• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Retrospektywa. Piotr Szwabe vel Pisz - wystawa (1 opinia)

Zapraszamy na wystawę twórczości Piotra Szwabe, którą będzie można oglądać do 26 września w artystycznej przestrzeni WL4 w Gdańsku. 19 września odbędzie się wernisaż oraz performance muzyczny Tomasza Kopera i Macieja Sadowskiego (kontrabas).

25 października - 8 listopada 2024, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W twórczości Piotra Szwabe pytania o sztukę: co właściwe nią jest, kiedy nabiera ona uniwersalnego sensu, gdzie jest zapisem stanu emocjonalnego artysty, gdzie publicystyką lub performatywnym wygłupem nabiera szczególnego wymiaru. Z jednej strony Szwabe jest twórcą z międzynarodowym akademickim wykształceniem. Malarzem sztalugowym o rozpoznawalnym stylu, twórcą murali i poetą, który bierze udział w artystycznym obiegu. Animatorem kultury, który na Zaspie, stworzył jedne z najlepszych gdańskich murali spikslowany portret Lecha Wałęsy (2008) na bloku, w którym mieszkał oraz wyjątkową interpretację Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga (2017). Ma swoją notę w Wikipedii a jego wiersze można przeczytać w Internecie. Z drugiej strony jego obrazy sprawiają wrażenie amatorskich i prymitywnych technicznie, a niektóre z tekstów są nieznośnie pretensjonalne. Ta nieliniowość, koegzystencja przebłysków geniuszu i warsztatowych błędów, to artystyczna wariacja na temat zasady nieoznaczoności Heisenberga. U Szwabe nie da się jednocześnie złożyć w całość emocji formy i ładunku komunikacyjnego sztuki. Artysta wpadając w jeden z tych wymiarów, traci drugi. Każdy może też widzieć jego prace na swój sposób to, co dla jednego widza będzie zapisem przejmujących emocji dla kogoś innego będzie czystą informacją lub symbolem. Tak czy siak wymiary wizualnej twórczości Szwabe, tak jak w fizyce kwantowej, nie komutują się. Z tego samego powodu nie można też określić jakim jest on poetą czy prozaikiem. Jedyny klucz to on sam i jego postawa wobec rzeczywistości. Dlatego od 25 lat niezmiennymi składnikami jego prac są szczerość i nonkonformizm brak ukłonów wobec świata. Sztuki i tego wokół nas.

Kurator wystawy - Przemysław Jędrowski.

Obowiązkowo w czasie trwania wernisażu i samego zwiedzania w związku z epidemią, zakrywamy usta i nos, dezynfekujemy ręce i trzymamy niezbędny dystans między innymi uczestnikami.

Opinie (1)

  • Super, miejsce z klimatem, tym bardziej ciekawy jestem wystawy, do zobaczenia

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od: