stat

Radio Total. Festiwal sztuk wizualnych w eterze (1 opinia)

 • Kalendarz
  4 - 12 września, godz. 18:00
 • Lokalizacja
  Fundacja Chmura Gdańsk, Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Radio Total. Festiwal sztuk wizualnych w eterze to wyjątkowe wydarzenie prezentujące zjawiska życia artystycznego i kulturalnego w Trójmieście od połowy lat 80. do dzisiaj za pomocą RADIA jako narzędzia oraz idei komunikacji. Radio Total to akcje artystyczne w przestrzeni miasta z udziałem artystów z Polski i Niemiec, wystawa prezentująca historię trójmiejskich artystycznych działań radiowych oraz autorskie audycje w eterze na antenie festiwalowego radia na częstotliwości 91,3 UKF.

3 lipca - 4 grudnia 2021, godz. całą, dobę

Gdańsk,
Wstęp wolny

30 lipca - 14 listopada 2021, godz. 11:00

Festiwal za swój główny temat obiera RADIO, które od początku swojego istnienia było narzędziem popularyzacji kultury. Operując klasyczną formą, radiostacja Radio Total działać będzie na falach długich, powracając też do klasycznych narzędzi nadawania i odbioru - radioodbiorników. Na antenie usłyszeć będzie można wywiady, audycje muzyczne oraz działania eksperymentalne, prezentowane przez twórców związanych z dźwiękiem, sztukami wizualnymi i tańcem. Udział wezmą m.in. Dana Chmielewska, Natalia Grzebała, Jarek Janiszewski, Kinga Jarocka, Paweł Konjo Konnak, Jakub Knera, Lucyna Kolendo, Adrian Lipskee Lipiński, Szymon Grynberg, Paweł Paulus Mazur, Robert Sęk, Tymoteusz Skiba, Anna Szynwelska, Iwona Woźniewska, Małgorzata Żerwe oraz artyści i specjaliści Laboratorium Analiz Treści Dźwięków Miejskich (CAUS).
Kuratorka programu radiowego: Monika Popow

Pod adresem Szeroka 108, w centrum gdańskiego śródmieścia, powstanie efemeryczna siedziba festiwalowa, studio oraz galeria prezentująca wystawę dokumentującą trójmiejskie radiowe życie artystyczne od lat 80. Na wystawie zaprezentowane zostaną materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów prywatnych trójmiejskich aktywistów, badaczy i artystów - zdjęcia, plakaty, scenariusze, szkice. Odsłuchać będzie można także unikalnych fragmentów audycji radiowych, które były realizowane przez artystów, kuratorów oraz ludzi sztuki i kultury. Swoich zbiorów użyczyli m.in. Jarosław Janiszewski, Piotr Jagielski, Joanna Kabala, Paweł Konjo Konnak, Paweł Paulus Mazur, Małgorzata Żerwe.
Kuratorka wystawy: Aleksandra Grzonkowska

Laboratorium Analiz Treści Dźwięków Miejskich [Content Analysis of Urban Sounds] odkryje przed odbiorcami sferę akustyczną miasta. W wybranych przestrzeniach Gdańska pojawią się artyści z Polski i Niemiec, którzy skoncentrują się na analizie dźwięku miejskiego pod kątem zawartych w nim informacji o tożsamości miasta w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także w kontekście społecznym, środowiskowym i globalnym. Zaproszeni artyści i artystki: Marcin Dymiter, Julie Myers, Łukasz Pancewicz, Carsten Stabenow, Krzysztof Topolski, Franziska Windisch. Niemiecko-polskie grono zaproszonych specjalistek i specjalistów zbada i opowie o dźwiękowym pejzażu Gdańska na antenie festiwalowego radia.
Kurator CAUS: Florian Tuercke

Patronem projektu Radio Total. Festiwalu sztuk wizualnych w eterze, którego charakter jest osadzony w konwencji polskiej futurystyki, jest Stanisław Lem, dlatego też na antenie usłyszymy m.in. fragmenty Bajek Robotów oraz Solaris czytane w różnych językach.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Lokal udostępniony dzięki uprzejmości Gdańskich Nieruchomości

PARTNERZY:
DOCK e.V. labor für kunst und medien berlin
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Control Room
Notes Na 6 Tygodni
Nowe idzie od morza
Działamy online i offline, a nawet na falach długich!

Można wesprzeć naszą działalność poprzez portal PATRONITE zostając naszą Matronką i Patronem https://patronite.pl/fundacja_chmura

Opinie (1)

 • Gdzie słychać to radio?

  Na Morenie w wysokim bloku cisza

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?

 

Najczęściej czytane