stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ryszard Stryjec - Gdański Dürer

Zapraszamy na wystawę prac Ryszarda Stryjca "Gdański Dürer" 1932 - 1997 ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
(od 30 czerwca galeria czynna codziennie w godz. 10:00 - 20:00)
Wernisaż: 8 czerwca 2017 o godz. 19:30
POZIOM 2

Ryszard Stryjec urodził się 30 kwietnia 1932 roku na Wileńszczyźnie w Lipniszkach koło Lidy. Po tułaczce wojennej, w ramach akcji repatriacyjnej, która odbywała się w latach 1945-46 rodzina Stryjców trafiła do Polski, do małego miasteczka pod Zieloną Górą. Ryszard Stryjec naukę podjął w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie. Następnie rozpoczął studia w sopockiej PWSSP, przeniesionej niebawem do Gdańska, obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Od tego czasu jego twórczość i życie nierozerwalnie połączyły się z Gdańskiem. Studiował malarstwo w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej i Stanisława Teisseyre'a oraz grafikę u Zygmunta Karolaka. W 1958 roku uzyskał dyplom. Uprawiał ceramikę (przez kilka lat związany był z grupą "Kadyny), malarstwo i rzeźbę, jednakże to w grafice i rysunku najpełniej ujawnił się talent i umiejętności warsztatowe Stryjca.

W latach 60. brał udział w wielu wystawach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia przeważnie za grafikę, rysunek, a następnie za exlibris. Dzieła Ryszarda Stryjca złożyły się na wspaniałe kolekcje prywatne w Polsce i w Niemczech, ale również w Szwecji, Austrii, Francji, Holandii i Stanach Zjednoczonych (Polish Museum w Chicago). Obszerny zbiór prac Artysty posiada Ost-Akademie w Lüneburgu, oraz Ermitaż. W Polsce dzieła Stryjca znalazły się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w gdańskiej bibliotece PAN i w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Gdańsku. Rysunki i grafiki Artysty były wielokrotnie prezentowane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, w Wilnie na Litwie, we Lwowie na Ukrainie, w Grodnie na Białorusi i rodzinnych Lipniszkach.

W pracach Stryjca znajduje odzwierciedlenie świat realny, symboliczny, alegoryczny, a także mitologiczny oraz fantastyczny. Twórczość Artysty wypełniają motywy zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu, z Księgi Rodzaju i z Apokalipsy. Szczególne miejsce w jego dziełach zajmują sceny z życia Chrystusa, wizerunki aniołów i świętych. Stryjec poświęcał też wiele uwagi postaciom kobiecym, starając się uchwycić ich złożoną naturę. Przedstawiane były one w rolach świętych niewiast, uczestniczek tańca śmierci, harpii i syren. Do ulubionych motywów Artysty zaliczyć można również postacie jeźdźców oraz przedstawienia alegoryczne poruszające zagadnienia związane z przemijaniem, z życiem i śmiercią.

Oryginalny i niepowtarzalny sposób obrazowania Stryjca nawiązuje do sztuki epok minionych, czerpie z kultury śródziemnomorskiej oraz ze szczególnie bliskiego mu, przesyconego wpływami gotyku, północnego renesansu. Tworzone przez niego prace, w całej złożoności swojej symboliki, rozgrywają się często na tle charakterystycznych elementów architektury starego Gdańska.

W czasie odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy zorganizowanej w 85-lecie urodzin i w 20. rocznicę śmierci Ryszarda Stryjca zaprezentowanie zostanie prawie 300 dzieł artysty. Wśród nich, będziemy mogli podziwiać, rysunki, grafiki, jak również prace malarskie ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i kolekcji prywatnych.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?

 

Najczęściej czytane