stat
Impreza już się odbyła

Rozmowa z Elą Kinowską Sopot Beach

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki galerii kultury multimedialnej na wieczór autorski z Elą Kinowską, autorką niezwykłego albumu fotograficznego SOPOT BEACH przedstawiającego Sopot, jakiego Państwo nie znacie. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

SOPOT BEACH to cykl impresji fotograficznych wykonanych przez fotografkę Elę Kinowską między marcem 2020 a kwietniem 2021. Autorka codziennie rano spacerowała po sopockiej plaży, która stała się dla schronieniem, gdzie niespodziewanie zastała ją pandemia podczas podróży z Kanady do Kyrgzystanu.
Album otoczony jest opieką kuratorską Marioli Balińskiej, według której dla Eli Kinowskiej fotografowanie podczas codziennych spacerów okazało się sposobem na oswajanie trudnej rzeczywistości. Artystka snuje opowieść o poczuciu pustki, o samotności, o tęsknocie. Wykonane w tak niezwykłym czasie fotografie są dla niej również pretekstem do refleksji nad przyszłością. Linia horyzontu staje się umowną strefą graniczną, punktem odniesienia w oczekiwaniu na nowy świat, który przywróci dawne lub otworzy nowe możliwości. Człowiek na tych fotografiach pojawia się sporadycznie, jakby na marginesie prowadzonej przez artystkę narracji. Istotne jest to, co rozgrywa się pomiędzy lądem, niebem i morzem.

W malarskich ujęciach, w dynamice zmieniających się warunków pogodowych, w przypadkowo napotkanych przedmiotach obecnych w kadrach, każdego dnia wykonany zostaje inny zapis miejsca, a aparat w telefonie staje się narzędziem do przetwarzania zastanego świata w paletę barw.
Nieograniczona przestrzeń morza jest nie tylko obszarem artystycznej kreacji, ale także pretekstem do mentalnych podróży ku przeszłości, do wspomnień. Ilustrowany widokami sopockiej plaży stan osamotnienia i izolacji poprzez sztukę staje się osobistym fotograficznym pamiętnikiem.

Ela Kinowska - fotografka, filmowczyni, animatorka kultury. Wagabunda rejestrujący aparatem to, czego oko nie widzi. Mieszka w Sopocie, Ottawie i Biszkeku. Ma w swoim dorobku wystawy zbiorowe i indywidualne m.in.: w Polsce. Kanadzie, Rosji, Serbii, Meksyku i Kolumbii.

Informacja o biletach

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem: sopoteka@mbp.sopot.pl.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?