• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Recital fortepianowy Janusza Olejniczaka

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają 19 maja do Ratusza Staromiejskiego na RECITAL FORTEPIANOWY Janusza Olejniczaka.

Janusz Olejniczak:
Juror XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2021)
Laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W PROGRAMIE: FRYDERYK CHOPIN

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Współpraca: Regionalne Centrum Wolontariatu, www.trójmiasto.pl
PROGRAM:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
4 Mazurki (wybór)
Ballada g-moll op. 23
Polonez fis-moll op. 44

PRZERWA

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Scherzo b-moll op. 31
Sonata b-moll op. 35
Grave. Doppio movimento
Scherzo
Marche funèbre. Lento
Finale. Presto

Janusz Olejniczak
Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodzony we Wrocławiu, w 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, czy Concertgebouw. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju - w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii.

Poza repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara). Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Strugały, Charles'a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, Jacka Kaspszyka i in.. Od wielu lat współpracuje także z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel); jest stałym gościem festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii João Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe.

Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów Pianista Romana Polańskiego i Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego. Spośród wielu nagrań dokonanych dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina szczególną uwagę zwraca ukończony właśnie komplet mazurków na instrumencie z epoki. Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Gloria Artis (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą "Fryderyk". Od października 2015 r. rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
  • Bilet ulgowy
    15 zł
Bilety w cenie 15 zł (ulgowe) i 25 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00.

Opinie

Sprawdź się

Czy obecnie działające Muzeum Miasta Gdyni jest pierwszym w historii tego miasta?