• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rusza kolejny etap badań archeologicznych na Westerplatte

Ewelina Oleksy
23 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Prof. Grzegorz Berendt (w środku) ogłosił, że Muzeum II WŚ nadal jest właścicielem działek na Westerplatte i rozpoczyna tam kolejny etap inwestycji. Filip Kuczma (z prawej) zapowiedział nowe badania archeologiczne. Prof. Grzegorz Berendt (w środku) ogłosił, że Muzeum II WŚ nadal jest właścicielem działek na Westerplatte i rozpoczyna tam kolejny etap inwestycji. Filip Kuczma (z prawej) zapowiedział nowe badania archeologiczne.

Muzeum II Wojny Światowej rozpoczyna kolejny etap badań archeologicznych na Westerplatte, związanych z budową swojego nowego oddziału. Kierownictwo placówki podkreśla, że jest pełnoprawnym właścicielem tego terenu i może nim dysponować. Inaczej uważają władze Gdańska.



Kto ma rację w sporze o Westerplatte?

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej ogłosili w czwartek, 23 września, że rozpoczynają kolejny etap badań archeologicznych na terenie Westerplatte. Mają one związek z rozpoczętą już budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu władze Gdańska informowały, że zgodnie z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego to one - a nie Muzeum II WŚ - są właścicielem Westerplatte.

Kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej inaczej interpretuje ten wyrok.

- Zgodnie z analizą prawną dokonaną w muzeum nasza instytucja nieprzerwanie jest w posiadaniu kilku działek na terenie dawnej składnicy wojskowej na Westerplatte. W tej materii nic się nie zmieniło i dzięki temu możemy wykonywać wszelkie czynności przygotowawcze i wykonawcze związane z realizacją budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. To dla nas kwestia zasadnicza, że możemy wykonywać misję muzeum i tę inwestycję, co nieprzerwanie czynimy i będziemy czynić. Taki jest stan prawny - stwierdził na początku czwartkowej konferencji prasowej prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II WŚ.

Nowy etap badań archeologicznych startuje w październiku



Jak ogłosił Filip Kuczma, szef archeologów Muzeum II WŚ, na początku października rozpocznie się kolejny - ósmy już - etap badań archeologicznych na Westerplatte, związanych z budową nowej placówki.

- Badania będą trwały trzy miesiące. W ich trakcie przebadamy obszar 300 m kw. Będziemy kończyć dokumentację obszaru przyszłego cmentarza Obrońców Westerplatte oraz kontynuować misję polegającą na odkryciu szczątków wszystkich westerplatczyków, którzy polegli w czasie 7-dniowej obrony półwyspu - tłumaczył Filip Kuczma.
Podczas prac otworzone zostaną cztery wykopy. Ich lokalizacje wybrano na podstawie kwerend archiwalnych.

- Spodziewamy się odkryć szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął najprawdopodobniej 2 września 1939 r. w okolicy placówki Fort i został w tym miejscu prowizorycznie pochowany. Ta prowizoryczna sytuacja trwa już 82 lata - zamierzamy to zmienić. Będziemy też kontynuować prace saperskie, tym razem na obszarze 2,5 ha. Kontynuujemy też badania geofizyczne na obszarze ponad 9 ha - podkreślił Kuczma.

Jakie ma być nowe muzeum na Westerplatte?



Dyrektor Muzeum II WŚ zaznaczył, że na bieżąco "zabezpieczany będzie drzewostan na Westerplatte".

- Po półwyspie przemieszcza się kilkaset tysięcy osób rocznie, dlatego codziennie musimy monitorować stan drzewostanu. Jeżeli trzeba interweniować tak, żeby zapewnić ludziom bezpieczeństwo, to interweniujemy. Każdy, kto tam bywa, wie, że spadające konary na ciągi piesze nie są niczym wyjątkowym - stwierdził prof. Berendt.
Czytaj też:

Wycinka ponad 200 drzew na Westerplatte



Co zrobiono w ramach poprzednich etapów inwestycji?

  • zbadano archeologicznie obszar o pow. 4,5 tys. m kw.,
  • odsłonięto i udokumentowano istotne obiekty, m.in.: relikty wartowni nr 5, relikty willi oficerskiej, kasyna podoficerskiego, starych koszar budynku administracyjnego składnicy,
  • odnaleziono zapomniane mogiły dziewięciu westerplatczyków,
  • przygotowano projekt nowego cmentarza,
  • przeprowadzono część prac saperskich, w ramach których z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych zwolniono 12 ha terenu dawnej składnicy, zneutralizowano 2,5 tys. przedmiotów niebezpiecznych,
  • pozyskano blisko 25 tys. cennych historycznie przedmiotów obrazujących burzliwą historię półwyspu,
  • przeprowadzono badania geofizyczne.


Nowe muzeum będzie powstawać etapami. Całość ma być gotowa w 2027 r. Koszt inwestycji, który zostanie pokryty z budżetu państwa, został oszacowany na ok. 200 mln zł.

Projekt nowego cmentarza na Westerplatte

Czyje jest Westerplatte? Trwa spór



Ostatnio zaognił się spór o Westerplatte, który od lat trwa na linii władze Gdańska-strona rządowa. W ubiegłym tygodniu miasto poinformowało, że wyrokiem sądu teren będący od niedawna własnością Skarbu Państwa znowu wraca pod administrację gminy. Wojewoda pomorski oraz Muzeum II WŚ wyrok interpretują jednak skrajnie inaczej - uważają, że wyrok niczego nie zmienia, a Westerplatte nadal należy do strony rządowej.

Wszystko na temat sporu o Westerplatte



Premier Mateusz Morawiecki stwierdził ostatnio, że z wyrokami sądu polemizować nie będzie, ale "to święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego". A wiceminister kultury Jarosław Sellin nawoływał, by "Gdańsk odpuścił", bo sporu nie warto toczyć dalej.

W tej sprawie jedna i druga strona przerzuca się opiniami prawnymi. Kompromisu na horyzoncie nie widać.

Zaognił się spór o prawo własności do terenu Westerplatte. Zaognił się spór o prawo własności do terenu Westerplatte.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wezwała ostatnio stronę rządową do zgody. Zaproponowała powrót do rozmów i zadeklarowała chęć współodpowiedzialności za nowe muzeum na Westerplatte.

- W obecnym stanie prawnym miasto powinno przejąć odpowiedzialność za to, co dzieje się na Westerplatte. Ale to nie powód do zaniechania prowadzonych już prac, zarówno przy budowie muzeum, a także nowego cmentarza. Ta decyzja sądu nie oznacza, że na spornym terenie pojawią się zasieki albo że moja administracja uniemożliwi dalsze prace. Nie tego oczekuje od nas historia - napisała w oświadczeniu prezydent Gdańska. - Ponawiam zgłoszoną już dwa lata temu podczas spotkania z ministrem Jarosławem Sellinem deklarację współpracy przy utworzeniu i prowadzeniu muzeum. Wciąż jestem otwarta na rozmowę, która musi zakończyć się konkretnymi decyzjami. Wierzę, że narodowy konsensus w sprawie pamięci o bohaterach Września 1939 jest możliwy - dodała.
Quiz Trójmiejskie muzea Średni wynik 55%

Trójmiejskie muzea

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (180) ponad 10 zablokowanych

  • Dziki kwik zwolenników śmietniska PO na Westerplatte dowodzi że jest wszystko w porządku (3)

    • 29 8

    • znaczy, że nigdy na Westerplatte wcześniej nie byłeś (2)

      nie wierz w to co piszą rządowe media

      • 5 5

      • On wierzy Kaczyńskiemu, który ogłosił, że będziemy

        drugą Słowenią w Europie. To państwo z najwyższymi zarobkami w byłych demoludach. Zapomniał dodać, że Słowenia ma 2.3 mln obywateli. Turyści co roku to 3 mln z wsadem w PKB 2.5 mld usd. Pisowcy nie lubią obcych i turystyki.

        • 3 3

      • haha

        jak on kurcze pewnie z jakiegoś ługańska jest sowiecki sołdat to jak on mógł tam być ! a pedagog to mu pewnie razem z tata do wanny wchodzil !

        • 0 2

  • Nie wiem dlaczego

    ci potomkowie bosych antków tak walczą o niby ich Westerplatte. Nie ma tutaj na tym forum ani jednej osoby, której rodzina mieszkała przed wojna w Gdańsku, nie mówiąc już o tym, ze nie ma tu potomka ofiary Poczty Polskiej lub Westerplatte. To są wszystko potomkowie szalbierzy, którzy za 2 kilogramy słoniny kupili od Niemek mieszkanie.

    • 9 20

  • (2)

    Badania archeologiczne, identyfikacja znajdowanych szczątków ludzkich, a także sprawdzenie terenu pod kątem ewentualnych niewybuchów, to są sprawy, które muszą być przeprowadzone niezależnie od istniejącego sporu o własność Westerplatte. To miejsce z uwagi na swoją tragiczną historię, bohaterską walkę polskich żołnierzy, powinno być zawsze otoczone najwyższą dbałością i szacunkiem. Niestety źle się stało, że w latach kiedy właścicielem Westerplatte było miasto Gdańsk, władze miasta nie przeprowadziły kompleksowych badań terenu w takim zakresie, w jakim podjęło je obecne kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej.

    • 27 3

    • Mało tego (1)

      Adamowicz z Dulkiewicz mimo wniosków hardo zabraniali przeprowadzania jakichkolwiek prac, udało się dopiero gdy terenem zajęło się państwo

      • 6 3

      • Kłamiesz bo za PO można było biegać z wykrywaczem

        i szarpać wszystko co ziemi. To PISowcy zaostrzyli przepisy i z wykroczenia zrobili przestępstwo oraz napuścili służby na archeologów amatorów, którzy czesali pola orne. Zresztą niebawem ten przepis zostanie zmieniony bo jest niezgodny z przepisami. Już RPO się tym zajął.

        • 0 5

  • Pani Prezydent chce ugody

    która ma polegać na tym, ze Państwo wybuduje jej cale muzeum i infrastrukturę a ona potem będzie na tym terenie urządzała tutaj pląsy wielokolorowe.

    • 31 6

  • Można lubić tę, czy inną partię polityczną, i być jej gorliwym zwolennikiem

    Proszę bardzo - święte prawo każdego obywatela.
    Ale też świętym obowiązkiem każdego jest obrona tego, co powinno być drogie wszystkim.
    I co odzwierciedla także wspólny interes.
    I z tego punktu widzenia patrząc, ważne jest, by Westerplatte - miejsce, bez cienia przesady, święte, pozostawało w rękach tych, którzy - niezależnie od tego, na ile są sprawni i udolni - pamiętali o Polsce, jej losach i jej sprawach.
    I nie marzyli o Wolnym Mieście Gdańsku (w którym, jako Polacy, byliby zresztą obywatelami V kategorii), nie zapominali o tym, co zrobili Niemcy w 1939 i później, nie opowiadali o "złym słowie Polaka" jako przyczynie II WŚ, a w rocznicę napaści Niemiec (nie Nazilandu) na Polskę nie chcieli w Gdańsku urządzać radosnych pochodów zakończonych nauką tańców.
    Tacy ludzie - oraz ci, którzy ich popierają - nie powinni mieć najmniejszego wpływu na sprawy publiczne nawet na najniższym, gminnym poziomie władzy. W tym na losy Westerplatte, na to, co się tam znajduje i co ma być honorowane.
    Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć?
    Albo czy sprzeciwia się to naszemu - absolutnie wspólnemu - dobru?

    • 24 1

  • Gdańszczanka (1)

    Ktoś napisał że mieszka nie daleko , ja również jak pamiętam od lat był tam bród i smród. To jest niestety przykra prawda , tak naprawdę ten skrawek ziemi z tak przepiękną historią należy do całego narodu polskiego ,przykro mi nie do żadnego Miasta Gdańska i jak patrze jet to wstyd że miasto nie robiąc nic awanturuje się o coś na czym tak naprawdę mu nie zależy.

    • 28 6

    • Bredzisz.

      • 1 8

  • Zachowanie tych namiestników pisowskich jest żenujące. Jeszcze trochę. Za dwa lata będziecie na bezrobociu, a za swoje bezprawne działania odpowiecie przed tym samym Sądem !

    • 6 23

  • Westerplatte to własność całej Polski

    Westerplatte to własność całej Polski a nie jakiejś dulkiewicz i jakiegoś grzelaka z Gdańska itd. To miejsce przyznane Polsce a więc Państwu Polskiemu mocą Traktatu Wersalskiego. To obowiązuje do dzisiaj. Jak Gdańsk a właściwie wolne miasto Gdańsk (do którego tożsamości odwołują się od 20 lat władze tego miasta) ma urządzać uroczystości na Westerplatte ??? Jako zwycięski agresor ? Bo przecież 1 września Westerplatte było zaatakowane z wody i z lądu przez Niemcy i siły Wolnego Miasta Gdańsk. Więc zamknijcie swoje gęby. I dopóki nie wyrzekniecie się Wolnego Miasta Gdańsk nie zabierajcie głosu w tym temacie. CześćBohaterom Westerplatte, cześć bohaterom obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

    • 30 4

  • Gen. Kijowski, pseud. Faktura.

    Mało brakowało, a KOD przejąłby Westerplatte, z gen. Kijowskim na czele (pseud. Faktura).

    • 17 3

  • Najpierw było złe słowo Polaka na Niemca i przez to wybuchła II Wojna Światowa (2)

    To słowa "mistrza" Piotra Grzelaka - zastępca Dulkiewicz. Ten facet powinien mieć zakaz zbliżania się do Westerplatte, bo pewnie Polacy, którzy tam polegli przewracają się w grobach. Jak to powiedział Stanisław Lem - dzięki internetowi dowiedziałem sie, jak dużo jest idotów w społeczeństwie. Dulkiweicz - nie uda ci się wpuścić tam deweloperów. Twoje łapki przychylne deweloperom tam nie sięgną. Chyba, że Przekręty Obywatelskie znowu dojdą do koryta.

    • 25 6

    • to ty masz małą wiedzę , poczytaj w necie kto przygotował grunt ścinając z tego miejsca ponad

      2OO drzew ,bo to Pis

      • 3 5

    • Pokoje na godziny

      to chciało budować rządowe muzeum drugiej wojny:] Było na trojmiasto

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane