• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rusza Noc Muzeów. Co warto odwiedzić?

Łukasz Rudziński
14 maja 2011 (artykuł sprzed 11 lat) 
Muzeum Archeologiczne w tym roku przeniesie nas do dalekiej Japonii. Oprócz wystaw, będzie można nauczyć się technik origami, zobaczyć przygotowanie makijażu gejszy i obejrzeć panoramę Gdańska z wieży Domu Przyrodników. Muzeum Archeologiczne w tym roku przeniesie nas do dalekiej Japonii. Oprócz wystaw, będzie można nauczyć się technik origami, zobaczyć przygotowanie makijażu gejszy i obejrzeć panoramę Gdańska z wieży Domu Przyrodników.

Przed nami Europejska Noc Muzeów. Jak ją spędzić, aby zobaczyć możliwie dużo i w stosunkowo krótkim czasie? Przygotowaliśmy przykładowe trasy po trójmiejskich muzeach i galeriach.Zaplanuj sobotni wieczór, 14 maja, z Nocą Muzeów 2011 w Trójmieście. Zobacz szczegółowy program wydarzeń.

Gdańsk

Decydując się na zwiedzanie najbardziej znanych placówek (m.in. Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Zielona Brama, Sołdek), warto uzbroić się w cierpliwość. Trzeba pamiętać, że są to najchętniej wybierane przez zwiedzających miejsca z uwagi na lokalizację i przygotowywany specjalnie na Noc Muzeów program artystyczny. Dlatego czas oczekiwania na wejście do środka może wahać się od 15 do nawet 45 minut.

Wielbiciele historii najnowszej mogą wybrać wizytę w oliwskiej jednostce Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie można zajrzeć do słynnych teczek i dowiedzieć się, jak wygląda praca archiwisty. Wielbiciele historii najnowszej mogą wybrać wizytę w oliwskiej jednostce Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie można zajrzeć do słynnych teczek i dowiedzieć się, jak wygląda praca archiwisty.
Zwiedzanie można rozpocząć od Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska, aby posłuchać historycznej gawędy "Podróż wehikułem czasu" (o pełnych godzinach) i zobaczyć interaktywną wystawę "Energia, Niebo i Słońce". Jeśli pogoda dopisze, największe wrażenie powinny jednak zrobić publiczne pokazy nieba z komentarzem astronoma. Po 15-minutowym spacerze dojdziemy do wystawy Drogi do wolności zobacz na mapie Gdańska, która kolejny raz zamieni się w enklawę PRL-u. Nim wejdziemy, prawdopodobnie przyjdzie nam trochę poczekać. Spacer do Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska na dwie stałe wystawy i pokazy przybliżające proces powstawania bursztynowej biżuterii to kolejny kwadrans, tyle że przed samym Muzeum najprawdopodobniej zastaniemy kilkudziesięciometrową kolejkę oczekujących i wraz z nimi poczekamy około pół godziny. Chociaż ci, których interesują skarby Bałtyku, nie będą tego czasu żałować.

Podczas Nocy Muzeów najważniejszy(a) jest:

Stąd właściwie mamy do wyboru dwie drogi. Jedną z nich będzie spacer w stronę Motławy. Po drodze Ratusz Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska, oddział MHMG, udostępniający swoje najbardziej reprezentatywne sale - wstęp co 45 minut; sąsiadujący z nim Dwór Artusa zobacz na mapie Gdańska, który na tę noc wróci do czasu swojej świetności, obejrzeć można m.in. zainscenizowaną ucztą w Wielkiej Hali - wstęp tylko o pełnych godzinach. Jeśli zależy nam na nieco mniej licznym towarzystwie, zajrzeć wypada do Gdańskiej Galerii Miejskiej zobacz na mapie Gdańska na wystawie "Existence" lub do Kamienicy Gotyk zobacz na mapie Gdańska na spotkanie z Anną Schilling i Mikołajem Kopernikiem (o godz. 21 spektakl o związkach Kopernika z Gdańskiem). Ciekawy program przygotowało też Muzeum Archeologiczne zobacz na mapie Gdańska, gdzie prezentowana będzie m.in. kultura japońska, pokazy origami, techniki makijażu gejszy. Zwiedzanie zakończyć można na drugim brzegu Motławy na Sołdku zobacz na mapie Gdańska lub poznaniu (z przewodnikiem) Spichlerzy na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska.

Mniej chętni do stania w kolejkach mogą jednak spod Bramy Wyżynnej pojechać bezpłatnym autobusem do głównej siedziby Muzeum Narodowego zobacz na mapie Gdańska, gdzie, oprócz zwiedzania, wystaw będzie można skorzystać z bogatego programu, adresowanego głównie do dzieci i młodzieży. Już na kolejnym przystanku autobusu wysiądziemy przy CSW Łaźnia zobacz na mapie Gdańska, gdzie będą m.in. pokazy animacji, oprowadzanie po wystawach i koncerty. Spod Łaźni dojedziemy autobusem także na Westerplatte. Tam pracownicy Muzeum II Wojny Światowej zaprezentują wystawę plenerową poświęconą dziejom półwyspu i jego bohaterskiej obronie podczas II wojny światowej, o godz. 20, 22 i o północy odbywać się będą pokazy musztry i szkolenia wojskowego, a w trakcie zwiedzania posilić się będzie można wojskowym jedzeniem. Jednak największym magnesem powinno być dodatkowe oświetlenie terenu Westerplatte i więcej patroli ochrony, dzięki czemu nocny spacer po półwyspie będzie przyjemnością. Ostatni bezpłatny autobus do centrum o godz. 0:50.

Gdynia

Zwiedzanie można rozpocząć od Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdyni (możliwe kilkunastominutowe oczekiwanie na wstęp), które świętuje Noc Muzeów od godz. 17 koncertem orkiestry na schodach muzeum, a potem występy teatralne (o godz. 19 i 21). O godz. 22 odbędą się tam pokazy tanga i wspólna milonga - instruktorzy pomogą stawiać pierwsze kroki początkującym tancerzom. Po sąsiedzku warto zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni, gdzie zobaczymy grupy rekonstrukcyjne na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego, będzie można również porozmawiać z pilotem samolotu Mig 21-bis - latającego przed laty na dokładnie tym modelu, który dziś stanowi część wystawy plenerowej.

Można przejść się też na Skwer Kościuszki do statków - ORP Błyskawica zobacz na mapie GdyniDar Pomorza zobacz na mapie Gdyni, choć tam są zazwyczaj największe kolejki zwiedzających, więc kilkanaście minut postoju nie powinno nas dziwić. Później udać się można do Domku Abrahama zobacz na mapie Gdyni, w którym pokazywana jest nowa wystawa stała pt. "Ginące zawody" o tkactwie, szewstwie i krawiectwie. Warto zarezerwować sobie czas na pokazy tkactwa w wykonaniu Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej (godz. 20, 21 i 22). Stąd bezpłatnym autobusem linii NM dojedziemy na Dworzec Morski zobacz na mapie Gdyni, teren przyszłego Muzeum Emigracji, gdzie zwiedzimy sam dworzec i poznamy opowieści o polskiej emigracji. W końca tam właśnie żegnał się z Polską m.in. Witold Gombrowicz. Ostatni autobus powrotny do centrum o 1.26.

Sopot

Rozpoczynając zwiedzanie w Państwowej Galerii Sztuki zobacz na mapie Sopotu obejrzymy aktualne wystawy czasowe ("Henryk Cześnik, malarstwo, rysunek", "Brudna woda", "Nie należy myśleć tylko o jednym"). Dla dzieci przygotowano kolorowanki i zagadki rozmieszczone w różnych punktach galerii. Po wizycie w PGS dwudziestominutowy spacer promenadą nadmorską w stronę Gdańska zaprowadzi nas do Muzeum Sopotu zobacz na mapie Sopotu, gdzie właśnie w Noc Muzeów otwierana jest nowa wystawa wyrobów fajansowych. Głównym atutem Muzeum Sopotu nie od dziś pozostaje jednak niezwykle urocze położenie.

Najważniejsze jednak, aby zabrać ze sobą dobry humor i potraktować ten wieczór jako miłą puentę dnia, a nie jako slalom gigant między innymi zwiedzającymi. Wtedy pozytywnych wrażeń nie zabraknie niezależnie od pogody.

Noc Muzeów w Trójmieście w 2010 rokuNoc Muzeów w Trójmieście w 2009 roku

Wydarzenia

Noc Muzeów 2011

muzyka poważna, widowisko / show, festyn, spotkanie, wystawa, warsztaty, pokaz

Miejsca

Opinie (74) 5 zablokowanych

 • dziadowa noc (2)

  tak to się powinno nazywać

  • 33 46

  • ty zapewne wolisz "przebojową noc" gigancie kultury

   • 5 4

  • racja, wszyscy na wariata zaliczają jak najwięcej miejsc,bo za darmo...i mało co w ogóle z tego oglądania pamiętają.

   • 9 2

 • NOC MUZEÓW POWINNA BYĆ POWTÓRZONA (2)

  W LECIE !

  • 50 8

  • W "lecie" zarabia się na turystach

   • 6 0

  • a wiosną nie może??

   • 1 1

 • (2)

  powinna trwać chociaż przez cały weekend bo te kolejki to masakra nie dasz rady wszystkiego zwiedzić

  • 41 6

  • no własnie. nie moga zrobić europejskiego weekendu muzeów?

   • 0 1

  • czy w inne dni muzea są pozamykane?!

   • 9 0

 • (2)

  Tlok,scisk,podaptane buty panika i zszargane nerwy:) Ogolnie inicjatywa super ale za krotko to trwa by wszyscy mogli obejrzec na spokojnie to, co chca zobaczyc.

  Zatem dziekuje ,wybiore sie na spokojnie jutro.Nawet jesli mam zaplacic te 10 zl za wejscie:)

  • 36 4

  • no fakt , ta noc mogła by trwac dłużej żeby zdązyć postac trochę w kolejkach i zobaczyć jak najwięcej

   tylko czy np 03:00 komuś by sie chciało chodzić po muzeum??

   • 1 1

  • Eh, Ci wieczni narzekacze ;-)

   "Troszkę" mnie irytują takie (i podobne) wpisy...
   1. To, że otwartych jest np. 11 placówek nie oznacza, że każdy musi wszystkie odwiedzić tej nocy!
   2. Noc Muzeów - moim zdaniem - to nie tylko zaliczanie muzeów, ale okazja, żeby połazić po mieście nocą, w trochę innej niz za dnia atmosferze. Przy okazji można się spotkać ze znajomymi, wpaść na kawę etc. Ja z partnerką co roku wybieramy sobie 3 max. 4 miejsca gdzie checmy się udać.
   3. Teksty "ale tłok, dziękuję NIE - przyjdę jutro bez kolejki i zapłacę 10zł" - ciekawe ile osób tak piszących naprawdę następnego dnia, czy tygodnia odwiedzi owo muzeum? Myślę, że garstka z tych narzekaczy.

   Zupełnie inna sprawa, że jednak koniec imprezy o 1 w nocy to lekkie nieporozumienie. To raczej wieczór muzeów, a nie noc :-)

   Mimo wszystko ja jestem na "TAK".

   • 1 0

 • LIPA

  W zeszłym roku spróbowałem, w tym już nie popełnie tego błędu. Chciałem być w kilku lecz wszędzie kolejka przynajmniej na godzinkę :) znam lepsze zajęcia na spędzenie wieczoru niż stanie w kolejkach. Lepiej to odwiedzić w innym terminie.

  • 38 6

 • (3)

  Czy w normalny dzień nie można iść do muzeum? Przecięż są ciągle otwarte i nie trzeba oglądac eksponatów w niesamowitym tłumie i ścisku.

  • 34 2

  • na co dzień nie ma tylu atrakcji...

   nasze muzea starają się bardziej od święta;p

   • 2 2

  • w przeciwieństwie do zachodniej Europy (1)

   u nas wstęp jest płatny.

   • 3 4

   • Wynika to (płatność) z polskich przepisów. Jeśli wstęp będzie darmowy to i tak trzeba odprowadzić podatek fiskusowi (darowizna). Więc lepiej zrobić bilet za 1 zł, wtedy tylko poleci VAT

    • 0 0

 • Co roku w muzeum..

  co nowego można oglądać??
  Ja rozumiem galerie

  • 14 2

 • ? (1)

  Od której godziny można zwiedzać muzeum miasta Gdyni i Dar Pomorza?

  • 2 0

  • W Muzeum Miasta Gdyni zaczynają o 17 przed wejściem, a Dar Pomorza zdaje się normalnie o 19.

   • 2 0

 • Ja nie znoszę stać w tych kolejkach i dlatego wybiorę się w miejsca oddalone od centrum. Tam będzie lepiej spędzony czas.

  • 11 1

 • z chęcią obejrzałbym (5)

  "Hołd ruski" Matejki, gdyby był w Gdańsku.

  • 10 1

  • Chyba pruski... (4)

   • 1 1

   • (1)

    nie, ruski.

    • 1 1

    • o tym w szkole się nie mówi

     • 2 0

   • Ruski też był

    My, Polacy, też mamy co wspominać z tego czasu, a najbardziej dzień 29 października 1611 r., kiedy car rosyjski Dymitr Szujski, razem z braćmi, składali hołd królowi polskiemu i przyrzekali mu posłuszeństwo. Lokajski stosunek do Rosji, kształtowany pracowicie przez prawie pół wieku Polski sowieckiej, sprawił, że zapomina się o tym dniu, by nie „obrazić” Rosji. Owszem, trzeba pamiętać jako o dniach polskiej chwały.

    • 1 0

   • Dziedzic Pruski.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?

 

Najczęściej czytane