• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Remont Teatru Miejskiego na ostatniej prostej

Łukasz Rudziński
5 października 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Trwają prace remontowe w Teatrze Miejskim. Termin oddania najważniejszych prac upływa 10 października. Artyści wejdą na dużą scenę w drugiej połowie miesiąca, a już 7 listopada nastąpi otwarcie dużej sceny po remoncie premierą "Amadeusza". Trwają prace remontowe w Teatrze Miejskim. Termin oddania najważniejszych prac upływa 10 października. Artyści wejdą na dużą scenę w drugiej połowie miesiąca, a już 7 listopada nastąpi otwarcie dużej sceny po remoncie premierą "Amadeusza".

Sezon Teatru Miejskiego trwa już od kilku dni, jednak jak dotąd tylko na małej scenie. To efekt remontu, jaki przechodzi gdyńska scena dramatyczna. Wszystko wskazuje na to, że inauguracja dużej sceny, wraz z zakończeniem remontu, odbędzie się podczas premiery "Amadeusza" 7 listopada. Jedynie na fotele teatralne poczekać będzie trzeba dłużej.Czy warunki w Teatrze Miejskim były dla ciebie uciążliwe?

O remoncie Teatru Miejskiego w Gdyni pisaliśmy na początku czerwca.

- Liczymy na to, że aktorzy pod koniec września będą mogli wrócić do teatru. Trzeba jednak pamiętać, że to budynek z czasów II wojny światowej, którego oryginalne plany się nie zachowały. Nie wiemy, czy coś nas nie zaskoczy, bo tak gruntownego remontu tego budynku nikt tu nigdy nie przeprowadzał, a sam gmach jest bardzo tajemniczy i zaskakiwał nas już nie raz. Jeśli jednak wszystko pójdzie po naszej myśli, to pod koniec września będziemy mieli do dyspozycji budynek dużo bardziej przyjazny artystom, pracownikom teatru oraz naszym widzom - mówił nam w czerwcu Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.
Niedługo później okazało się, że prace nie zostaną ukończone tak szybko. To efekt przedłużających się procedur przetargowych i różnych komplikacji, jakie pojawiły się w toku prac. Ostateczny termin ukończenia remontu to 10 października.

- Okazało się, że pod sceną jest ruina. Musieliśmy zrobić nową wylewkę, a ta musiała wyschnąć, by można było kłaść deski sceny. Trwa obudowywanie zapadni i układanie desek. Równolegle sala jest malowana, zamontowano górne światło na widowni zamiast starych NRD-owskich lamp, zreperowano ścianę, która po likwidacji lamp zaczęła się kruszyć, częściowo wyrównano progi na widowni. Mamy też zamówioną wykładzinę, na której rozstawimy krzesła podczas premiery "Amadeusza" - wyjaśnia Krzysztof Babicki.
Właśnie kwestia siedzeń na dużej scenie nieoczekiwanie stała się największym problemem, ponieważ jedna z firm startujących w przetargu kwestionowała jego wyniki.

- Wygraliśmy sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej, ale zainteresowana firma ma jeszcze kilka dni na odwołanie. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, rozpiszemy nowy przetarg, a wybrany kontrahent będzie mógł przystąpić do produkcji foteli, na co potrzebuje około dwóch miesięcy. Realny termin montażu foteli to druga połowa grudnia, kiedy przez tydzień duża scena będzie wyłączona z użytku. Wcześniej spektakle na dużej scenie nasi widzowie oglądać będą na krzesłach, które będziemy pożyczać z Sali Koncertowej Portu Gdynia, Gdynia Arena lub Centrum Kultury w Gdyni, bo te instytucje dysponują krzesłami spełniającymi odpowiednie normy - mówi Wojciech Zieliński, dyrektor naczelny Teatru Miejskiego.
Zmiany dotyczą nie tylko dużej sceny. W całym teatrze - od biur, przez garderoby aktorów, po dużą i małą sceną - zainstalowano klimatyzację. Remont objął również same garderoby, które uzyskały m.in. nowe drzwi i ościeżnice. Trzeba było kuć ściany, ponieważ żaden otwór nie odpowiadał normom wymiarowym.

- Wymieniliśmy całą konstrukcję sceny, bo to nie tylko nowe deski, ale też oświetlenie i podłoga widowni, fotele oraz cała mała scena, która została wyrównana, ponieważ skuto podwyższenie, utrudniające aktorom grę i położono nową wykładzinę. Wystąpiliśmy już o dodatkowe dostawy energii na potrzeby klimatyzacji. Jeśli termin oddania prac, pomimo różnych komplikacji, zostanie utrzymany, to nie stracimy żadnego grania - cieszy się Krzysztof Babicki.
Przez cały październik teatr ma do dyspozycji tylko małą scenę, choć pierwotnie spektakle grane miały być także na Darze Pomorza, który niedawno odholowano na pilny remont. Na dużą scenę aktorzy Miejskiego oficjalnie wrócą 7 listopada, kiedy odbędzie się premiera "Amadeusza" Petera Shaffera w reżyserii Jacka Bały. Koszt remontu to przeszło 1 mln zł.

Miejsca

Spektakle

Opinie (8)

 • Rażąca , odpustowa elegancja.... (3)

  Na zewnątrz , znacznie lepiej od teatru prezentuje się nowa Biedronka w dawnej hali Startu.

  • 22 15

  • do vox61 (2)

   vox61 - człowieczku zakompleksiony
   jak masz problem to pojedź do Teatru i wyraź swoją opinię na ten temat wprost
   a nie kryj się za laptopkiem
   podaję CI numer - podjedź pogadamy - 58 660 59 20
   ojojoj - pewnie się rozpędziłem - bo pewnie nie wiesz gdzie jest teatr i nigdy tam nie byłeś a się wypowiadasz
   a w ogóle kim Ty jesteś, że możesz się na ten temat wypowiadać - czy masz jakiekolwiek pojęcie albo wykształcenie w tym kierunku, żeby opiniować takie rzeczy "...jogrzmocie" zza ekranu komputera !!

   • 12 18

   • brawo

    Vox61 ale się zrobił malutki
    Brawo antyde ...bil

    • 7 10

   • Nie wiem, czy kwestie gustu podlegaja slusznej ocenie tylko przez ludzi w tym kierunku wyksztalconych

    Rozumiem, ze elewacja Teatru reprezentuje jakis konkretny styl. Jednak ludzie maja prawo nie lubic jakiegos stylu.

    Np. symbolem seksu byla Merlin Monroe, ale ktos ma pelne prawo powiedziec, ze wygladala zbyt wprost i taka Audrey Hepburn bila ja pod kazdym wzdledem na glowe.

    Mi takze ta elewacja sie nie widzi. I co? Mam do tego prawo. Z innych kontrowersyjnych budynkow lubie ECS, nieszczegolnie przypada mi do gustu bryla TS i absolutnie nie moge sie doczekac efektu koncowego M2WS. Licze, ze bedzie to arcydzielo.

    I teraz jesli ktos chce ze mna porozmawiac dlaczego uwazam tak, czy inaczej - jestem chetny. Jednak do wlasnego zdania w tej kwestii mam prawo. Co wiecej - nie moge sie mylic. Jestem wlascicielem mojego gustu. Tyle, ze nie musze miec prawa narzucac komus swoich pogladow.

    • 15 4

 • ten teatr trzeba zamknąć (1)

  i niepotrzebnie wydatkowane pieniądze na jego utrzymanie przeznaczyć na Teatr Muzyczny w Gdyni. Gdynia daje coraz mnie pieniędzy na Muzyczny i tego nie da się zrozumieć bo to jest najlepszy teatr w Gdyni.

  • 7 32

  • a co z remontem muzycznego ?

   Przeciez jest pimpel nojka , dla mnie wrecz odwrotnie sytuacja sie ma

   • 4 2

 • oj wojewodo, wojewodo

  Parę lat temu planiści zapisali, że teren w Parku Europy jest przeznaczony na cele publiczne - m.in. Teatr Dramatyczny oraz inne związane z kulturą jak wskazywało przejęcie tego miejsca. Chodzi o potencjalną rozbudowę Forum Kultury Morskiej. Tego typu zapis wyklucza wznoszenie na prywatnych działkach nowych budynków. Problem polega jednak na tym, że w tej chwili Wojewoda i władze wojewódzkie nie mają żadnych konkretnych planów związanych z rozbudową Gdyni czy też innych uwag, wiec zablokowali pod pretekstem niby wyroku sądowego. Może więc do niej nie dojść nigdy. A teren zostanie zablokowany po wsze czasy. - Odmówiono nam prawa do KULTURY postawienia nowego z prawdziwego zdarzenia Teatru. Za to powstał już Teatr Szekspirowski, i w planie są dwie mediateki tak aby wyprzedzić Gdynie. Miasto nie chce też tej działki odkupić, bo w imię czego ma płacić dwa razy za tę sama działkę nawet jeśli była sprzedawana z naruszeniem jej wartości. Jeszcze troche a wojewoda każe Gdyni odpowiadać za Żołnierzy Wyklętych i wszystkie zbrodnie komunizmu ?

  Okazało się, że budynek tego Teatru jest w tak tragicznym stanie, iż żadna firma nie chciała się podjąć prac. Jedyne wyjście, to obciążyć Wojewodę kosztami remontu a także społecznymi utrudniającymi dostęp do kultury. W PO wszystko dzieje się w majestacie prawa i obywatelskości. Zapisy planu zagospodarowania przestrzennego są święte - żadnych nowych inwestycji w miejscu przeznaczonym na Kultury (w Parku) nie będzie. Nawet takich, jak wzniesienie budowli tych samych rozmiarów

  • 16 2

 • zburzyć!

  • 3 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Państwowa Galeria Sztuki, galeria sztuki współczesnej i tradycyjnej, mieści się w:

 

Najczęściej czytane