• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rozmowa z cyklu Nauka Mówi - Czy grozi nam blackout?

Czy grozi nam blackout? Zmiana klimatu, pandemia, agresja Rosji na Ukrainę, drożyzna... Jak te czynniki wpływają na energetykę w naszym kraju? Na czym polega transformacja na ekologiczne źródła energii i czy będzie wystarczająca? Czy powinniśmy się przygotować na czas "bez prądu"? Hevelianum zaprasza do rozmowy z naukowcami, ekspertami i praktykami: Marcinem Popkiewiczem, dr hab. Sylwią Mrozowską, Jarosławem Kumięgą i Krzysztofem Lisem. Spotkanie z cyklu "Nauka Mówi" odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18:00 w Hevelianum na Górze Gradowej. Poprowadzi je dziennikarz Szymon Bujalski.

- Jako popularyzatorzy nauki staramy się w Hevelianum przekazywać wiedzę w sposób przystępny, ale i z dbałością o wysoki poziom merytoryczny. Przyglądamy się wyzwaniom współczesnej nauki i sprawdzamy, jak odpowiada na dynamiczne zmiany w świecie, jaki znamy - postpandemicznym, targanym konfliktami zbrojnymi, czy skutkami zmiany klimatu. Tym razem zapraszamy do rozmowy na temat gospodarki energetycznej. Uzbrojeni w dawkę wiedzy, zastanowimy się czy grozi nam blackout. - zapowiada dr Dorota Cieślicka z Hevelianum, koordynatorka projektu "Nauka Mówi".

"Nauka Mówi" to cykl rozmów Hevelianum z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Najbliższe spotkanie pt. "Blackout" będzie poświęcone możliwym przerwom w dostawie prądu na dużą skalę. Spotkanie odbędzie się w sali Haxo Wozowni Artyleryjskiej (I piętro) na Górze Gradowej. Będzie rejestrowane i możliwe do odtworzenia w ciągu 2 tygodni od publikacji na kanale YouTube i na Facebooku Hevelianum.

W dyskusji udział wezmą:

Marcin Popkiewicz
- dziennikarz naukowy, naukaoklimacie.pl
Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?", "Nauka o klimacie" oraz "Zrozumieć transformację energetyczną". Założyciel i redaktor portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat głównej nagrody "Dziennikarze dla klimatu 2015", "Economicus 2016" za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz "Promotor Energetyki Odnawialnej 2016". Wraz z zespołem redakcji "Nauka o klimacie" laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody "Popularyzator Nauki 2017". "Lider edukacji o zrównoważonym rozwoju" magazynu Forbes w 2022 r. Przewodniczący Komitetu Monitorującego projektów z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG - prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UG Politolog, menedżer projektów badawczych i prac rozwojowych. Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, specjalność: polityka energetyczna, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju (do 2022), członek Team Europe, członek Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UG. Prowadzi badania w obszarze społecznych i politycznych uwarunkowań rozwoju technologii energetycznych, zrównoważonego rozwoju, strategii, lobbingu i partycypacji. W tym zakresie opublikowała kilkadziesiąt prac naukowych. Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi województwa pomorskiego, prowadząc szkolenia i przygotowując ekspertyzy. Członkini Rady Innowacji ds. Offshore działającej w ramach Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku

Jarosław Kumięga - kierownik Referatu Planowania Energetycznego UMWP
Audytor energetyczny. Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania energią na poziomie samorządów lokalnych, szeroko rozumianej gospodarki energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej, projektów proekologicznych i termomodernizacyjnych. Posiada także wieloletnie doświadczenie inżynierskie związane z produkcją, przesyłem i dystrybucją ciepła w sieciach ciepłowniczych. Współpracuje z firmami projektowymi i konsultingowymi. Ostatnie 14 lat zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, gdzie zajmuje się aspektami dotyczącymi strategii i gospodarki energetycznej regionu.

Krzysztof Lis - bloger, domowy-survival.pl
Krzysztof Lis, rocznik 1983, z wykształcenia inżynier mechanik o specjalności energetyka cieplna, od 2010 roku współtworzy Domowy Survival, blog, kanał i podcast o przygotowaniach i strategiach na sytuacje awaryjne. Współautor książki o tym samym tytule. Chciałby swoim dzieciom i wnukom zostawić świat możliwie w małym stopniu zniszczony, z uwzględnieniem zmian klimatu.

Prowadzący:
Szymon Bujalski
- dziennikarz, prowadzący profile "Dziennikarz dla klimatu", które obserwuje ponad 25 000 osób na Facebooku i ponad 55 000 osób na Instagramie. Współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi portal Ziemia na Rozdrożu. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaangażowany w tematykę zmian klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt.

Patronat medialny: Trojmiasto.pl i gdansk.pl

Opinie

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?