• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Romantyka Fryderyka - Yuchen Hua, Zining Lu, Bogdan Sakhniuk, Bartosz Wiśniewski i Maciej Gański

W każdą niedzielę czerwca o godz. 12:00 w patio przy ulicy Nowiny 2b, Scena Muzyczna GAK kolejny raz zorganizuje plenerowe spektakle słowno-muzyczne pod nazwą "Romantyka Fryderyka". Na darmowych wydarzeniach wystąpią artyści, którzy na fortepianie wykonają najbardziej znane, ale także i mniej popularne, utwory Chopina. Swoje umiejętności w ciągu czterech koncertów zaprezentują artyści pochodzący z Chin: Yuchen Hua i Zining Lu, Ukrainiec Bogdan Sakhniuk, a także wybitni polscy muzycy: Bartosz Wiśniewski, Piotr Pawlak, Karolina Nadolska i Maciej Gański. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

- W haśle "Romantyka Fryderyka" już drugi raz chcemy połączyć historię Parku Oruńskiego i postaci Friedricha Hoene, z muzyką naszego najwybitniejszego kompozytora. Poprzednim razem mieszkańcy Oruni chętnie przychodzili na te przyjemne dla ucha wydarzenia, chłonąc nie tylko atmosferę parku, ale i piękną muzykę klasyczną. Mamy nadzieje, że tak samo będzie i w tym roku - mówi Marcin Szeląg, specjalista ds. organizacji imprez i promocji w Scenie Muzycznej GAK.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Podobny okres życia, romantyczne wartości oraz... imię, niewątpliwie łączą te dwie osobistości. Fryderyka Chopina nikomu przedstawiać nie trzeba - to przecież najbardziej znany polski kompozytor i pianista, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków romantycznych w historii. Fryderyk Hoene natomiast to gdański kupiec, który nabył zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem na terenie obecnego Parku Oruńskiego, posiadłość tę odrestaurował w stylu romantycznym, a później przekazał swojej córce Emilii. To właśnie ona przekazała ten teren miastu i to jej imię nosi dziś Park Oruński.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia ,,Romantyka Fryderyka", wystąpią przed Wami:
5.06, godz. 12:00 - Yuchen Hua (Chiny), Zining Lu (Chiny), Bogdan Sakhniuk (Ukraina), Bartosz Wiśniewski (Polska) i gościnnie Maciej Gański (Polska),
12.06, godz. 12:00 - Piotr Pawlak (Polska),
19.06, godz. 12:00 - Karolina Nadolska (Polska),
26.06, godz. 12:00 - Maciej Gański (Polska).

Niedzielne wydarzenia 5 czerwca o godz. 12:00 rozpocznie występ pięciorga artystów: Yuchen Hua, Zining Luo, Bogdana Sakhniuka, Bartosza Wiśniewskiego oraz gościnnie - Macieja Gańskiego.

Yuchen Hua to pochodzący z Chin artysta, który już w wieku 8 lat wygrywał pierwsze konkursy pianistyczne. Dziś kontynuuje sukcesy w tej dziedzinie muzyki - w samym 2021 roku artysta zdobył m.in. prestiżowe wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021 w Krakowie oraz 2. Nagrodę na International Clara Schumann Competition. Zining Luo rozpoczęła swoją muzyczną działalność w wieku 4 lat, a obecnie jest studentką 3. roku studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jest także laureatką trzech pierwszych nagród na trzech Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Hongkongu. Trzeci z występujących artystów to Bogdan Sakhniuk, który w ubiegłym roku rozpoczął studia w Gdańsku. Do jego głównych zainteresowań należy muzyka doby romantyzmu i neoromantyzmu, a od 2019 roku komponuje własną muzykę. Artystom będzie towarzyszyć Bartosz Wiśniewski - znany z ubiegłorocznych koncertów muzyk, laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, który w 2018 roku występował jako solista z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Wykonywał recitale solowe m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Na koncercie wystąpi również dr Maciej Gański, związany z naszym miastem pedagog, solista i kameralista.

Opinie

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?