• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatr Snów, Polska
Remus

"Remus" to plenerowe widowisko, którego scenariusz powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa", uznanej za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej. Zespół Teatru Snów przygotowywał się do realizacji przedsięwzięcia od kilku lat, gromadząc oryginalne kaszubskie rekwizyty oraz nawiązując współpracę z kaszubskimi twórcami ludowymi, wśród których należy wymienić Waldemara Faryno (współpraca scenograficzna, elementy rzeźbione). Specjalnie dobrana oprawa plastyczna oraz muzyczna jest ważnym elementem każdego spektaklu "Teatru Snów". W widowisku "Remus" zostaną użyte charakterystyczne dla teatru plenerowego środki: szczudła, duże formy plastyczne oraz ogień. Głównym elementem scenograficznym będzie wielofunkcyjnie używany tradycyjny drewniany wóz drabiniasty, co stanowi odwołanie do europejskiej tradycji ludycznych teatrów wędrownych.

W "Remusie" pojawiają się postaci z legend i podań kaszubskich: Smętek, Straszk, Śmierć, Stolemy a także mityczny Zapadły Zamek. Akcja spektaklu koncentruje się na misji tytułowego Remusa, która polega na obudzeniu świadomości historycznej i kulturowej w swojej Małej Ojczyźnie, na Kaszubach. Widowiskowa forma spektaklu uatrakcyjnia więc przekazanie prostej i czytelnej opowieści o konieczności kultywowania legend i obrzędów ludowych w zachowaniu tożsamości narodowej oraz krzewienia przywiązania do regionu.

Spektakl jest opowieścią o samotności niepozornego a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu. Należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski. Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić Zapadły Zamek, czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty, ale niepozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę, przekazuje tę ideę następcom.

o teatrze:
Teatr Snów pojawił się przy pracy Zdzisława Górskiego nad przedstawieniem "Album Snów", które powstało po warsztatach pantomimy, które zorganizowaliśmy jesienią 1983 roku w Domu Kultury na Suchaninie w Gdańsku. W lutym 1984 roku odbyła się premiera tego spektaklu, a 1-go lipca wspólnie z Teatrem Tako utworzyli Gdański Ośrodek Teatralny w Domu Kultury na Oruni. Grają na ulicach i w przestrzeniach zamkniętych. Na ich język teatralny składają się ruch, obraz, plastyka, rytm, muzyka. Ogromną wagę przykładają do starannie skomponowanych obrazów, ruchu wewnątrz tych obrazów i wreszcie do ich montażu. Żeby tworzyły poezję właściwą tylko teatrowi.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Zdzisław Górski
Projekty kostiumów: Maciej Wojcieszkiewicz
Wykonanie kostiumów: Anna Kozaryna i Krystyna Bienias
Wykonanie rzeźb: Waldemar Faryno
Muzyka: collage

Zdjęcia

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery