• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Reguły na czas chaosu. Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim i Katarzyną Kasią

Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z dwójką filozofów - Tomaszem Stawiszyńskim i Katarzyną Kasią. Dyskutować będą o zagadnieniach radzenia sobie (społecznie i indywidualnie) z rzeczywistością, w której się znajdujemy. Wydarzenie odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Pretekstem spotkania jest wydana jesienią 2022 roku książka Tomasza Stawiszyńskiego "Reguły na czas chaosu". Przypomina w niej, że warunkiem sensownego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem - z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości.

Podczas rozmowy Tomasz Stawiszyński i Katarzyna Kasia spróbują odpowiedzieć na pytania o to, jak wpływa na nas bycie w długotrwałym kryzysie, czy jesteśmy w stanie radzić sobie z jego skutkami? Jak funkcjonować w stałej niepewności? I co w takich czasach dla społeczeństwa może zrobić filozof lub filozofka?

Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek: "Potyczki z Freudem" (2013), "Co robić przed końcem świata" (2021), "Ucieczka od bezradności" (2021) oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" (2022). W Radiu TOK FM prowadzi m.in. "Godzinę filozofów", "Kwadrans filozofa" oraz - wraz z Cvetą Dimitrovą - internetowy podcast "Nasze wewnętrzne konflikty". Jest stałym felietonistą "Tygodnika Powszechnego". Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org, a rozmowy z ciekawymi gośćmi o sprawach najważniejszych w autorskim podcaście "Skądinąd".

Katarzyna Kasia - Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książki "Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności", tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka "Kultury liberalnej", Radia Nowy Świat i Szkła kontaktowego w TVN 24. Członkini zespołu redakcyjnego "Przeglądu filozoficzno-literackiego", często komentuje w mediach bieżące wydarzenia polityczne.

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Opinie 3 zablokowane

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?