• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Rozmowy o wolności - Mazur, Smoleński

W dniach 7-8 listopada 2018 w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na rozmowy o wolności pod hasłem "Po co nam wolność?".

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 120 - 350 zł
wrz 4

środa, godz. 15:00

bilety 10 zł
Ludzka istota staje się osobą przez to, że wyrasta w danej kulturze. Narodowa tożsamość obejmuje wspólne dziedzictwo takiej jak historia, literatura, ojczysty język aż wreszcie wspólne życie razem w obrębie społeczności. Tożsamość ta dla jednych (osób czy wspólnot) może być bardziej, dla innych mniej ważna. Na drodze wartościowania jej istnieje ryzyko popadnięcia w groźną przesadę czy wreszcie dokonania politycznego podziału

Rodzi się zatem pytanie czy pomiędzy unitaryzmem a nacjonalizmem możliwa jest postawa, która z jednej strony unika wrogości wobec innych narodów, z drugiej zaś ratuje przed beznarodowościowym monolitem? Jeśli tej przesady uda się uniknąć, tożsamość narodowa staje się naturalną konsekwencją faktu, że człowiek, jak to ujął Arystoteles, jest zwierzęciem społecznym. I to w tej realności musimy zmierzyć się z różnymi światopoglądami oraz osobistymi refleksjami na temat rodzących się pytań:

- Czym jest ojczyzna?
- Czy to jest naprawdę moja ziemia?
- Czy chcę na polskiej ziemi żyć, mieszkać?
- Co mnie tu właściwie trzyma i dlaczego tak silnie? Rodzina, przyjaciele? A może unikalna mieszanka klimatu, krajobrazu, światła, koloru nieba?
- Czy wolność jest najważniejsza?
- Na czym mógłby polegać zdrowy kompromis pomiędzy unitaryzmem, a nacjonalizmem? Jakie wynikałyby z niego nasze moralne zobowiązania?
- i wreszcie...
PO CO NAM W O L N O Ś Ć ?

Program:

7 listopada 2018 (środa), godz. 18.00-19.30
- rozmowa o wolności z filozofem dr Tomaszem Mazurem, pisarzem, współczesnym stoikiem.
Wstęp wolny


Świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, które dla wielu jest przede wszystkim świętem wolności. Ale czym jest wolność według filozofów?

Tomasz Mazur (ur. 1972) - współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów zorientowanych na popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia. Od roku 2017 jest zaangażowany w projekt Stoic Way, w ramach którego uruchomiony został kurs praktyki stoickiej online. Wydał szereg książek popularyzujących filozofię jako taką, a także filozofię stoicką.

8 listopada (czwartek), godz. 18.00-19.30
- rozmowa o wolności z pisarzem Pawłem Smoleńskim, reportażystą, dziennikarzem.
Wstęp wolny


Paweł Smoleński - reporter, publicysta, od 1989 r. dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, "Gazeta Wyborcza" - lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem, Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew oraz Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) oraz Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła". Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 r. za książkę Pochówek dla rezuna, ukraińskiego orderu "za odwagę intelektualną", przyznawanego przez środowiska związane z lwowskim pismem "JJ".

Opinie

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?