Rysownicy z Trójmiasta komentują protest

Grafika Marty Frej wykorzystywana jest na wielu transparentach. Tutaj podczas manifestacji "To jest wojna" 25.10.2020.
Grafika Marty Frej wykorzystywana jest na wielu transparentach. Tutaj podczas manifestacji "To jest wojna" 25.10.2020. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W całej Polsce trwają protesty przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w przypadku trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Swój sprzeciw i solidarność z kobietami wyrażają związane z Trójmiastem rysowniczki i rysownicy. Ich rysunki, grafiki i memy są masowo udostępniane na portalach społecznościowych, a także można je dostrzec wśród transparentów na marszach protestacyjnych.Zobacz planowane manifestacje i pikiety w obronie praw kobiet w naszym kalendarzu wydarzeń.

O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Marta Frej: Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...Trójmiejska rysowniczka i feministka Marta Frej od lat angażuje się w walkę o prawa kobiet. Jej stronę na Facebooku, gdzie publikuje swoje artystyczne memy, obserwuje ponad 200 tys. osób, a memy zbierają lajki w tysiącach. Marta Frej stała się głosem kobiet, nie tylko młodych. Sama jest bohaterką wielu ze swoich memów, w których dzieli się doświadczeniami bliskimi setkom kobiet.

Protesty na zdjęciach fotoreporterów Trojmiasto.plSwoje rysunki uzupełnia krótkimi, celnymi frazami, które komentują polską rzeczywistość i zwracają uwagę na lęki kobiet, jak np. ten przedstawiający członków episkopatu ubranych w czarne sutanny i różowe piuski, nad którymi widnieje różowy napis: "O kobietach wiemy wszystko". Albo inny, odnoszący się do programu "Kawa na ławę" Bogdana Rymanowskiego. Wokół stołu zasiadają wyłącznie mężczyźni, a nad nimi unosi się napis: "Panowie, na początek tradycyjnie, losujemy, kto będzie dziś ekspertem mówiącym w imieniu kobiet".

Wiele z prac rysowniczki - w tym te tworzone przy okazji czarnych protestów w ubiegłych latach - okazało się bardzo aktualnymi w obecnej sytuacji. W ostatnich dniach jeszcze chętniej są udostępniane na portalach społecznościowych. Najbardziej wymowny z nich jest rysunek kobiety, której pomalowana na biało-czerwono dłoń zasłania usta. W piątek Marta Frej, publikując plakat z hasłem "wyp*******ć", napisała na Facebooku: "Byłyśmy cierpliwe, byłyśmy łagodne, byłyśmy konsyliacyjne, byłyśmy miłe, byłyśmy pokorne. A teraz...".

Dlaczego "wyp*******ć" wybrzmiało najgłośniej? O hasłach skandowanych podczas protestówMagda Danaj/porysunkiRysowniczka i ilustratorka Magdalena Danaj w swoich pracach mocno koncentruje się na tekście (skończyła filologię polską). Porysunki ("porachunki z rysunkiem") w lakoniczny sposób komentują ważne wydarzenia społeczne i problemy życiowe kobiet. Tym bardziej wymowny okazał się bezpośredni komentarz na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w postaci porysunku pozbawionego właściwego rysunku, opatrzonego tekstem: "tego wk**wu nie da się narysować".

Protesty w Trójmieście - filmy czytelników- Po wyroku nielegalnie wybranego Trybunału Konstytucyjnego poczułam całkowitą bezsilność, która szybko zmieniła się w złość. Mój rysunek, a właściwie tekst "Tego wk***u nie da się narysować", był naturalnym odzwierciedleniem tego stanu - bezsilności i złości. To, że tyle kobiet (i mężczyzn) wyszło na ulice, utwierdziło mnie w przekonaniu, że się przelało i czujemy podobnie. Że lata mijają, a my z tymi swoimi petycjami, dyskusjami, podchodami nie ugrałyśmy nic. Władza wraz z kościołem robi wszystko, żebyśmy wyszły walczyć o swoje prawa. A to jest walka o stanowienie o sobie, o wybór, ale dla mnie też o świeckie państwo, niezależne sądownictwo, tolerancję i podstawowe prawa demokratyczne. O normalny kraj. Gdzie nikt nie jest traktowany jak podczłowiek - powiedziała nam Magda Danaj. - Rząd i kościół już dawno przestał być dla nas dobroduszny, dlaczego my mamy być miłe? Czujemy złość, gniew i wkurw, to jak mamy to nazwać? Jak nazwać coś, co przekracza wszelkie granice?
- Jeśli politycy i stare dziady chcą, żebyśmy były delikatne i wrażliwe jak kobiety w ich ulubionych serialach polskiej telewizji, to proszę, oto mój komentarz... - mówi Magda Danaj o nowym rysunku.
- Jeśli politycy i stare dziady chcą, żebyśmy były delikatne i wrażliwe jak kobiety w ich ulubionych serialach polskiej telewizji, to proszę, oto mój komentarz... - mówi Magda Danaj o nowym rysunku. mat. prasowe/Magda Danaj

Plakaty Jarka KubickiegoJarek Kubicki, który w ciągu ostatnich kilku dni udostępniał na Facebooku swoje przemyślenia z protestów, a także dzielił się osobistymi wzruszeniami, postanowił wesprzeć kobiety, przerabiając słynny plakat "W samo południe" Tomasza Sarneckiego. W nowej wersji, zamiast Gary'ego Coopera, kowboja z plakatu Solidarności, w roli bohaterek pojawiły się kobiety znane z ról, w których wypowiadają słowo "wyp*******ć!": Lara Croft z "Tomb Raider", Panna Młoda z "Kill Bill", Ellen Ripley z serii "Obcy" czy Sarah Connor z "Terminatora".

O pochodzącym z Gdyni grafiku, absolwencie Liceum Plastycznego w GdyniAkademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, było głośno także w kwietniu, kiedy w reakcji na bezpodstawne mandaty wypisywane przez policjantów w parkach i na ścieżkach rowerowych przerobił obrazy mistrzów, domalowując na nich interweniujących policjantów.

W niedzielę artysta udostępnił w mediach społecznościowych do bezpłatnego pobrania cykl grafik. Jak napisał na swoim Facebooku: "W roli bohaterek - kobiety znane z takich ról, w których gdy mówią słowo "wy********ć!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy, nawet jeśli jesteś napakowanym koksem. Albo księdzem. Albo prawicowym politykiem. Albo innym zj***m, któremu marzy się zabieranie innym ich praw".

Na pojawiające się głosy dotyczące tego, czy język protestujących musi być tak wulgarny, artysta odpowiedział we właściwym sobie stylu. Stworzył nowe - cenzuralne i ugrzecznione - wersje plakatów.

Gotowe do wydruku plakaty Jarka Kubickiego znajdziesz tutaj.

Hasła sobotnich protestów w obronie praw kobietSmutne historie spisane na kacu i tanim papierzeGłos w sprawie zabrał też tworzący pod pseudonimem Iskra, mieszkający w Gdyni autor satyrycznych komiksów: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Iskra studiował archeologię i etnologię, a jego prace w ironiczny sposób komentują bieżącą sytuację polityczną i społeczną.

Kilka dni temu autor opublikował na Facebooku swoje stare komiksy, odnoszące się do aktualnej sytuacji wraz z linkiem, pod którym można podpisać petycję.

Przeczytaj także: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Wywiad z Iskrą

Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze
Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze fot. Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze/Facebo
Głos zabierają też inni rysownicy związani z Trójmiastem. Melon - jeden z najpopularniejszych internetowych komentatorów otaczającej nas rzeczywistości, znany przede wszystkim z publikowanych w mediach społecznościowych komiksów, których jest autorem i bohaterem - udostępnił swoją starą pracę, która okazała się nad wyraz aktualna. Jak napisał na swoim Facebooku: "Pierwszy raz wrzucam starego melona, który wymagał tylko przystosowania do obostrzeń sanitarnych. Pierwotnie melon pojawił się 24 marca 2018 roku".

Zobacz także: Pandemia okiem trójmiejskich rysowników

Opatrzoną hasztagami: "piekło kobiet" i "strajk kobiet" grafikę udostępniła też paplaLala, czyli Agnieszka Szczepaniak. Trójmiejska rysowniczka znana jest z przedstawiania w swoich komiksach skomplikowanego świata relacji damsko-męskich, co czyni z dużym poczuciem humoru.

Opinie (246) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • w ciągu ostatnich dwóch lat mieszkańcy trójmiasta od władzy lokalnej dostali "prezenty" w postaci podwyżek (20)

  podrożało wszystko, podatki od nieruchomości, woda, ścieki, ogrzewanie, dzierżawy, czynsze jakoś nikt na ulicę nie wyszedł.

  • 207 98

  • to nie w Trójmieście (6)

   to w całej Polsce

   • 42 16

   • w Gdyni samotne starsze osoby płacą za śmieci od m2 mieszkania, czasami kilkaset złotych (2)

    • 15 10

    • (1)

     Kto płaci kilkaset zł za śmieci ? ! Od 01-01 - 2020 opłaty w Gdyni za wywóz śmieci posegregowanych wynosi w mieszkaniu do 45m2 16 zł miesięcznie a w mieszkaniu powyżej 80 m2 37żł nieposegregowanych X2 Jakie więc kilkaset zł , nie bredź i nie wprowadzaj zamętu kłamco.

     • 7 3

     • W Gdyni od stycznia 2020 ceny za wywóz śmieci sortowanych są od 37zł (do 45m2) do 90zł (pow. 80m2) w zależności od powierzchni mieszkania. A w przypadku braku sortowania ceny są o 250% wyższe, tj od 92,50zł do 225zł.

      Polecam sprawdzić fakty, zanim się coś napisze.

      • 1 3

   • 120%?

    • 2 1

   • (1)

    krzywousty od początku roku wydrukował już ponad 100 baniek, także niedługo będzie jak w rpa czy innym zimbabwe. wszyscy będą mieli dużo pieniędzy i wszyscy będziemy bogaci

    • 3 2

    • w Zimbabwe Chiny wprowadzily Juana

     legalnie wjechali z taczka kasy i tyle. przed nimi taczka z banknotami miliardowymi ledwie stykala na 2 bulki

     • 0 0

  • Tylko w Trójmieście podrożało? (5)

   No popatrz pan, kto by pomyślał.

   • 31 10

   • jeszcze w Warszawie podrożało. (1)

    w Białymstoku za śmieci płacą 4 x mniej niż w Trójmieście

    • 20 8

    • W Białymstoku

     Też nikt nie chce mieszkać, to i śmiecie tańsze

     • 0 1

   • Tylko w Trójmieście podrożało? No popatrz pan, kto by pomyślał. (2)

    Ty nie.

    • 7 3

    • Wszędzie tam gdzie rządzi PO! (1)

     • 5 9

     • tez tak mysle

      jak nie za pis, to kary !!

      • 2 0

  • mądrego to aż miło posłuchać. Głos rozsądku zawsze znajdzie się w tłumie.

   • 10 10

  • bo rachunki płaci mamusia

   • 22 2

  • (1)

   To się wyprowadz. Przeciez na podkarpaciu jest tak taniutko....... Rzad po pandemii nawali jeszcze wiecej podatków i haraczy.

   • 12 16

   • Najgłupszą odpowiedź to: weź się wyprowadź.

    • 14 1

  • właśnie

   I na dodatek razem z nimi wspólnie uczestniczą w manifestacjach. Stojąc u ich boku a oni się śmieją z nich że nie dość że im podnoszą opłaty to oni w ramach tego razem z nimi protestuja . hahaha

   • 3 1

  • Co stało na przeszkodzie, że nie zorganizowałeś takiego protestu?

   • 1 1

  • samorządność

   tak samorządy dbają o swoich mieszkańców, skubią ich z każdej strony

   • 2 0

 • Fajnie, ale część z tych plakatów narusza prawa autorskie, na co każdy szanujący się twórca powinien być wrażliwy. (8)

  Przerobione logo Solidarności plus wizerunek postaci z filmu... Rzeczywiście szczyt kreatywności grafika. Nawet fontu swojego nie dał. Phi

  • 184 65

  • To nawiązanie do plakatów Solidarności przed pierwszymi wyborami po komunie (2)

   Tamte plakaty były świetne jak na tamten moment w historii.

   • 17 3

   • Na dzis tez są super. Solidaryca jest rozpoznawana na całym siecie.

    • 7 4

   • To nawiązanie do plakatów Solidarności przed pierwszymi wyborami po komunie

    Do czego to jest nawiązanie to każdy widzi. Niby podobna, a jaka ta kopia niesmaczna.

    • 5 3

  • oni nawet dystopie i histerie musza kopiowac z zachodniego zlewu..

   .

   • 16 6

  • przecież to jest ewidentne nawiązanie do plakatu solidarności z 89 z wizerunkiem Garego Coopera.

   I o to w tym własnie chodzi.
   Jak muzyk gra cover to też jest naruszenie praw autorskich?

   • 13 18

  • jakie siano trzeba mieć w głowie zeby robić tak chamskie i wulgarne grafiki?

   same sie nie szanujecie wiec nikt was nie bedzie szanował - takie jest moje zdanie

   • 23 30

  • approved by Janiszewski . Mądralo. Sam zrobił nowe logo strajków "basta."
   W słusznej sprawie jest zgoda autora by wykorzystywac tzw solidarycę.

   • 8 5

  • Dramat

   Plagiat i tyle

   • 11 10

 • ok mamy demokrację i niech sobie protestują tylko dajcie żyć innym. nie blokujcie ulic, nie zostawiajcie po sobie bałaganu, nie (14)

  używajcie wulgaryzmów przy dzieciach

  • 174 109

  • Bałagan (1)

   Mi władza nie daje żyć i tez zostawi po sobie bałagan i to taki, że jeszcze moje dzieci będą musiały sprzątać !

   • 23 25

   • że jeszcze moje dzieci będą musiały sprzątać

    Bądź spokojny, najwyżej zrobią jeszcze większy burdel.

    • 1 5

  • Zgadza się. (3)

   Wczoraj jacyś idioci trąbili bez opamiętania o północy spać nie dając.

   • 25 11

   • (2)

    Kup sobie stropery albo wyprowadz się na wies. Takie są uroki zycia w metropolii.

    • 9 21

    • Dura lex, sed lex.

     Prawo zabraniające zakłócania spoczynku nocnego dotyczy także was. Trąbcie sobie w dzień.

     • 13 4

    • Kup sobie stropery albo wyprowadz się na wies. Takie są uroki zycia w metropolii.

     Mam wrażenie, że właśnie jestem na wsi.

     • 6 2

  • dzieci so w szkole o tej godzinie

   a te nienarodzone jeszcze nic nie rozumiejo i nie słyszo

   • 4 5

  • (3)

   "Ok, mamy demokrację..." no właśnie, tak już nie za bardzo... Do podstawowych cech demokratycznego ustroju, należy pięć zasad: zasada suwerenności narodu, zasada poszanowania praw mniejszości, trójpodział władz, państwo prawa, pluralizm - wierzysz, że w Polsce te zasady jeszcze realnie obowiązują? Prawa mniejszości są deptane, trójpodział władz, to fikcja... Jeśli teraz nie będziemy strajkować, potem może być za późno

   • 16 12

   • Ok, mamy demokrację (1)

    Zacznij od definicji to może coś ci wyjdzie. Czytanie twojej interpretacji zasad demokratycznego państwa to zbędna lektura. Do szkoły!

    • 4 5

    • To podaj proszę, jaka definicja wg Ciebie byłaby odpowiednia. W tym momencie Twój komentarz jest całkowicie niemerytoryczny.

     • 5 3

   • Bo demokracja jest jak rządzą nasi, jak inni to już nie ma.

    • 1 0

  • wybory

   to trzeba było na nich nie głosować a teraz załóż maske i siedz w domu

   • 5 7

  • używajcie wulgaryzmów przy dzieciach (1)

   A co ich dzieci obchodzą? Ważne żeby mor...e drżeć.

   • 6 4

   • Mordę? To jest twój słynny szacunek do życia narodzonego?

    • 2 2

 • większość protestujących to aktywiści lgbt którzy ze swoich związków dzieci mieć nie będą. (13)

  ich ten problem nie dotyczy

  • 181 165

  • Tak, wiesz najlepiej bo byłeś/byłaś na każdym...

   • 18 20

  • (4)

   Większość wyborców pis to idioci

   • 26 30

   • Większość?

    Wszyscy.

    • 19 21

   • (2)

    Właśnie udowodniłeś że PO również

    • 21 12

    • (1)

     Tak ci sprali mózg, że albo pis albo po?

     • 9 6

     • Wiadomo. i**ota.

      • 4 2

  • Michał G., bzdury wygadujesz

   • 3 2

  • Bzdura, lgbt jest garstka, margines (2)

   Przestańcie już straszyć tym lgbt.

   • 17 18

   • (1)

    lgbt tez ma dzieci. Co za problem ????

    • 5 8

    • Jasne, można komuś zabrać.

     • 0 1

  • 10na 10

   • 5 0

  • ich ten problem nie dotyczy

   Krzyczą to chyba jednak dotyczy. O zgrozo!

   • 4 2

  • Choc sie sptkasz ze mną i moją żoną i córką psycholu

   Pokażę Ci LGBT marny ochlapie czlowieka

   • 0 3

 • (3)

  Polecam imbę na profilu vhs hell, który udostepnil plakaty Kubickiego. Ubaw po pachy z prawakow

  • 27 64

  • spójrz w lustro (1)

   ubaw z lewaka po pachy!

   • 5 5

   • spójrzcie na siebie ubaw z Was po pachy, świat jest troche bardziej skomplikowany niż lewak/prawak, ale żeby to zauważyć to trzeba umieć myśleć

    • 8 1

  • pisze się "inba"

   • 4 0

 • w cywilizowanych krajach można usuwać ciąże do 6 miesiąca tylko u nas ciemnogrud, (12)

  • 52 148

  • "ciemnogrod" ofiaro systemu edukacji... (1)

   • 45 0

   • no wlasnie

    nabijac sie z ofiary, czy z ministrow edukacji ?

    • 4 3

  • POziom ciemnogród.

   • 32 5

  • Niech ida protestowac pod meczety :)

   • 27 7

  • Hitler i Stalin też (2)

   udostępniali taką możliwość, więc jeśli taką "cywilizację" masz na myśli, to "dziękuję bardzo".

   • 23 7

   • jakos dziwne, ze ani na polnocy, poludniu i zachodzie (1)

    nikt nie protestuje, ze aborcja i eutanazja sa legalne

    • 7 6

    • to se wiadomości z innych krajów pooglądaj

     w USA są wielomilionowe marsze prolife każdego roku!

     • 7 1

  • Aztekowie też byli wielką cywilizacją... (1)

   ...też mieli prawo do mordowania.
   Jest tu pewna analogia.

   • 13 4

   • przyplynela biala dzicz z krzyzami i

    wybila tfu! nawrocila na pastucha zydowskiego

    • 4 7

  • w cywilizowanych krajach można usuwać ciąże do 6 miesiąca tylko u nas ciemnogrud

   Po przeczytaniu potwierdzam. Ale, że samokrytyka przedmówcy?

   • 5 1

  • w ROSJI owszem, NA bialorusi owszem sa onbe finansowane

   kierunek rosja i tam ucz sie prawa.

   • 1 0

  • pisze się : ciemnogród!

   • 2 0

 • W znakomitej większości Polska szkoła plakatu umiera. (3)

  Wklejeni postaci filmowej na białe tło ciężko nazwać pracą twórczą. Agresywne kobiety na plakatach Pani Marty zniechęcają do podążania za nimi. Komiksów to już nie warto komentować.

  Za to szydełkowanie Pani Magdy jest genialne; idealnie trafia w mój gust i przekonania, taką grafikę chętnie bym zakupiła. Do zobaczenia na kolejnym dniu protestów, dzisiaj po pracy dołączam do Was samochodem.

  • 74 41

  • A CO2? rusz tyłek

   • 2 0

  • Bez przesady. Moze nie interesujesz się współczesnymi twórcami. Sa mega dobrzy. Nic nie umarło.

   • 0 4

  • Kobieto tak piszesz jakbyś umawiala się na ploteczki. Fajna akcja. Przynajmniej coś się dzieje w twoim nudnym życiu

   • 0 2

 • Opinia wyróżniona

  Brawo (13)

  o ile mam mieszane uczucia co to obecnej sytuacji, o tyle muszę przyznać, że poziom grafik jest rewelacyjny. Bardzo inteligentne poczucie humoru. Niestety tego na ulicy brakuje

  • 117 156

  • a co tak Cię "miesza"?? sytuacja jest zero jedynkowa

   • 20 10

  • Mnie też przeraża ta agresją i wulgaryzmy.

   • 20 12

  • (5)

   "Rysownicy z Trójmiasta komentują protest"... Wielki dramat to te plakaty. Portalowi radzę zmienić tytuł/ nagłówek, bo myślałem, że mowa o "grafikach" portalu trojmiasto.pl. Pierwszy plakat jest jeszcze na jakimś poziomie (jeżeli to nie plagiat), bo reszta to dno i trochę wstyd, że przy niby tak kreatywnej młodzieży powstają takie "dzieła! dno dna! Szok, że taką "lipą" się chwalicie!

   • 19 18

   • Szok, że taką "lipą" się chwalicie! (4)

    No czymś muszą ;)

    • 12 10

    • Rewolucja pożera własne dzieci. (3)

     Popatrzmy na znak solidarność krótki i lapidarny ale specjalną czcionką stał sie symbolem. To jest nowość i odkrycie. Co teraz się pojawiło? Odgrzewane kotlety i nic nowego. Wulgarność i chamstwo w słownictwie to jest ta nowość? No to rzeczywiście bo tego dawniej nie bywało na żadnych protestach. Jakieś pojedyńcze dzieła incydentalne były ale nie było powszechnego na nie przyzwolenia bez wzgledu na to kto demonstrował przeciwko komu.

     • 15 3

     • (1)

      przekaz został dostosowany do poziomu odbiorcy - wcześniej odbiorca nie rozumiał co się do niego mówi, taka zaszłość chłopa pańszczyźnianego

      • 10 3

      • Dziękujemy Ci o Panie, że nas oświeciłeś, nas potomków chłopów pańszczyźnianych. Twoja mądrość jest wielka, nieoceniona i przenikliwa .

       • 0 0

     • sami nic nie potrafią wymysleć to kopiują nazwę, logo, czcionkę "Solidarności"

      taka kreatywność ???? twórców tych plakatów. Podpiąć się pod znany symbol, ukraść czcionkę , albo jak Trzaskowski ukraść nazwę i nazwać swój niby ruch "nowa Solidarność". Jak kiedyś Platforma Obywatelska powstawała to potrafili wysilić się na coś nowego, a teraza to tylko podpinanie się, kopiowanie ...

      • 11 7

  • Przeciez poza jednym wyjatkie to sa szkaradła

   • 11 5

  • Wyp******

   bardzo inteligentne! po prostu szczyty błyskotliwości!

   • 15 5

  • zgodzę się sztuka tak, poziom na ulicach poniżej jakiejkolwiek oceny, ale co zrobić takie mamy czasy i taka kulturę u młodych .Sami sobie to piwo nawarzyliśmy także musimy je wypić , niestety słabo to wygląda, może ta wojna by się przydała?

   • 1 10

  • usuwanie do 9 miesiaca zycia.

   Matka Madzi jest najlepszym przykładem dążen tych ludzi.

   • 4 5

  • kultura i miłość do drugiego człowieka

   aż zieją z tych grafik; inteligentne poczucie humoru skończyło się wraz z dawnym Pietrzakiem, Smoleniem i dawnym Laskowikiem; ktoś powiedział - jak nie masz argumentu, to chociaż obraź kogoś

   • 3 3

 • To smutne (9)

  To smutne i przerażające. Co się dzieje z normalnymi Ludźmi ? Skąd taka nienawiść ? A gdzie dialog, rozmowa, ustalenie w czym jestesmy zgodni, a w czym się różnimy ?
  To jakaś próba chorej rewolucji...

  • 146 74

  • Powiedz to Kaczyńskiemu. (1)

   On od wielu lat napuszcza jednych Polaków na drugich.
   A sam schowany za kordonem policji.
   Niech wyjdzie do tlumu i porozmawia. Niech łączy zamiast dzielić.

   • 27 27

   • A Tusk nie napuszczał

    • 1 1

  • No własnie gdzie są konsultacje społeczne i dialog?

   Czemu tak tak ważne regulacje zamiast normalnej drogi sejmowej są wprowadzane tylnymi drzwiami poprzez TK?
   Ktoś ci wsadza paluchy prosto w oczy a ty sie dziwisz - ojej ale czemu tak nerwowo regujesz?
   Sorki hipokryzja taż ma swoje granice.

   p.s. to nie jest próba rewolucji - to jest zwyczajna rewolucja liberalna której polska do tej pory nie przeszła. I nie wiedzieć czemu nazwijmy ich "katolicy" (w cudzysłowiu bo to żadni katolicy tak po prawdzie) już zaczęli robić kontrrewolucje. No to cóż cos poszło nie po myśli.

   • 26 15

  • tak to rewolucja. mentalna

   w końcu!!!

   • 13 5

  • Dialog tych g*wniażerii nie dotyczy, bo u nich tylko kciuk pracuje albo palec. A przy seksie ręka lub też paluszek

   Jak to u lgbtowców... potrafią tylko walić po guziorach , bo dialogu ma pewno nie poprowadzą.

   • 6 8

  • Smutne?

   Dialog, rozmowa.... z kim? Z bandą zgredów, którzy w swoim mniemaniu są nieomylni?

   • 6 6

  • Spokojne już byłyśmy. Nie dość ze nas nie wysłuchano, to jeszcze zaostrzono ustawę. Dość ! Przyszła pora na gniew.

   • 4 1

  • Antoni

   Smutne jest to, że forma protestu, zniechęca cię do clue naszej niezgody . Cicho już byłyśmy. Teraz przyszła pora na bunt i gniew. Dołącz do nas.

   • 3 3

  • Normalna forma przekazu do nienormalnych nie trafia. Trzeba porozumiewać się językiem rozmówcy! Brawo

   • 5 0

 • slogany zamiast argumentow (15)

  do tego w wyjatkowo topornej, infantylnej, dezinformujacej ("ciezka wada plodu") i plagiatowej formie. Zaangazowanym "artystom" uprzejmie poddaje pod rozwage nie dzielenie sie ze swoimi przemysleniami skoro ewidentnie widac ze przerasta ich rozwazenie racji etycznych i wyrwanie sie z sekciarskiej nowomowy. Ale rozumiem ze chodzi o zaistnienie, wysforowanie sie w zdobywaniu grantow i samorzadowych zleconek.

  • 118 61

  • nie rozumiesz reksio

   ale w końcu jesteś tylko psem, który lubi bajki

   • 11 14

  • (1)

   A ty na jakim zleceniu?
   rządowym?
   2 zł za wpis?

   • 10 14

   • nie wolno mu miec innego zdania stary komuchu?

    • 12 4

  • to typowe politgramoty z lat 50 tych

   • 9 1

  • o jakich ty reksiu argumentach mówisz? (3)

   przecież was Żadne argumenty nie interesują. Żadna kultura, estetyka, etyka, normy, zasady wartości, moralność. Nic tylko wasze ma być na wierzchu. MY. my, my, wara, nasze, nasze, my , nasze !
   A o wartościach zaczynacie sobie przypominać tylko wtedy jak sami dostaniecie po nosie. wtedy to płaku płak, psze pani a on brzydko mówi.
   hipokryci do kwadratu. Kalizm w czystej formie.

   • 15 8

   • Uprzejmie przypominam ze TK wydal wyrok zgodnie z ustalona juz linia (2)

    orzecznicza poprzednich skladow (Zoll, Rzeplinski) interpretujac Kon-sty-tu-cje ktora napisala lewica-liberlowie (Kwasnienski, Geremek) a spoleczenstwo klepnelo w referendum (55% ZA bodajze, glosowalem wtedy pierwszy raz i przeciwko, z innych powodow). A KRP madralo wyraznie stanowi ze panstwo ma chronic zycie ludzkie, nie rozroznia pomiedzy zdrowymi chorymi, poczetymi starymi, lewicowymi prawicowymi itd. Moze kiedys ten przepis uratuje i Tobie zycie.

    • 4 1

    • Reksiu. Nie pitol.

     Nie dość że obecny trybunał jest wątpliwy jeśli chodzi o jego umocowanie w prawie to jeszcze orzekał w zmniejszonym składzie. Sorki ale takie orzeczenie nie ma wystarczającej legitymacji.

     Po drugie wszyscy doskonale wiedzą jaki był sens tzw kompromisu o którym jeszcze dekadę temu JK mówił że jest nienaruszalny.
     Chcieliście podpalić kraj to podpaliliscie ale nie marz się że teraz wyzajo.

     • 2 1

    • z reszta o czym mowa?

     sami podważanie autorytet instytucji prawnych, faradyzujecie, a teraz oczekujecie aby inni ów autorytet poważali i uznawali?

     Jak pisałem - naruszyliście nienaruszalny kompromis i to juz ma swoje konsekwencje. Oczywiście nie bedą one tak nagłe i gwałtowne jak wielu by chciało ale walec historii zaczął sie toczyć. I bynajmniej nie twierdzę ze to jakoś bardzo dobrze choć oczywiście jasne strony też bedą .
     A to co mnie zaskoczyło wczoraj na protestach (wrzeszcz, oliwa) najbardziej to to iż większość rejestracji samochodów nie miała gdańskich numerów. Chyba czas się powoli żegnać z prowincja jako nośnikiem waszych wartości. Panta rhei.

     • 1 0

  • a twoje argumenty ?? (3)

   bo bóg tak chciał ?? niech się dzieje wola boża ?? w imię Jezusa którego nikt nigdy na oczy nie widział

   • 3 13

   • Jezus jest, żyje, kocha Ciebie i mnie. (1)

    To my sobie dajemy wmówić, że jest inaczej. To Zły nas robi w konia.
    Jezusowi na prawdę na nas zależy.

    • 0 1

    • Naprawdę razem

     się pisze e tej sytuacji

     • 0 0

   • Ale czy na pewno?

    Wole Boga jako tego z którym był w jedności pokazywał jezus czyniąc cuda. Bo Bóg jako prawdziwa Miłość oraz jej źródło zawsze chce tylko dobra i szczęścia dla swoich dzieci. A za swoje dzieci uznaje nawet te , które grzeszą. Zmuszanie do cierpienia nigdy nie było Jego i Boga celem. Dlatego uczniów nauczał jak uzdrawiać. Przymus nie płynie z miłości. Miłości , którą trzeba cenić nad wszystko. Te kobiety są w totalnym lęku. A dlatego, że pozbawiono je prawa do miłości i rozpoznania we własnym doświadczeniu czym ta miłość jest. Przypomnę, że nakładanie ciężarów nie do uniesienia gdy samemu nawet palcem się ich nie dotknie jest domeną faryzeuszy. Zatem gdy kapłani są stronnikami i uczniami Chrystusa co za problem dla nich uzdrowić ten płód? Skoro mienia się wysłannikami Boga? Dodatkowo Jezus mówił cokolwiek uczyniliście jednemu z tych mniejszych mnieście uczynili!! Czy kapłani w tym biskupi uznają te kobiety za kogoś większego od siebie? Nawet głupi będzie wiedział, że NIE! Czy jako pasterz jakąkolwiek owieczkę weźmie na ramiona podnosząc do swojej wysokości, NIE. Przykładów niezgodności z nauczaniem Jezusa mogę podawać całe mnóstwo. I mówię to nie po to aby ich potępiać ale po to aby się opamiętali. bo dostali olbrzymia władzę, która stosuję przeciwko zbłąkanym i zagubionym owieczkom. A sami z tego się rozliczą w obliczu Boga , który jest samą miłością. Bo nauczają oszustwa, że Boga można poznać dopiero po śmierci. a ten , kto nie chce być żywą latoroślą - czyli w praktyce chrystusem nie będzie świadczył o bogu z którym jest w jedności.

    • 0 0

  • (2)

   trudno, zeby na plakacie były argumenty. Plakat to zawsze slogany i chasła. Taki jest charakter plakatu.

   • 4 6

   • ale czy musi byc tak toporny i wtorny? (1)

    • 1 1

    • nie, nie musi i co z tego?

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?

 

Najczęściej czytane