskie Muzeum Narodowe, w zbiorach którego znajduje się obecnie obraz Memlinga, uznały ten fakt za doskonały pretekst do zakrojonej na szeroką skalę promocji "Sądu Ostatecznego". Bo o ile większość ludzie wie dobrze, gdzie znajduje się ów obraz i kto jest jego autorem, o tyle stosunkowo niewielu potrafi powiedzieć o nim coś więcej.

Zobacz także: Jeden ze stu. Całoroczna promocja obrazu "Sąd Ostateczny"

W ramach akcji "Jeden ze 100" zaplanowano mnóstwo zróżnicowanych działań: konferencje naukowe, pokazy multimedialne, koncerty i gry miejskie. Ogłoszono również konkurs na komiks poświęcony słynnemu obrazowi niderlandzkiego mistrza. Wygrał go Łukasz Pawlak, absolwent Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Album zatytułowany "Hans Memling - malarz tego drugiego renesansu" premierę miał zaledwie kilka tygodni temu, podczas Gdańskich Spotkań Komiksowych.

Zmierzenie się z historią tego dzieła i jego autora nie jest rzeczą prostą - chociażby ze względu na to, że znamy niewiele faktów z życia Memlinga, a spora część z nich to jedynie domysły historyków. Dlatego też, jak zaznacza sam autor komiksu, opisywanych wydarzeń nie można brać do końca na poważnie - są one jedynie pewnym szkicem biograficznym, trzeba jednak przyznać, że wielce wiarygodnym, a dodatkowo... niezwykle lekkim i zabawnym.

Łukasz Pawlak stawia bowiem w konstruowaniu swojej opowieści o wybitnym malarzu nie na patetyczne tony, ale na humor właśnie. Jego bohaterowie mówią językiem współczesnej młodzieży (młody Memling, podziwiając jeden z obrazów, komentuje: "Ale odpał!", a wśród ludzi oglądających rewolucyjne dzieło braci von Eyck "Adoracja Mistycznego Baranka" pojawiają się głosy, że "te golasy się u nas nie przyjmą, bo jesteśmy strasznymi konserwami") - nie jest to zabieg specjalnie odkrywczy, ale świetnie sprawdza się w momentach, kiedy trzeba dotrzeć z niełatwą tematyką do młodych ludzi.
"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to prawdziwa perła w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego.
"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to prawdziwa perła w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl


Komiks Pawlaka wychodzi naprzeciw tym, którzy chcieliby swoją wiedzę na temat klasycznej sztuki nieco poszerzyć, ale nudzą ich długie wykłady czy mozolne przekopywanie się przez tony informacji w internecie. Z "Malarza tego drugiego renesansu" dowiemy się m.in. w jaki sposób oglądać "Sąd Ostateczny", żeby nie stracić żadnego szczegółu, jakie są najważniejsze symbole ukryte na obrazie i dlaczego monumentalne dzieła cieszyły się w renesansie tak szaloną popularnością. Poza historią słynnego tryptyku, komiks zapoznaje czytelników z legendą o Świętej Urszuli oraz historią powstania jednego z ostatnich dzieł Memlinga - "Relikwiarza Świętej Urszuli".

Ten komiks to świetna lekcja historii sztuki, podana w sposób lekki, przystępny i wciągający. Mogą po nią sięgnąć nie tylko młodzi ludzie interesujący się sztuką, ale i dorośli - gwarantuję, że znajdziecie w nim mnóstwo ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia, a które uświadomią wam, jak niezwykłym i ważnym dziełem jest "Sąd Ostateczny".

Spotkanie promujące album Łukasza Pawlaka odbędzie się we wtorek, w Sali Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku - wstęp wolny, ale obowiązują zapisy - promocja@wbpg.org.pl. Komiks można kupić w wybranych filiach WiMBP (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna) i w Gdańsku oraz w gdańskim Muzeum Narodowym.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (20)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

grudnia

Merylin Mongoł Gdynia, Teatr Muzyczny

12

grudnia

Actus Humanus Gdańsk,

14

grudnia

Cohen i Kobiety Gdynia, Gdynia Arena

Rozrywka

Romina Power i Al Bano wystąpili w Ergo Arenie
Romina Power i Al Bano w Ergo Arenie
Miłość i święta w powietrzu. Relacja z koncertu na Ołowiance
Relacja z koncertu Miłość jest wszystkim

Kulinaria

Jak smakują Święta? Sprawdź na Smakuj Trójmiasto
Sprawdź, jak smakują Święta

Planuj z nami tydzień