stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rumuńskie wesele

Zapraszamy na "RUMUŃSKIE WESELE" do Muzeum Narodowego w Gdańsku, Oddziału Etnografii (Spichlerz Opacki).

13 lutego 2021 - 31 grudnia 2022, godz. 10:00 - 16:00

Czynne w terminie: 21.07.2016 - 31.12.2016

Miejsce: Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
Cystersów 19, Gdańsk

Wernisaż: 20 lipca 2016, godz. 17:00

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 10.00-17.00
czwartek: 12.00-19.00

W Rumunii folklor jest silnie związany z tradycją. Latem w regionie Maramuresz odbywają się spotkania, podczas których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych siedmiogrodzkich wioskach takie spotkania przypominają bardziej targi poprzedzające uroczyste i huczne weseliska, które organizuje się przeważnie na jesieni (http://rumunia.lovetotravel.pl/tradycje_w_rumunii). A samo weselisko? Kto chce uczynić zadość tradycji, zaprasza na wesele mówców, pieśniarzy, muzyków i tancerzy. Gościom przygrywa kapela składająca się z muzyków noszących regionalne stroje, którzy grają regionalną muzykę! Co ciekawe, wszyscy weselnicy znają kroki minimum 3-4 tańców, a jeśli nie, to uczą się podczas przyjęcia. Wesele trwa do białego rana. Około północy świadek wraz z kolegą kradną pannę młodą na około 1,5 godziny - zabierają ją na spacer lub drinka. Pan młody telefonicznie negocjuje okup (najczęściej wystarcza drink) i złodzieje przyprowadzają młodą żonę z powrotem.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Rumuńskie wesele". Zebrane eksponaty, materiał fotograficzny i audiowizualny pozwolą skonfrontować wiedzę na temat rumuńskiej tradycji ślubnej i weselnej z informacjami i opisami coraz częściej obecnymi na blogach i portalach podróżniczych. Swoje liczne zbiory udostępniło nam Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie (Narodowe Muzeum Chłopa Rumuńskiego) zaproszone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku do współpracy przy organizacji wystawy. Dzięki nim prześledzimy wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej (nasze "poprawiny"). Przedstawimy najważniejszych oprócz młodej pary bohaterów ceremonii: rodziców, świadków, osoby zapraszające do ślubu, kucharzy. Zaprezentujemy dziewiętnaście kompletnych kostiumów z różnych regionów Rumunii wraz z biżuterią używaną w czasie ceremonii ślubnej na terenach wiejskich w różnych częściach etnicznych kraju. Fotografie i materiał audiowizualny (m.in. tradycyjne pieśni) oddadzą tę specyficzną, pełną przywiązania do tradycji atmosferę. Nie zabraknie charakterystycznych przedmiotów weselnych: skrzyń posagowych, dywanów, tkanin oraz elementów wystroju wnętrza z weselnym dzbanem.

Cechą typową i nieodłączną rumuńskiego wiejskiego wesela jest muzyka i taniec. Dlatego podczas wernisażu wystawy zapraszamy na koncert, w czasie którego grający na skrzypcach Jacek Wesołowski i Tomasz Drabin - na akordeonie zaprezentują utwory inspirowane tradycyjną muzyką rumuńską. Melodie, których będzie można posłuchać stanowią swego rodzaju mały kalejdoskop rumuńskiej muzyki ludowej. Nasi wykonawcy zagrają na dwóch bardzo rumuńskich instrumentach: skrzypcach i akordeonie. Wydaje się, że właśnie one (a zwłaszcza skrzypce) są kwintesencją tradycyjnej muzyki rumuńskiej. Inne instrumenty tradycyjnie stosowane w muzyce tego kraju to cymbały, kontrabas, klarnet i instrumenty pasterskie, np. piszczałki. W rumuńskiej muzyce popularnej zakorzeniło się wiele pieśni ludowych. Warto tu wymienić największą pieśniarkę rumuńską: Marię Tanase. Pieśni ludowe w opracowaniu instrumentalnym również usłyszą Państwo na wernisażu. Pieśni i tańce, które zaprezentujemy (czardasze, hory itd.), są z pewnością znane wszystkim Rumunom i chociaż wykonanie naszych muzyków, pochodzących przecież z innej kultury, jest interpretacją tradycyjnych utworów rumuńskich, to jednak z pewnością zachowa jak najbliższy duchowi rumuńskiemu autentyczny styl.

Wystawie będzie towarzyszyć bogata oferta edukacyjna przygotowana przez zespół Oddziału Etnografii MNG we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej informacji wkrótce.

Kurator wystawy: Waldemar Elwart
Aranżacja wystawy: Grupa Gdyby

Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii
Współorganizator: Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie
Partner: Globaltica, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ile scen będzie mieć budowany Gdański Teatr Szekspirowski?