stat
Wydarzenie już się odbyło

Rycerz Janek - spotkanie z twórcami komiksu

Zapraszamy na spotkanie online z twórcami komiksu "Rycerz Janek" (wydawnictwo Kultura Gniewu). Wydarzenie będziemy transmitować na żywo na strong>fanpejdżu Biblioteka Gdynia.

"Rycerz Janek" to obłędna komedia fantasy, w której epickie ilustracje naszpikowane są absurdalnym humorem, a klasyczne wątki zostają wywrócone na lewą stronę. Jego twórcami są czterej twórcy dobrze znani ze swoich autorskich projektów:

Igor Wolski - urodzony w 1991 roku w Gdańsku. Ilustrator, rysownik komiksów i autor okładek. Publikował w licznych polskich antologiach komiksowych (m.in. "Kolektyw", "Komiksownia"), tworzył też kilka własnych komiksów internetowych. Dzisiaj pracuje przy filmach animowanych ("Jeszcze jeden dzień życia" dla Platige Image), ilustracji prasowej (m.in. dla the Boston Globe), okładkach komiksów ze stajni Cartoon Network ("Adventure Time", "Regular Show"), a nawet przy projektowaniu gier planszowych ("Neon Gods"), i to wciąż nie wszystko. Lubi koty i suchy chleb.

Robert Sienicki - urodzony gdzieś w latach 80. Twórca publikowanego przez dziewięć lat webkomiksu The Movie, scenarzysta nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi albumu "Scientia Occulta" i rysownik nienagrodzonego nigdzie "Sklepiku z Robotami".

Obecnie w wolnych chwilach tworzy "Beletrystykę" autobiograficzny komiks o twórcy autobiograficznego komiksu. Ma nadzieję, że po jego śmierci jakiś inny twórca będzie kontynuował ten tytuł. Mieszka we Wrocławiu, gdzie również pracuje i trzyma wszystkie książki oraz komiksy.

Jan Mazur - urodzony w 1988 roku autor scenariuszy i minimalistycznych komiksów. Choć pisze tylko nieco lepiej, niż rysuje, pewnego dnia postanowił zająć się jednym i drugim. Ta decyzja przyniosła mu kilka nagród i wyróżnień, w tym pierwsze miejsce konkursu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i (czterokrotnie) Złotego Kurczaka - nagrodę przyznawaną komiksom niezależnym. Autor wydanego w 2017 roku albumu "Tam, gdzie rosły mirabelki", który został nominowany do tytułu najlepszego komiksu na MFKiG i uznany za jeden z najważniejszych komiksów roku przez Gazetę Wyborczą. Mieszka w Irlandii z żoną i psem.

Tomasz "Spell" Grządziela - twórca komiksowy-samouk z Gdańska. Komiksy pisze, rysuje i nimi oddycha. Jego początki sięgają złotej ery polskiego komiksu internetowego, kiedy to był głównie znany jako autor serii pasków komiksowych "Stripfield". Rysował do magazynów komiksowych Kolektyw, Biceps i Profanum. W 2014 zadebiutował komiksem "Ostatni Przystanek" (wyd. Kultura Gniewu), rozgrywającym się w Gdańskich tramwajach. Następnie publikował w internecie, a potem wydał na papierze (wyd. Kultura Gniewu) Przygody Stasia i Złej Nogi, komiks o słodko-gorzkich perypetiach sympatycznego Stasia jeżdżącego na wózku inwalidzkim, który znalazł się na wielu listach najlepszych komiksów 2016 roku.

Rozmowę poprowadzi dr Rafał Kołsut.

Biogramy Autorów za Kultura Gniewu

 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?