• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Robert Sochacki - Wybudzanie Systemu / System awakening - wystawa (1 opinia)

Robert Sochacki
Wybudzanie Systemu / System awakening

interaktywna instalacja świetlna
Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Robert Sochacki

Rozprawa doktorska:
Wybudzanie Systemu
Sztuka jako złożona forma wystawiennicza.
Dzieło sztuki jako interaktywna przestrzeń twórcza.
promotor prof. Robert Florczak

Głównym założeniem projektu jest ustanowienie "przestrzeni spreparowanej" poprzez stworzenie takiego obiektu, który swoją ingerencją w określone miejsce publiczne będzie inspirował użytkowników danej przestrzeni. Tworząc dzieło site-specific artysta nadaje znaczenie także miejscu, w którym umieszczona jest instalacja.

"Klatka schodowa, to miejsce przejściowe, miejsce przemieszczania się, miejsce tymczasowe i miejsce publiczne. Tam się nie przebywa, jesteśmy w drodze i na chwilę, a jednocześnie jest to łącznik spajający poszczególne pomieszczenia i piętra. Ta przestrzeń do nikogo nie należy, jest tymczasowa i jest niczyja. Instalacja, która w tym polu niczyim zamieszkała, nabiera również znaczenia metaforycznego. Należy tak jak i klatka schodowa - do każdego i do nikogo. Nie jest moja a jednak zatrzymuje mnie w biegu(...)"
*prof. Elżbieta Wernio Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, cytat z recenzji pracy doktorskiej.

Autor instalacji zaznacza, że Interesuje go proces zespolenia się z dziełem sztuki; zespolenia poprzez odczuwanie i intuicję, a nie przez intelektualne rozumienie.
W ten sposób widz i system na drodze interakcji (oddziaływania na siebie) stworzą za każdym razem nowe, osobiste dla każdego dzieło.

"Istotne dla realizacji Sochackiego /jest to/, że człowiek, a być może nawet byt nie-ludzki jest w stanie wybudzić system. Sochacki zestawia Arystotelesa z Kantem, przeciwstawiając jednakże kantowską subiektywną estetykę dzieła sztuki na rzecz Gadamerowskiej istoty zespolenia się z dziełem czyli przestrzenią, co przekłada się na istotę sprawstwa. Sochacki, wspólne działanie z widzem, jedność, traktuje nadrzędnie."

*dr hab. Michał Minor, prof. ASP Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
cytat z recenzji pracy doktorskiej.
"tkwimy w tym razem / we are in this together" Rosi Braido7

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • nie znam sie

    ale ta akurat "wystawa" czy obiekt sztuki mi sie podoba. Widzialem cos podobnego w muzeum sztukii wspolczesnej w niemczech wiec fajnie, ze u nas tez powstaja takie rzeczy. Polecam

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: