Wiadomości

stat

Retro potańcówka na Dolnym Mieście

Retro Dolne Miasto 2019:

"Retro Dolne Miasto" to impreza, która od czterech lat, zawsze w pierwszej połowie września, przenosi nas w przeszłość. Wydarzenie rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku niestety nie dopisała pogoda, więc nie było tłumów, ale mimo deszczu mieszkańcy i miłośnicy Dolnego Miasta zgromadzili się w rejonie ulic Reduta i Kurza, aby świętować.Retro Dolne Miasto zapowiadaliśmy w Kalendarzu Imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10.

- Widzi pani to okno? Mieszkałam tam przez sześćdziesiąt lat. Dzisiaj już nie mieszkam, ale mieszkałam... - powiedziała nam jedna z uczestniczek wydarzenia, wskazując na jeden z niszczejących już budynków.
Takich osób, zarówno aktualnych mieszkańców, jak i tych, którzy Dolne Miasto pamiętają ze swojej młodości, na terenie imprezy było więcej. Niektórzy byli otwarci na rozmowę i chętnie dzielili się wspomnieniami o swojej dzielnicy sprzed kilkudziesięciu lat. "Retro Dolne Miasto" jest więc doskonałą okazją do dialogu międzypokoleniowego i wspólnej zabawy. Niektórzy z gości na ten dzień wybrali kreacje w stylu retro, dzięki czemu impreza zyskała magiczny wymiar. W otoczeniu starej architektury i zabytkowych aut, w tym również czerwonego Ikarusa, można było poczuć ducha dawnych czasów.

W tym roku gościem specjalnym, który uświetnił wydarzenie swoją obecnością, był aktor i piosenkarz Bohdan Łazuka. Zaśpiewał kilka znanych piosenek, m.in. "Bo to się zwykle tak zaczyna". Chwilę później parkiet pod zadaszeniem zamienił się retro potańcówkę. Do tańca przygrywała Detko Band Orchestra. Był jazz tradycyjny, swing i muzyka taneczna z całego świata.

Równolegle, na scenie głównej, występ rozpoczęli Skaldowie, prezentując swoje największe przeboje. Zagrali m.in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "W żółtych płomieniach liści" czy "Prześliczna wiolonczelistka". W tym samym czasie, nieopodal sceny głównej, zespół DownTown Brass grał na instrumentach, zachęcając uczestników do tańca.

Bohdan Łazuka śpiewa na Dolnym Mieście:


Był również Zakątek Retro, gdzie miłośnicy historii mogli obejrzeć wystawę starych pocztówek i zdjęć ze zbiorów Opowiadaczy Historii. Chętni mogli wybrać się na spacer po okolicy z przewodnikiem. Nie zabrakło również FotoWehikułu, który łącząc nasze zdjęcie ze starą pocztówką, przenosił w czasie.

Imprezy taneczne w Trójmieście


Tegoroczna edycja "Retro Dolne Miasto" połączyła siły z Festiwalem Smaków Food Trucków. Na terenie imprezy stanęły: Cukinkot, Zrollowane, O rety! Krewety, Churros Amigos oraz Surf Burger. Spragnieni mogli napić się świeżo wyciskanej lemoniady oraz kawy. Nie zabrakło również stoisk z piwem.

Wieczorem, na scenie głównej wystąpili: L.U.C & Rebel Babel, Bovska oraz Oddział Zamknięty. Wstęp na imprezę był bezpłatny.

19

września

Kino Letnie Kino Polska Gdynia, Plac Grunwaldzki

26

września

01

października

HIROMI Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

"Solid Gold" wycofany z konkursu głównego FPFF
"Solid Gold": ciąg dalszy zamieszania
"Skiety&Klapki": tajemniczy raper Kabe nagrał teledysk w falowcu
Tajemniczy raper nagrał teledysk w falowcu

Kulinaria

Vouchery podarunkowe do restauracji: pomysł na prezent
Vouchery podarunkowe do restauracji

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?