• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928. Richard Teclaw spotkanie autorskie

Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928 to zbiór kilkudziesięciu tekstów, które ukazały się na łamach poczytnego dziennika Danziger Volksstimme w międzywojennym Gdańsku. Autorem reportaży sądowych był jeden z najpoczytniejszych dziennikarzy Wolnego Miasta Gdańska, Richarda Teclawa, który publikował je pod pseudonimem Ricardo.

Spotkanie z tłumaczem reportaży dr Januszem Mosakowskim poprowadzi dr Jan Daniluk. Spotkanie odbędzie się hybrydowo, transmisja do obejrzenia na FB IKM. Liczba miejsc w sieni IKM ograniczona.

Wyjątkowość Reportaży z Wolnego Miasta wynika nie tylko z ich formy niedługich tekstów napisanych często ze specyficznym humorem. Teclawowi, który był uważnym obserwatorem i miał świetne pióro, udało się ponadto namalować obrazy świetnie przedstawiające nie tylko półświatek przestępczy Wolnego Miasta Gdańska, ale szerzej całego społeczeństwa: obyczajowości, moralności, funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i służb policyjnych, wreszcie też dziś już praktycznie wymarłego języka ulicy dawnego Gdańska.

Dr Janusz Mosakowski - Założyciel i kierownik pracowni literaturoznawczej przy IFP UG Literackie Trójmiasto. Członek Pracowni Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie, Pracowni Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego, certyfikowany przewodnik trójmiejski.
Dr Jan Daniluk - Historyk, Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m. in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej oraz dziejami Prus Wschodnich (1933-1945). W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby Trzeciej Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane