Wiadomości

stat

Rydwan za 150 tys. zł - nietypowy zakup miasta Gdańska

Rydwan został zakupiony 20 września ub. r. przez Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska za 147,6 tys. zł.
Rydwan został zakupiony 20 września ub. r. przez Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska za 147,6 tys. zł. fot. rajkowska.com/rydwan/

Rydwan, na którym znajdują się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu, stał się własnością gdańskiego samorządu. Na zakup niecodziennego dzieła sztuki gdański magistrat przeznaczył 150 tys. zł.Czy kupiłeś kiedyś jakieś dzieło sztuki?

tak, jestem kolekcjonerem 6%
zdarzyło mi się, ale nie robię tego systematycznie 16%
nie, ale nie wykluczam takiego zakupu w przyszłości 20%
nie i nie zamierzam 58%
zakończona Łącznie głosów: 1199
Radio Gdańsk, które informację o nietypowym zakupie podało jako pierwsze ustaliło, że "Rydwan" stworzony przez współczesną artystkę Joannę Rajkowską został kupiony przez Wydział Programów Rozwojowych 20 września ub. r., a stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii. Za Rydwan zapłacono dokładnie 147,6 tys. zł.

Joanna Rajkowska to artystka tworząca instalacje, przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Jest autorką m.in. takich projektów, jak: Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i Dotleniacz na placu Grzybowskim, którego głównymi elementami były wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.

Wystawy w Trójmieście


20 kwietnia 2010 r. rydwan, pokryty politycznym graffiti, zaprzężony w dwa czarne konie, wyjechał na ulice Londynu.
20 kwietnia 2010 r. rydwan, pokryty politycznym graffiti, zaprzężony w dwa czarne konie, wyjechał na ulice Londynu. fot. rajkowska.com/rydwan/
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Joanny Rajkowskiej, początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała. Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road.

Celem projektu było zmaterializowanie tego snu: zbudowanie rydwanu, wynalezienie dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca, a następnie oddaniu rydwanu w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie.

- Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńską ulicę - czytamy na stronie artystki.
Radiu Gdańsk nie udało się ustalić, gdzie w przestrzeni miejskiej znajduje się "Rydwan" i dlaczego urząd miejski wydał na niego aż tak zawrotną kwotę. Do sprawy póki co nie odniósł się też gdański magistrat. Kiedy uda nam się to ustalić, niezwłocznie poinformujemy o tym naszych czytelników.

Opinie (662) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

lipca

Kino Letnie w Orłowie 2019 Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

26

lipca

23. Festiwal Szekspirowski Gdańsk, Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże

02

sierpnia

Artur Andrus - Recital kaba... Sopot, Aquapark Sopot

Rozrywka

Jarmark św. Dominika 2019. Program i nowości na ten rok
Jarmark św. Dominika 2019. Program
Nowe kluby w Trójmieście. Dokąd na imprezę?
Nowe kluby. Dokąd na imprezę?

Kulinaria

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?