• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Roman Komassa: Mały Książę nie będzie spektaklem jednego sezonu

Łukasz Rudziński
2 czerwca 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Opinie (6)
Roman Komassa Roman Komassa

Wielkimi krokami zbliża się największe wydarzenie teatralne sezonu dla małych widzów. Jedna z najpiękniejszych historii o miłości, "Mały Książę", już od soboty 5 czerwca na scenie Teatru Muzycznego. O tym, jak spektakl ten będzie wyglądać, z Romanem Komassą rozmawia Łukasz Rudziński.Nie pierwszy raz spotyka się Pan w teatrze z książką Antoine'a de Saint-Exupéry'ego...

W 2003 roku zrealizowałem spektakl w formie teatru ruchu w Teatrze Logos w Łodzi. Jednak tematyka "Małego księcia" jest tak frapująca, a poetyka literatury tak piękna, że nie sposób do niej nie wracać. W tej opowieści jest wszystko, począwszy od narodzin po śmierć i to, co się dzieje z człowiekiem, który przechodzi przez różne sfery swojego bytu. Trzeba uchwycić te momenty, zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć na pytania "gdzie jestem", "co robię" i "dlaczego". Ten temat jest uniwersalny i dotyczy każdego z nas.

Jak wytańczą nam "Małego Księcia" artyści Teatru Muzycznego?

Użyjemy różnych form ruchu - począwszy od tańca współczesnego z elementami układów Marthy Graham, po mój własny styl. Będą elementy tańca klasycznego w postaci Róży oraz czysto rewiowy numer z różami. Wykorzystujemy też technikę stepu, jazzu, modern, kontakt improwizację - to daje nam olbrzymi wachlarz możliwości. Nie będzie to spektakl jednej formy ruchu, bo poprzez jego zróżnicowanie, chcę przyciągnąć uwagę widza, stworzyć spektakl wielowymiarowy.

Zamierza pan utrzymać uwagę małych widzów tylko tańcem?

Oczywiście używamy także słowa, rekwizytów, muzyki na żywo, śpiewu i wokaliz. Nie ma możliwości, aby tekst "Małego Księcia" zabrzmiał w w takim przedstawieniu w całości. Wiele wątków zaistnieje tylko w obrazach. Postaci będą podkreślone również poprzez kostium. Jeśli chodzi o samą dramaturgię spektaklu, starałem się utrzymać się credo książki. Koncentrujemy się na głównym temacie - Pilot, który od początku styka się z Małym Księciem i pozostaje w sferze tajemnicy przed faktem życia i śmierci. Pojawią się też multiprojekcje, choćby projekcja pięknych mgławic.

Spektakl grywany będzie w bloku porannym. Kieruje go Pan zatem tylko do młodego widza?

Samo przesłanie "Małego Księcia" jest niezwykle proste i zrozumiałe. Są pewne elementarne, proste obrazy, które będę chciał pokazać. Pomimo ciężaru tematu, pokażemy je w wesołym stylu, aby bez trudu mógł je odebrać młody widz, nawet pięcioletnie dziecko, które nie zwraca uwagi na kwestie filozoficzne. Ale wierzę, że ten spektakl trafi także do starszych. To najtrudniejsze zadanie dla reżysera i choreografa - stworzyć taki spektakl, żeby najmniejszy widz i dorosły znaleźli w nim coś dla siebie. Nie chcę robić spektaklu tylko jednego sezonu.

Spektakl

7.2 59 ocen

Mały Książę

teatr tańca, teatr dla dzieci

Miejsca

Spektakle

Opinie (6)

 • A urzędnicy w Gdańsku zamiast na teatr wydają kasę na kolorowe jarmarki

  i dziwicie się że z nas się śmieją ?
  Wyczytajcie z twarzy prezydenta Adamowicza lub lisickiego co sądzą o ostanim przedstawieniu w Gdańskim teatrze normalnie żenada. Faceci nie mają pomysłu na nic i tylko grzeja stołki. Pojdzcie na wybory bo jak nie to macie nadal gwarancje na kolorowe jarmarki dzwonki pomniki i fuchy dla zasłużonych

  • 12 1

 • sory (3)

  ale w krotkich spodenkach to dzieci male czytaja ksiecia a duze dzieci to czegos dojrzalszego za taka kase oczekuja

  • 0 9

  • ;] (2)

   Drogie dorosłe dziecko,
   rzeczywiście jeszcze nie dorosłeś. bo "Mały Książę" to niby Bajka, ale ma drugie ukryte znaczenie i pełno w nim metafor i złotych myśli , które zmuszają do refleksji nad życiem jak choćby słynne hasło które pojawiło się na plakatach w autobusach: "Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś" .Jeśli za swoją kasę oczekujesz czegoś dojrzalszego to nie wiem idź może do burdelu skoro to przedstawienie to dla Ciebie jest dziecinada. raczej wyrosłe dziecko, które chcesz być dorosłe;]

   • 7 1

   • nie tlumacz deklowi, mam 30 lat i kika dni temu po raz kolejny ja sobie przeczytalem :)

    super :)

    • 6 0

   • Jako dziecko nie lubiłem tej książki bo jej nie rozumiałem, teraz uwielbiam.

    Szkoda, że nie będę mógł być na tej Sztuce. To wielka odwaga wystawiać to przedstawienie bo książka jest rewelacyjna, mam nadzieję, że Sztuka będzie przez duże S.

    Pozdrawiam

    • 2 0

 • To jedna z najpiękniejszych literackich opowieści. Wierzę, że w muzycznym pokażą klasę i nie zamordują Wielkiej Sztuki.

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?

 

Najczęściej czytane