Wiadomości

stat

Rysunkowa opowieść o obozowym piekle

Prace Mariana Kołodzieja w sposób niezwykle sugestywny przedstawiają obozowe inferno, którego doświadczył sam autor.
Prace Mariana Kołodzieja w sposób niezwykle sugestywny przedstawiają obozowe inferno, którego doświadczył sam autor. mat. prasowe

Cykl rysunków Mariana Kołodzieja "Klisze pamięci" to wstrząsający i niezwykle osobisty zapis życia w niemieckich obozach koncentracyjnych. Prawie 70 prac z tej serii będzie można oglądać od 3 września na wystawie w Ratuszu Staromiejskim.Marian Kołodziej trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz wraz z pierwszym transportem. Naznaczony numerem 432, przebywał tam do czasu ewakuacji w styczniu 1945 roku. Po zakończeniu wojny rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku jako scenograf.

Przez prawie 50 lat milczał na temat obozowej przeszłości. Dopiero w połowie lat 90. zaczął krok po kroku snuć swoją graficzną opowieść - dziś składa się ona z ponad 200 prac i znajduje się w całości w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, koło Oświęcimia.

- Na wystawie zaprezentujemy głównie cyfrowe reprodukcje grafik odbite na płótnie - mówi Elżbieta Pękała, wicedyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - Zostały one wykonane w szkole graficznej we włoskim Como. Uzupełnieniem ekspozycji będą dwa oryginalne tryptyki pochodzące ze zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego.

Tworzone na przestrzeni 12 lat "Klisze pamięci" to opowieść bardzo osobista, a jednocześnie wysoce alegoryczna. "Nie ufałem dosłowności. Obozu nie da się opowiedzieć dosłownie" - pisze Marian Kołodziej. Jednak metaforyczność tych prac nie oznacza, że tracą one siłę oddziaływania na widza. Wręcz przeciwnie - rysunki Kołodzieja to przerażająca wizja obozowego życia, będącą swoistym memento dla przyszłych pokoleń.

Ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim towarzyszyć będzie album zatytułowany "Labirynty pamięci. Przejście drugie". Zawiera on reprodukcje prac Mariana Kołodzieja i zdjęcia wystawy w Harmężach. Ponadto na wystawie będzie można obejrzeć film "Klisze pamięci"zrealizowany przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, będący swoistą "impresją emocjonalną" na temat życia i twórczości artysty.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

października

Scenariusz dla trzech aktorów Gdynia, Teatr Muzyczny

27

października

Artur Andrus i Dorota Miśki... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia
Imprezy dla fanów piwa: darmowa Hevelka i Trójmiejskie Bitwy Piwne
Imprezy dla fanów piwa

Kulinaria

Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?