• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Robaczki w tarapatach i pod okiem Straży Miejskiej. O "Jaśku i Małgośce, czyli uważaj, robaczku!"

Łukasz Rudziński
30 stycznia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Opinie (13)
"Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" jest edukacyjną bajką z pouczeniem zamiast morału. Jasiek (Piotr Kłudka) częściej wpada w tarapaty od siostry Małgośki (Magdalena Żulińska), ale wspólnie udaje im się znaleźć sposób by, wyjść z opresji. "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" jest edukacyjną bajką z pouczeniem zamiast morału. Jasiek (Piotr Kłudka) częściej wpada w tarapaty od siostry Małgośki (Magdalena Żulińska), ale wspólnie udaje im się znaleźć sposób by, wyjść z opresji.

Bajkę o Jasiu i Małgosi zna każde dziecko. Jednak dwa małe robaczki - Jaśka i Małgośkę - poza ogólnym zarysem fabuły bajkowej historii, niewiele z nimi łączy. To dwa rezolutne, małe robaczki, które nie słuchają się rodziców, a przez to wpadają w przeróżne tarapaty. Zgrabny i pełen wdzięku spektakl Teatru Miniatura kończy się krótką pogadanką ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa.Twórcy przedstawienia "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" dość luźno inspirowali się baśnią braci Wilhelma i Jacoba Grimm. Poza spotkaniem ze złą czarownicą, pozostał motyw wędrówki przez las, choć powody, dla których robaczki wyruszają w podróż, i ich losy całkowicie różnią się od baśniowego pierwowzoru.

Rodzice posłali swoje pociechy do szkoły, nakazując im nie zbaczać z drogi. Okazuje się jednak, że robaczki niezbyt lubią matematykę, zwłaszcza wtedy, gdy czeka ich sprawdzian, na który się nie przygotowały. Dlatego Małgośka przekonuje Jaśka, by zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, poszli się poopalać nad stawem. Wagary stają się dla nich prawdziwą szkołą przetrwania, bo nierozważne robaczki co chwila pakują się w tarapaty: przechodzą przez drogę w nieoznakowanym miejscu, napotykają groźnego wilka i chętnie idą z tajemniczą nieznajomą do jej chatki. O tym, że zabawa może skończyć się bardzo źle, przekonuje się Jasiek, który niemal staje się przynętą na ryby.

Rezolutne robaczki, Jasiek i Małgosia, podczas swojej przygody spotkają wiele dziwnych stworzeń. Jednym z nich jest Pan Gąsienica (Andrzej Żak, w środku). Rezolutne robaczki, Jasiek i Małgosia, podczas swojej przygody spotkają wiele dziwnych stworzeń. Jednym z nich jest Pan Gąsienica (Andrzej Żak, w środku).
Podczas swoich przygód Jasiek i Małgośka spotykają szereg nietypowych stworzeń. Naburmuszony Pan Gąsienica kompletnie nie zna się na żartach i czeka tylko, aż przepoczwarzy się w pięknego motyla. Głodny Wilk wzgardzi kanapeczkami Jaśka, ale samym Jaśkiem już niekoniecznie. Czarownica bez trudu zaprowadzi robaczki do swojej chatki, gdzie nie czeka ich nic dobrego, zaś spotkana później Dobra Wróżka potrafi wyczarować rozwiązanie problemów...

Wszystkie te role i rólki epizodyczne, wraz z wizerunkiem obojga rodziców robaczków oraz Słońca, bardzo udanie, z wdziękiem kreuje Andrzej Żak - narrator opowieści. To na nim skupia się niemal cały dowcip sytuacyjny spektaklu. Jego kolejne kreacje bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co ciekawe, by pouczyć małych widzów, aktor czasem przerywa scenę i wyjaśnia, jak należy się odpowiednio zachować (często inaczej niż bohaterowie spektaklu).

Jednak walor edukacyjny bajeczki o nieposłusznych robaczkach spoczywa przede wszystkim na Magdalenie Żulińskiej i Piotrze Kłudce, odtwórcach tytułowych ról i pomysłodawcach spektaklu. Trafiają oni do dzieci dzięki bardzo wdzięcznym robaczkom - lalkom typu muppety, animowanym za pomocą rąk aktorów oraz bardzo efektownym, działającym na wyobraźnię dzieci maskom (rodziców, wilka, czarownicy), wykonanym przez Agatę Żukiewicz.

Integralną częścią spektaklu jest pouczenie w wykonaniu przedstawicieli Straży Miejskiej w Gdańsku, którzy informują dzieci m.in., jak należy się zachować po zgubieniu się w centrum handlowym, czy jak reagować na atak groźnego psa (na zdjęciu). Integralną częścią spektaklu jest pouczenie w wykonaniu przedstawicieli Straży Miejskiej w Gdańsku, którzy informują dzieci m.in., jak należy się zachować po zgubieniu się w centrum handlowym, czy jak reagować na atak groźnego psa (na zdjęciu).
Małgośka w wykonaniu Magdaleny Żulińskiej to ciekawski, odważny i bardziej dojrzały od braciszka robaczek. Jasiek, grany przez Piotra Kłudkę, jest bardzo naiwny, jednak ujmuje szczerością i prostolinijnym charakterem. Oba robaki budzą sympatię dzieci właściwie od pierwszej sceny, gdy wyłaniają się zza kredensu (prościutka, zabawna, momentami bardzo plastyczna scenografia Andrzeja Żaka). Jasiek Piotra Kłudki jest ciekawszy i bardziej wyrazisty od Małgośki Magdaleny Żulińskiej. Oboje aktorzy najlepiej jednak prezentują się w duecie, choć Jasiek wydaje się bardziej przebojowy.

Przygody robaczków - wtargnięcie na jezdnię, uleganie przypadkowo spotkanej osobie, atak groźnego zwierzęcia, stanowią podstawę krótkiego omówienia ze strażnikami miejskimi, zaproszonymi do stałego udziału w spektaklu, prezentowanego zamiast morału bajki. Występ strażników na koniec przedstawienia zawiera elementy performatywne, choć jest przede wszystkim interaktywnym pouczaniem dzieci, które dowiadują się, jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrożenia. Właśnie połączenie spektaklu teatralnego i pouczenia na temat bezpieczeństwa dzieci stanowi największą wartość przedstawienia.

W formie krótkiej pogawędki na temat sytuacji pokazanych w spektaklu, strażnicy miejscy informują dzieci o tym, jak reagować na propozycje ze strony obcych i różne niebezpieczeństwa. Nieco traci na tym płynność całego przedstawienia, którego scenariusz (autorstwa Magdaleny Żulińskiej i Piotra Kłudki) miewa słabsze momenty również wcześniej (przesadnie rozbudowany jest na przykład fragment o puszczaniu bąków). Niemniej, "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" zbiorowo wyreżyserowany przez aktorów, okazuje się wartościową propozycją, gdzie szale teatralne i edukacyjne udało się zapełnić w równym stopniu. Dzięki temu powstała barwna bajka, którą dzieci mają szansę zapamiętać na długo.

Spektakl

Miejsca

Opinie (13) 1 zablokowana

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Świetny, edukacyjny spektakl! Polecam!

  W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję zobaczyć ten spektakl z rodzinką. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, świetna gra aktorska, choreografia, oprawa muzyczna na doskonałym poziomie. Ciekawa edukacyjna koncepcja przedstawienia. Miło spędzony czas. Czasami warto się zebrać i zwyczajnie ruszyć z domu bo duże rzeczy dzieją się obok nas :) Polecam spektakl!!

  • 20 1

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Spektakl bardzo fajny duzo humoru ale tez nauki dla dzieci bardzo dobra gra aktorów super maski i lalki. Godne polecenia .

  • 21 1

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Gorąco polecam spektakl! Świetnie bawiliśmy się całą rodziną! Było śmiesznie, pouczająco i bardzo kolorowo :) Warto się wybrać!!!

  • 21 0

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Brawo

  Bardzo zabawny i pouczający spektakl.
  Pozdrawiam wszystkich twórców

  • 18 1

 • No i dobrze :)

  • 6 1

 • Czy na tym spektaklu strażnicy m. tłumaczą, (2)

  dlaczego lubią walić mandaty babci za pietruszkę, i dlaczego nie wolno ich zlikwidować ?

  • 5 25

  • Nie, te sprawy sa omawiane na późniejszym spektaklu dla starszych widzów

   pt. "Wesołe szczurki"

   • 1 3

  • Skończ z tym wysyłaniem babci z pietruszką na ulicę. W twoim wieku trzeba już samemu na siebie zarabiać.

   Jakoś nie widzę na ulicach w Gdańsku babć z pietruszką. Poza twoją oczywiście.

   • 6 1

 • Jedno ale (2)

  Spektakl świetny, brawurowo zagrany, salwy śmiechu u dzieciaków i dorosłych - bardzo polecam.

  Jedno ale - czy wplatanie wątku puszczania bąków było konieczne? Rozumiem, że dzieci to bawi, ale fajnie jakby z nie kojarzyły teatru z rozrywką fekalną. Chyba że to podkład pod twórczość ekipy z Teatru Wybrzeże, żeby oswoić publikę z "dorosłą" sztuką?

  • 9 27

  • za co minusy? (1)

   Czy czytelnicy trojmiasto.pl lubią sztuki o puszczaniu bąków?

   • 4 1

   • Ciemny lud wszystko kupi. Im bardziej to będzie ciemne (jak w oku mordoru), tym chętniej to kupi.

    • 2 6

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Brawo!

  Brawo Miniatura! Nareszcie ciekawa propozycja dla dzieci.... powrót do korzeni, proste ale zabawne przedstawienie. Zabawa zapewniona. Polecam.

  • 6 0

 • Opinia do spektaklu

  Zobacz spektakl Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

  Super!

  Byłam na spektaklu z dwoma synami,6 i 8 lat. Obaj byli zachwyceni, świetnie się bawili, była swoista interakcja między dziecięcą publicznością a aktorami. Oboje aktorów zagrało po prostu fenomenalnie, nawet dorośli mieli ubaw z tekstów i charakteryzacji kolejnych postaci. Największą niespodzianką była wizyta panów strażników miejskich po zakończonym przedstawieniu i ich prelekcja o bezpieczeństwie opowiedziana z resztą bardzo ciekawie i z humorem oraz przy zaangażowaniu dzieciaków. Bardzo polecam ten spektakl. Moi chłopcy jeszcze przez całe popołudnie dywagowali o robaczkach i ich przygodach oraz ich zabawnych powiedzonkach.

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy w obecnej siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w czasach powojennych, prowadzona była działalność sportowa?

 

Najczęściej czytane