Wiadomości

stat

Rydwan za 150 tys. zł - nietypowy zakup miasta Gdańska

Rydwan został zakupiony 20 września ub. r. przez Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska za 147,6 tys. zł.
Rydwan został zakupiony 20 września ub. r. przez Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Gdańska za 147,6 tys. zł. fot. rajkowska.com/rydwan/

Rydwan, na którym znajdują się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu, stał się własnością gdańskiego samorządu. Na zakup niecodziennego dzieła sztuki gdański magistrat przeznaczył 150 tys. zł.Czy kupiłeś kiedyś jakieś dzieło sztuki?

tak, jestem kolekcjonerem 6%
zdarzyło mi się, ale nie robię tego systematycznie 16%
nie, ale nie wykluczam takiego zakupu w przyszłości 20%
nie i nie zamierzam 58%
zakończona Łącznie głosów: 1199
Radio Gdańsk, które informację o nietypowym zakupie podało jako pierwsze ustaliło, że "Rydwan" stworzony przez współczesną artystkę Joannę Rajkowską został kupiony przez Wydział Programów Rozwojowych 20 września ub. r., a stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii. Za Rydwan zapłacono dokładnie 147,6 tys. zł.

Joanna Rajkowska to artystka tworząca instalacje, przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Jest autorką m.in. takich projektów, jak: Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i Dotleniacz na placu Grzybowskim, którego głównymi elementami były wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.

Wystawy w Trójmieście


20 kwietnia 2010 r. rydwan, pokryty politycznym graffiti, zaprzężony w dwa czarne konie, wyjechał na ulice Londynu.
20 kwietnia 2010 r. rydwan, pokryty politycznym graffiti, zaprzężony w dwa czarne konie, wyjechał na ulice Londynu. fot. rajkowska.com/rydwan/
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Joanny Rajkowskiej, początki projektu Rydwan wiążą się ze snem artystki, która została zaproszona na śniadanie do Galerii Serpentine i zaspała. Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road.

Celem projektu było zmaterializowanie tego snu: zbudowanie rydwanu, wynalezienie dzisiejszej jego formuły bez konkretnego historycznego wzorca, a następnie oddaniu rydwanu w użytkowanie ludziom w dzielnicy zlokalizowanej w pobliżu Edgware Road w Londynie.

- Rydwan został wyrzeźbiony z litego drewna przez partnera artystki i nią samą, a następnie pomalowany na złoty kolor, z czerwono-pomarańczowymi i turkusowymi elementami tak, aby mógł wtopić się w londyńską ulicę - czytamy na stronie artystki.
Radiu Gdańsk nie udało się ustalić, gdzie w przestrzeni miejskiej znajduje się "Rydwan" i dlaczego urząd miejski wydał na niego aż tak zawrotną kwotę. Do sprawy póki co nie odniósł się też gdański magistrat. Kiedy uda nam się to ustalić, niezwłocznie poinformujemy o tym naszych czytelników.

Opinie (666) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Zbite psy. Recenzja filmu "Psy 3. W imię zasad"
Recenzja filmu "Psy 3. W imię zasad"
Cugowski, Szpak i Kwiatkowski na jednej scenie
Koncert: Cugowski, Szpak i Kwiatkowski

Kulinaria

Kulinarne postanowienia na 2020 rok
Kulinarne postanowienia na 2020 rok
Święto Porteru Bałtyckiego w Trójmieście
Święto Porteru Bałtyckiego w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Cugowski, Szpak i Kwiatkowski, Grupa MoCarta i Betlejem w Gdyni. Planuj tydzień
Planuj tydzień: dużo ciekawych imprez

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?