Wiadomości

stat

Remont Teatru Miejskiego na ostatniej prostej

Trwają prace remontowe w Teatrze Miejskim. Termin oddania najważniejszych prac upływa 10 października. Artyści wejdą na dużą scenę w drugiej połowie miesiąca, a już 7 listopada nastąpi otwarcie dużej sceny po remoncie premierą "Amadeusza".
Trwają prace remontowe w Teatrze Miejskim. Termin oddania najważniejszych prac upływa 10 października. Artyści wejdą na dużą scenę w drugiej połowie miesiąca, a już 7 listopada nastąpi otwarcie dużej sceny po remoncie premierą "Amadeusza". fot. Joanna Kurkowska / Trojmiasto.pl

Sezon Teatru Miejskiego trwa już od kilku dni, jednak jak dotąd tylko na małej scenie. To efekt remontu, jaki przechodzi gdyńska scena dramatyczna. Wszystko wskazuje na to, że inauguracja dużej sceny, wraz z zakończeniem remontu, odbędzie się podczas premiery "Amadeusza" 7 listopada. Jedynie na fotele teatralne poczekać będzie trzeba dłużej.



Czy warunki w Teatrze Miejskim były dla ciebie uciążliwe?

tak, z utęsknieniem czekam na wyższy komfort oglądania spektakli

48%

tak, ale spektakle rekompensują te niedogodności

22%

nie, w teatrze skupiam się na sztuce, a nie na skrzypiących fotelach czy nierównej podłodze

30%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 93
O remoncie Teatru Miejskiego w Gdyni pisaliśmy na początku czerwca.

- Liczymy na to, że aktorzy pod koniec września będą mogli wrócić do teatru. Trzeba jednak pamiętać, że to budynek z czasów II wojny światowej, którego oryginalne plany się nie zachowały. Nie wiemy, czy coś nas nie zaskoczy, bo tak gruntownego remontu tego budynku nikt tu nigdy nie przeprowadzał, a sam gmach jest bardzo tajemniczy i zaskakiwał nas już nie raz. Jeśli jednak wszystko pójdzie po naszej myśli, to pod koniec września będziemy mieli do dyspozycji budynek dużo bardziej przyjazny artystom, pracownikom teatru oraz naszym widzom - mówił nam w czerwcu Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni.
Niedługo później okazało się, że prace nie zostaną ukończone tak szybko. To efekt przedłużających się procedur przetargowych i różnych komplikacji, jakie pojawiły się w toku prac. Ostateczny termin ukończenia remontu to 10 października.

- Okazało się, że pod sceną jest ruina. Musieliśmy zrobić nową wylewkę, a ta musiała wyschnąć, by można było kłaść deski sceny. Trwa obudowywanie zapadni i układanie desek. Równolegle sala jest malowana, zamontowano górne światło na widowni zamiast starych NRD-owskich lamp, zreperowano ścianę, która po likwidacji lamp zaczęła się kruszyć, częściowo wyrównano progi na widowni. Mamy też zamówioną wykładzinę, na której rozstawimy krzesła podczas premiery "Amadeusza" - wyjaśnia Krzysztof Babicki.
Właśnie kwestia siedzeń na dużej scenie nieoczekiwanie stała się największym problemem, ponieważ jedna z firm startujących w przetargu kwestionowała jego wyniki.

- Wygraliśmy sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej, ale zainteresowana firma ma jeszcze kilka dni na odwołanie. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, rozpiszemy nowy przetarg, a wybrany kontrahent będzie mógł przystąpić do produkcji foteli, na co potrzebuje około dwóch miesięcy. Realny termin montażu foteli to druga połowa grudnia, kiedy przez tydzień duża scena będzie wyłączona z użytku. Wcześniej spektakle na dużej scenie nasi widzowie oglądać będą na krzesłach, które będziemy pożyczać z Sali Koncertowej Portu Gdynia, Gdynia Arena lub Centrum Kultury w Gdyni, bo te instytucje dysponują krzesłami spełniającymi odpowiednie normy - mówi Wojciech Zieliński, dyrektor naczelny Teatru Miejskiego.
Zmiany dotyczą nie tylko dużej sceny. W całym teatrze - od biur, przez garderoby aktorów, po dużą i małą sceną - zainstalowano klimatyzację. Remont objął również same garderoby, które uzyskały m.in. nowe drzwi i ościeżnice. Trzeba było kuć ściany, ponieważ żaden otwór nie odpowiadał normom wymiarowym.

- Wymieniliśmy całą konstrukcję sceny, bo to nie tylko nowe deski, ale też oświetlenie i podłoga widowni, fotele oraz cała mała scena, która została wyrównana, ponieważ skuto podwyższenie, utrudniające aktorom grę i położono nową wykładzinę. Wystąpiliśmy już o dodatkowe dostawy energii na potrzeby klimatyzacji. Jeśli termin oddania prac, pomimo różnych komplikacji, zostanie utrzymany, to nie stracimy żadnego grania - cieszy się Krzysztof Babicki.
Przez cały październik teatr ma do dyspozycji tylko małą scenę, choć pierwotnie spektakle grane miały być także na Darze Pomorza, który niedawno odholowano na pilny remont. Na dużą scenę aktorzy Miejskiego oficjalnie wrócą 7 listopada, kiedy odbędzie się premiera "Amadeusza" Petera Shaffera w reżyserii Jacka Bały. Koszt remontu to przeszło 1 mln zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

26

września

29

września

Dorota Nieznalska, Kolekcja... Gdańsk, Gdańska Galeria Fotografii

30

września

Zwiedzanie Gdańskiego Teatr... Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Rozrywka

Azealia wywołała skrajne emocje. Relacja z koncertu w B90
Azealia wywołała skrajne emocje w B90
Jakie były rockowe lata 70. w Trójmieście?
Jakie były rockowe lata 70. w Trójmieście?

Kulinaria

GastroTOP. Jakie są trójmiejskie bary mleczne?
GastroTOP. Trójmiejskie bary mleczne

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: jesienne wyciszenie
Planuj tydzień: jesienne wyciszenie