• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Roman Cieślewicz - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać

Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki na wystawę pt. "Roman Cieślewicz - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać".

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
Wystawa czynna: 15 listopada 2013 - 12 stycznia 2014,
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00.

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt.: "Roman Cieślewicz - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać" zostanie zaprezentowanych 130 obiektów jednego z mistrzów "polskiej szkoły plakatu", plakacisty, grafika - Romana Cieślewicza. Oprócz plakatów można będzie podziwiać także inne dzieła: druki wydawnicze, rysunki, fotomontaże i kolaże, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz dzieła będące własnością Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Roman Cieślewicz urodził się 13 stycznia 1930 we Lwowie, zmarł 21 stycznia 1996 w Paryżu. W latach 1942-1946 pobierał naukę w Szkole Sztuk Pięknych we Lwowie. W 1946 osiedlił się z rodziną w Opolu. Przez rok pracował w cementowni Groszowice a następnie od 1947-1949 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Po maturze podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1949-1954). Dyplom obronił w 1955. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (WAG) i współpracę z Centralą Wynajmu Filmów (CWF) Czytelnikiem, Iskrami i innymi wydawnictwami. W latach 1959-1963 był redaktorem graficznym miesięcznika "Ty i Ja". W 1963, wraz z żoną, rzeźbiarką Aliną Szapocznikow, wyjechał z Polski i poprzez Niemcy i Włochy dotarł do Paryża, w którym osiedlił się na stałe. Nawiązał tam współpracę z licznymi wydawnictwami, pełnił funkcję grafika i redaktora artystycznego "Elle", "Vogue", "Opus International", agencji reklamowej M.A.F.I.A., kwartalnika "Kitsch", którego był założycielem. Współpracował też z Centrum Kultury im. Georges'a Pompidou opracowując dlań katalogi wielkich wystaw problemowych jak "Paryż-Berlin", "-Moskwa", "Paryż-Paryż", "Presences polonaises".

Cieślewicz zajmował się również pracą dydaktyczną na dwóch paryskich uczelniach artystycznych. W latach 1973-1975 prowadził Pracownię Form Wizualnych w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs , a od 1975 prowadził Pracownię Grafiki dla roku dyplomowego w École Supérieure d'Arts Graphiques, następczyni słynnej Académie Julian.
Był członkiem ZPAP - od 1956, AGI - od 1967, ICTA - od 1967 oraz Grupy Panicznej (Groupe Panique) w Paryżu.

Kurator wystawy: Zdzisław Schubert
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Patroni medialni: Trójka Polskie Radio, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, In Your Pocket, trójmiasto.pl, Wrota Pomorza.

Opinie

Sprawdź się

Skąd się wzięły pierwsze szklane bombki?